Charakterystyka rasy – gończy chorwacki

To stara rasa, jednak jej wzorzec został zatwierdzony dopiero w 1955 roku. Gończy chorwacki został wtedy zarejestrowany w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI) jako „pies gończy z basenu Kras”, ale jego obecna nazwa to „pies gończy z doliny Sawy”. Ten myśliwski pies jest wykorzystywany do polowania na lisy, zające i dziki, ale sprawdza się także jako pies tropiący ranną zwierzynę (posokowiec).

Gończy chorwacki to pies o krępej budowy ciała i dość krótkich nogach. Osiąga wysokość w kłębie z przedziału 47-56 cm. Jego uszy są zwisające, płaskie, cienkie i przylegające do policzków. Ten pies może być czerwony (płowy, rudy – dopuszczalne różne odcienie) z białymi znaczeniami. Jego sierść jest twarda, krótka, przylegająca, lśniąca i gęsta.

Ten myśliwski pies nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji. Wystarcz wyczesywać go raz na tydzień, ale warto często kontrolować stan jego uszu. Gończy chorwacki rzadko choruje i jest bardzo wytrzymały na zimno. W czasie upałów należy ograniczyć jego aktywność fizyczną.

Gończy chorwacki to wesoły piesek o zrównoważonym usposobieniu. Mocno przywiązuje się do właściciela i jest wobec niego czuły. Nie lubi się od niego oddalać. Jest cierpliwy wobec dzieci i bardzo chętnie się z nimi bawi. Ten pies potrzebuje bardzo dużo ruchu i zabawy. Jeśli nie poluje, należy zapewnić mu zajęcia związane z tropieniem. Zazwyczaj uczy się szybko i chętnie. W porównaniu do innych gończych jest bardzo posłuszny, ale jego szkolenie trzeba rozpocząć wcześnie.

Mimo że jest to bardzo szczekliwy pies, gończy chorwacki nie nadaje się na psa stróżującego. Szybko przekonuje się do obcych i jest wobec nich ufny. Nie jest polecany do bloku, ponieważ lepiej czuje się na otwartej przestrzeni. W domu powinien być spokojny. Gończy chorwacki może zostawać sam, ale żeby dobrze znosił nieobecność właściciela, trzeba go do niej stopniowo przyzwyczaić. Jeśli wszystkie jego potrzeby będą zaspokojone, nie powinien niszczyć rzeczy opiekuna. Powinien dobrze dogadywać się z innymi psami, ale mniejsze zwierzęta domowe może potraktować jako swoje ofiary. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat psa gończego austriackiego?

Gończy chorwacki - hodowla rasowych psów – opinie, informacje

Na nieuczciwych hodowców można trafić praktycznie w każdej rasie, dlatego warto wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę. Przede wszystkim istotne jest to, gdzie przynależy hodowla, ponieważ wiążę się to z koniecznością przestrzegania różnych zasad przez hodowców. Z racji tego, że FCI zezwala, aby w każdym kraju funkcjonowała tylko jedna organizacja zajmująca się zrzeszaniem hodowców, u nas działa jedynie ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce).

Opis powinien zawierać informacje o sprzedawanym psie. Istotny jest wiek wydawanego szczeniaka. Młode psy muszą pozostać w hodowli, dopóki nie skończą 8 tygodnia życia. Zanim zostaną wydane do nowego domu, muszą być dwa razy odrobaczone, raz zaszczepione i zaczipowane.

Przy odbieraniu pieska z hodowli otrzymuje się jego metryczkę, na podstawie której można wyrobić rodowód. Opinie o wybranej hodowli możesz poszukać na grupie miłośników rasy na Facebooku oraz na różnych forach poświęconych wybranej rasie.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Jaka jest cena za rasowe szczeniaki gończego chorwackiego?

Gończy chorwacki jest mało znany w Polsce, a jego cena jest trudna do oszacowania. Niemiecki wyżeł myśliwski (np. wyżeł czarny) kosztuje ok. 2500 – 3500 zł, a wyżeł pirenejski (odmiana wyżła francuskiego) ok. 700 – 950 euro. Gończy niemiecki dostępny jest głównie w Niemczech, a jego cena to kwestia ok. 750 euro.

Pieski sprzedane są różnie, a cena nie powinna być jedynym wyznacznikiem legalności hodowli. Niektórzy pseudohodowcy sprzedają pieski za 500 zł, ponieważ mają ich dużo i niską ceną chcą zachęcić do zakupu psa przypominającego rasowego (w tzw. typie rasy), a inni nieuczciwy hodowcy sprzedają nierasowe psy za 5000 zł.

Ostateczna cena za rasowego psa uzależniona jest od kilku czynników. Znaczenie ma pochodzenie psa (linia genów) i tytuły zdobyte przez rodziców na psich wystawach. Duży wpływ na cenę ma wygląd psa. Jeśli mocno wpasowuje się w ramy wzorca rasy i jest obiecujący, to zazwyczaj sprzedawany jest drożej.

Ważna jest renoma hodowli. W przypadku psów sprowadzanych zza granicy należy liczyć się z dodatkowymi kosztami np. za transport. Znaczenie ma wiek, płeć i przeznaczenie pieska. Dorosłe osobniki sprzedawane są rzadko, a ich cena jest mniejsza. Piesek do dalszej hodowli będzie nawet dwa razy droższy od tego „na kolanka”.

Gończy chorwacki jest wykorzystywany do polowania na dziki, lisy i zające, ale też dobrze radzi sobie z tropieniem rannej zwierzyny. Przywiązuje się do opiekuna i nie lubi się z nim rozstawać. Ten pies potrzebuje bardzo dużo ruchu i ćwiczeń umysłowych. Polecany jest dla osób aktywnych i myśliwych.

ikona podziel się Przekaż dalej