Charakterystyka rasy – goldendoodle

Opis, wygląd – jaka jest ta rasa psa?

Goldendoodle to mieszaniec pudla i golden retriever. Ta krzyżówka psów zaistniała pod koniec lat 60. ubiegłego wieku, ale ich hodowla zyskała na popularności ponad 20 lat później. Te psy są najpopularniejsze w Australii i USA. Polska nigdy jakoś szczególnie nie zainteresowała się tą mieszanką ras i na ogół w naszym kraju mało osób o nich słyszało.

Choć goldendoodle nie są nazywane kundelkami, to jednak nie posiadają wzorca. Rasa nie jest też uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI), więc hodowla tych psów musi być zarejestrowana w jakimś innym stowarzyszeniu. Mimo to można określić przybliżony wygląd tego psa.

Goldendoodle jest psem dużym, zazwyczaj osiąga w kłębie 56-66 cm. Samiec może być nawet o 10 cm wyższy od suczki. Jego waga mieści się w przedziale 23-44 kg. Jednak przy skojarzeniu goldena ze średnim lub miniaturowym pudlem, rozmiar goldendoodle będzie mniejszy.

Występuje w różnych umaszczeniach. Może być zarówno złoty, biały oraz kremowy, jak i też czekoladowy oraz czarny. Zdarzają się także odmiany czerwone, karmelowe, merle i tricolor. Jego długa sierść nie może być prostsza niż ta u golden retriever. Najczęściej jest kręcona lub falowana.

Obecnie istnieje kilka hybryd. Labradoodle to połączenie labradora i pudla (najprawdopodobniej to one były inspiracją do powstania goldendoodle). Chorkie to krzyżówka chihuahua i yorkshire terrier. Wśród psów królowej Elżbiety znajdują się m.in. dorgi, czyli mieszanka corgi i jamnika.

Usposobienie goldendoodle – jaki charakter ma krzyżówka golden retrievera i pudla?

To bardzo inteligentna rasa psa. Goldendoodle nie ma problemów ze szkoleniem i bardzo szybko uczy się nowych rzeczy. Nie jest trudny do opanowania ani uparty, dlatego nadaje się nawet dla niedoświadczone psiarza. Ten pies może pracować. Jest bardzo dobrym myśliwym (dobrze pływa, aportuje z wody i lądu), ale też nadaje się do dogoterapii lub jako pies asystujący osobom niepełnosprawnym. Niektórzy wykorzystują go także jako psa ratowniczego.

Goldendoodle ma przyjacielski charakter. Jest bardzo łagodny względem ludzi. Przywiązuje się do rodziny i nie lubi się z nimi rozstawać. Nigdy nie odmawia wspólnej zabawy. Nadają się jako kompan dla dzieci i zazwyczaj akceptują inne zwierzęta domowe. Warto jednak pamiętać, że ten pies potrzebuje dużo ruchu w ciągu dnia. Można uprawiać z nim różne psie sporty.

Osoba spod znaku Panny może zastanowić się nad tym psem. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że charakter goldendoodle jej podpasuje. Panna jest dokładna, pracowita, staranna, rozważna, więc ich usposobienie powinno się ze sobą zgrywać.

Pielęgnacja, choroby – czy goldendoodle jest chorowity?

W rasach psów można spotkać się z różnymi chorobami genetycznymi. W przypadku krzyżówek (zdrowych osobników) ryzyko zachorowania jest mniejsze. Zakłada się, że goldendoodle żyją do 15 lat i nie mają większych problemów ze zdrowiem. Jest to bardzo dobra perspektywa. Istnieje jednak ryzyko, że w tej rasie wystąpią: alergie, problemy z oczami, dysplazja stawów biodrowych, skręt żołądka, infekcje uszu.

Goldendoodle nie są trudne w pielęgnacji. Wystarczy szczotkować je raz lub dwa razy w tygodniu, aby pozbyć się martwych włosów i nadać sierści blasku. Należy także często sprawdzać nie tylko stan ich uszu, ale też zębów i oczu. Mniej więcej co 3 tygodnie warto przycinać im pazury. Tego psa należy kąpać co kilka miesięcy, ale zawsze stosując specjalny preparat dla psów (nigdy nie wolno używać szamponu dla ludzi).

Mówi się, że goldendoodle nie uczulają i polecane są dla miłośników psów z alergią. Nie do końca jest to prawda. To, czy dany pies uczula, zależy od białka znajdującego się w ślinie i naskórku. Może okazać się tak, że osoba z alergią będzie uczulona na jednego pieska z miotu, a na drugiego już nie. Jednak goldendoodle mają to do siebie, że tracą mniej sierści z naskórkiem, więc siłą rzeczy alergenów jest mniej. Jednak to, czy ten pies będzie uczulać, zależy od danego psa. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o najlepszych hodowlach labradoodle.

Hodowla rasowych psów – opinie, cena

Pseudohodowle psów – jak rozpoznać legalną hodowlę?

W przypadku nawet mało popularnych ras psów istnieje ryzyko trafienia na nielegalną hodowlę. Jak się przed nią ustrzec? Przede wszystkim zwróć uwagę na podejście hodowcy do psów. W ten sposób możesz ocenić, czy jego hodowla powstała z pasji czy z chęci zysku. Zazwyczaj w przypadku tego drugiego rozmnażane są zwierzęta chore, nieprzebadane, niezaszczepione, nieodrobaczone i spokrewnione.

