Gończy niemiecki – opis, charakter, wymagania, opinie
Ten niemiecki pies nie jest popularny w Polsce. Czy charakter tego psa jest łagodny? Czy gończy niemiecki to duży pies? Jaka jest cena za szczeniaki rasy gończy niemiecki? Ile kosztuje gończy szwajcarski, a ile gończy węgierski? Gdzie można znaleźć opinie o hodowli? Czytaj dalej.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach gończych.
Charakterystyka rasy – gończy niemiecki
To rasa psa, która jest mało znana poza granicami kraju, z którego się wywodzi. Wzorzec rasy został ustalony w 1900 roku, ale Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) uznała tego psa dopiero w 1964 roku. Gończy niemiecki należy do grupy psów gończych, posokowców i ras pokrewnych. Został wyhodowany z myślą wykorzystywania go do polowań na małą zwierzynę (np. króliki).
Nie jest to duży pies. Przedstawiciele tej rasy osiągają wysokość w kłębie w granicy 40-53 cm. Gończy niemiecki jest umięśniony i silny. Ma długie i szerokie wiszące uszy, które powinny przylegać do policzków. Ogon tego psa jest długi niemal do ziemi. Jego sierść jest twarda, krótka, przylegająca do ciała i bardzo gęsta. Dopuszczalne umaszczenia w rasie to płowe, z czarnym nalotem, z ciemnoszarym lub czarnym czaprakiem/siodłem. Białe znaczenia powinny występować na końcówce ogona, grzbiecie nosa, czole i klatce piersiowej.
Ten pies nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji. W zupełności wystarczy wyczesywanie go raz w tygodniu. Gończy niemiecki to wytrzymała rasa psa. Dobrze znosi zarówno wysokie, jak i niskie temperatury. Jednak w czasie upałów należy ograniczyć aktywność psa. Jeśli pies mieszka na dworze, zimą trzeba zapewnić mu ocieplaną budę.
Gończy niemiecki to pies bardzo aktywny, który potrzebuje dużo ruchu. W ciągu dnia powinien nie tylko się wybiegać, ale też mieć możliwość tropienia. Ten pies nie nadaje się dla osób prowadzących spokojny tryb życia. Gończy niemiecki lubi polować, więc polecany jest dla myśliwych. Gdy się wybiega, jest spokojny i może zostać sam na jakiś czas. Wobec człowieka jest łagodny i przyjaźnie nastawiony, więc może bawić się razem z dziećmi, ale ich zabawy należy kontrolować.
To inteligentny pies, który ma bardzo dobry węch. Nie jest polecany dla początkujących psiarzy, ponieważ przy jego tresurze należy wykazać się cierpliwością i wiedzą. Jest to pies uparty, który jest wyjątkowo niezależny podczas pracy. Ma skłonność do ucieczek. Jeśli wyczuje ciekawy trop, bez zastanowienia ruszy w pościg.
Gończy niemiecki powinien dogadać się z innym psem, ale mniejsze zwierzęta domowe (m.in. koty, świnki morskie) będzie traktować jako swoje potencjalne ofiary. Nie nadaje się do życia w bloku, ponieważ jest bardzo głośny (dużo szczeka) i potrzebuje otwartej przestrzeni do biegania. Jest to jednak tylko pies myśliwski, a nie stróżujący. Gończy niemiecki jest dość ufny wobec obcych. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat polskiego psa gończego?
Gończy niemiecki - opis czy zdjęcia – na co zwrócić uwagę w ogłoszeniu?
W przypadku tej rasy znalezienie szczeniaka może być trudne, ponieważ nie jest to pies popularny w naszym kraju. Warto jednak wiedzieć, na co należy zwracać szczególną uwagę podczas wyboru psa jakiejkolwiek rasy.
Przede wszystkim rasowe psy nie są w tzw. typie rasy. Taki pies tylko przypomina rasowego, ale jego charakter może znacznie odbiegać od tego zapisanego we wzorcu. Zdjęcia nie zawsze przedstawiają rzeczywiste warunki, w jakich żyją psy, więc należy skupić się na opisie. Opis ogłoszenia powinien zawierać informacje nie tylko o sprzedanym psie (m.in. data urodzenia, umaszczenie, usposobienie, rodzice, badania), ale też o samej hodowli.
Ze względu na to, że Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) zezwala, aby w każdym kraju działała tylko jedna organizacja zrzeszająca hodowców, hodowla w naszym kraju powinna przynależeć do ZKwP (Związku Kynologicznego w Polsce). Opinie o wybranej hodowli warto poszukać na grupie miłośników rasy na Facebooku.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Istotny jest wiek wydawanego psa. Szczeniaki mogą opuścić hodowlę, gdy skończą 8 tygodni. Do tego czasu muszą być co najmniej dwa razy odrobaczone i raz zaszczepione, ale jeśli ich pobyt w hodowli się przedłuży, szczepień powinno być więcej. Każdy szczeniak ma obowiązkowo wszczepiany CHIP. W dniu odbierania pieska z hodowli, jego nowy właściciel otrzymuje metryczkę psa. To na jej podstawie może, ale nie musi, wyrobić rodowód w lokalnym oddziale ZKwP.
Hodowla rasowych psów gończych niemieckich – jaka jest cena za rasowe psy?
Cena nie powinna być jedynym wyznacznikiem legalności hodowli. Zdarzają się sytuacje, w których odpowiedzialni hodowcy sprzedają pieski nieco taniej, ale niekiedy to właśnie pseudohodowcy życzą sobie bardzo wysokiej kwoty.
Za szczeniaki rasy gończy niemiecki cena zazwyczaj wynosi ok. 3000 zł (ok. 750 euro). Gończy szwajcarski jest mało popularny w naszym kraju i ciężko oszacować jego dokładną cenę, ale można założyć, że za młodego psa tej rasy będzie trzeba zapłacić nawet 1000 euro. Gończy węgierski kosztuje ok. 2000-4000 zł.
Gończy niemiecki to dobry pies myśliwski, ale nie stróżujący. W ciągu dnia potrzebuje dużo ruchu i ćwiczeń umysłowych. Mniejsze zwierzęta domowe traktuje jako swoje potencjalne zdobycze, ale powinien dogadać się z psem. Nie jest polecany do bloku i dla osób prowadzących spokojny tryb życia.