Istotny jest wiek wydawanego pieska. Szczeniak może opuścić hodowlę, gdy ma 8 tygodni. Do tego czasu musi być 2-3 razy odrobaczony i 1-2 razy zaszczepiony. Obowiązkowy jest także CHIP. Nowy właściciel powinien otrzymać metryczkę psa, dzięki której może wyrobić rodowód. Pieski z innych krajów muszą mieć dodatkowe szczepienie przeciw wściekliźnie. Szczepione na to szczeniaki muszą mieć 3 miesiące. Po szczepieniu należy odczekać 21 dni, aby szczepionka się aktywowała.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Ważne jest to, gdzie przynależy hodowla. W Polsce jest to ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce), ponieważ to jedyna organizacja w naszym kraju zrzeszona w FCI. W przypadku goldendoodle jest to nieco bardziej skomplikowane, ponieważ rasa nie jest tam uznana. Dlatego trafienie na pseudohodowle jest realniejsze, bo hodowcy nie muszą przestrzegać zasad, jakie panują w FCI.

Zawsze warto wybrać się w odwiedziny do hodowcy, aby na własne oczy przekonać się, w jakich warunkach żyją zwierzęta i jak się zachowują na widok kogoś obcego. Może to być jednak trudne w przypadku goldendoodle. W takiej sytuacji warto poprosić o bardzo dużo zdjęć oraz filmików lub nawet o rozmowę wideo, podczas której hodowca pokażę, w jakich warunkach wychowują się szczeniaki. Zawsze możesz także sprawdzić, jakie opinie ma dana hodowla, ale trzeba mieć na uwadze to, że nie wszystkie muszą być zgodne z prawdą (zarówno te pozytywne, jak i negatywne).

Goldendoodle - jaka jest cena za szczeniaki?

Ostateczna kwota za rasowego psa jest uzależniona od kilku czynników. Znaczenie ma nie tylko wiek, ale też płeć i przeznaczenie pieska. Szczeniaki sprzedawane są drożej niż dorosłe psy, a te osobniki, które mają trafić do innej hodowli, zazwyczaj kosztują dwa razy więcej. Cena uzależniona jest od dostępności rasy w kraju, ale te renomy hodowli. Ważna jest linia genów, a w przypadku ras posiadających wzorzec, stopień wpasowania pieska.

Goldendoodle leżący na płytkach, a także opis rasy goldendoodle, charakter, porady dla hodowców i wymagania
Pies rasy goldendoodle krok po kroku, czyli charakter i usposobienie, wymagania, porady oraz dokładny opis rasy

Hodowla goldendoodle nie istnieje w Polsce, a jego cena jest trudna do oszacowania. Tego psa można jedynie sprowadzić zza granicy. Poza ceną za psa trzeba doliczyć dodatkowe koszty, m.in. transport, dodatkowe szczepienia (obowiązkowo przeciw wściekliźnie), wyrobienie paszportu i dłuższy pobyt pieska w hodowli.

Staffik angielski to staffordshire bull terrier. Jest to rasa psa pochodząca z Wielkiej Brytanii, która łączy w sobie zwinność teriera oraz odwagę buldoga. Cena tej rasy w naszym kraju waha się od 3500 do 5500 zł, ale bardzo wybitne osobniki mogą być sprzedawane nawet za 6000 zł.

Polska rasa psa to m.in. owczarek podhalański, gończy polski, chart polski. Ich cena jest różna. Za owczarka podhalańskiego trzeba zapłacić ok. 4500 – 6000 zł. Gończy polski kosztuje ok. 2500 – 3000 zł, a cena charta polskiego to kwestia ok. 3000 zł.

Dlaczego pies je kupy?

Ta przypadłość nazywa się korpofagia. Psy zjadają odchody z różnych powodów i nie zawsze oznacza to coś złego. Suka opiekująca się młodymi zjada kupy swoich młodych, aby zachować czystość i pozbyć się zapachu, który mógłby przyciągnąć zagrożenie. Szczenięta mogą zjadać odchody, ponieważ naśladują zachowanie matki lub są po prostu ciekawe (częściej zjadają kupy innych zwierząt, a nie swoje). Zazwyczaj później ta potrzeba mija.

Jednak korpofagia może być spowodowana też m.in.: niestrawnością, obecnością pasożytów, źle dobraną dietą (ubogą w białko), zaburzeniami trawiennymi, problemami behawioralnymi, stanem zapalnym żołądka, niedoborem witamin. Jeżeli zauważyłeś, że twój pies często zjada odchody, najlepiej udaj się z nim do weterynarza. Istnieje ryzyko, że twój pies ma chorą wątrobę lub konieczny okaże się kontakt z psich behawiorystą. Nigdy nie należy karać psa za to, że zjada odchody, a jedynie odkryć przyczynę takiego zachowania.

Goldendoodle to krzyżówka dwóch ras – golden retrievera i pudla. Jest to pies bardzo oddany swojej rodzinie. Mocno się do nich przywiązuje i jest przyjazny wobec dzieci. Goldendoodle ma łagodny charakter. Nadaje się dogoterapii, ale też może być psem asystującym i ratowniczym. Doskonale pływa i aportuje (zarówno z lądu, jak i wody) oraz ma bardzo dobrze rozwinięty zmysł węchu, więc nadaje się na psa myśliwego. Polska nie słynie z zainteresowania tą rasą i obecnie nie istnieje tu ich hodowla, dlatego jeśli chcesz kupić goldendoodle, konieczne będzie sprowadzenie go z zagranicy. Jednak wtedy jego cena może być bardzo duża.

ikona podziel się Przekaż dalej