Ile kosztują charty i gdzie kupić lub gdzie znaleźć charty do adopcji

Gdzie kupić charta i ile kosztuje chart

Szukając psa dla siebie przeglądamy ogłoszenia, oferty hodowli lub szukamy schroniska czy też organizacji opieki nad zwierzętami, gdzie można adoptować psa za przysłowiową złotówkę. Zanim się jednak zdecydujesz i wybierzesz rasę dla siebie, warto sprawę bardzo dobrze przemyśleć, gdyż charty nie są to psy dla każdego. O tych rasach trzeba wiedzieć więcej, aby poznać ich charakterystykę.

Jeśli zdecydujemy się na zakup rasowego charta z rodowodem, szukamy hodowli zrzeszonej w FCI, gdyż tylko taka gwarantuje, że pies jest na pewno rasowy. Hodowle większość ras chartów istnieją w Polsce i jest możliwość zakupu szczeniaka. Ceny psów wynoszą kilka tysięcy zł. Dla przykładu cena charcika włoskiego wynosi około 3500 zł. Chart polski kosztuje około 3000 zł, podobnie jak chart angielski whippet. Nieco drożej kosztuje chart rosyjski borzoj oraz chart afgański, bo około 3500 - 4000 zł. Koszty utrzymania charta nie są wygórowane. Wyjątkiem jest chart afgański, którego pielęgnacja jest pracochłonna i niestety kosztuje.

Pozwolenie na posiadanie charta

Warto wiedzieć, że w Polsce hodowla i posiadanie chartów oraz mieszańców z chartem, wymaga zezwolenia odpowiedniego starosty. Takie zezwolenie musi mieć także chart miniaturowy, choć mało prawdopodobne, aby taki piesek polował. Zezwolenie trzeba mieć przy sobie wyprowadzając psa na spacer. Można go mieć w postaci skanu na telefonie. Jest to szczególnie ważne, jeśli spacerujemy na terenach lesistych. Z uwagi na bezpieczeństwo zwierzyny leśnej polowanie z chartami jest w Polsce zabronione.

Aby uzyskać zezwolenie, należy złożyć w starostwie:

  • wniosek o zezwolenie,
  • oświadczenie, że chart nie będzie wykorzystywany do polowań,
  • ksero rodowodu lub metryki (lub oświadczenie właściciela w przypadku chartów nie rasowych i mieszańców),
  • oświadczenie, że pies ma książeczkę zdrowia i odpowiednie szczepienia.

Procedura wydania zezwolenia trwa około 30 dni i kosztuje 82 zł. Charcik włoski może otrzymać takie zezwolenie od ręki. Należy liczyć się z tym, że urzędnik ma prawo skontrolować w jakich warunkach mieszka chart.

Czy chart to pies dla ciebie

Cena charcika włoskiego, czy też większych chartów nie jest wygórowana w porównaniu do cen innych psów rasowych. Jednak przy wyborze charta nie należy kierować się ani ceną, ani urodą tych psów. Charty nie są psami dla każdego. Nie są to psy kłopotliwe. W domu są ciche i spokojne. Nie szczekają. Najczęściej wylegują się na miękkim posłaniu. Mają jednak swoje wady.

Chart sprawdza się jako pies rodziny, lecz dzieci nie mają z niego wielkiej pociechy. Jest to pies powściągliwy, który zachowuje dystans i nie lubi zabaw z dziećmi. Nie jest to mops pies przytulanka. Natomiast charcik włoski jest pieskiem zbyt delikatnym do zabaw z dziećmi.

Największą wadą chartów, a może dla niektórych zaletą, jest duża potrzeba ruchu. Chart to nie jest mops pies kanapowy. Chart musi się wybiegać swobodnie, bez smyczy. O ile charcik włoski potrzebuje kilka okrążeń trawnika, to chart polski, rosyjski borzoj czy whippet musi dużo biegać. Najlepiej, aby pies wybiegał się na dużym, ogrodzonym terenie, gdyż charty potrafią oddalać się od opiekuna. Należy przy tym unikać miejsc, gdzie mogą być jakieś zwierzęta. Charty mają silny instynkt łowiecki. Nie można ich przy tym zatrzymać ani odwołać i jeśli puszczą się w pogoń, na pewno upolują zwierzę. Oznacza to dla opiekuna spore kłopoty, gdyż w Polsce polowanie z chartami jest zabronione. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat charta miniaturowego?

Pies rasy chart na szarym tle na zdjęciu portretowym oraz charty do adopcji i ogłoszenia
Porady, gdzie w Polsce można znaleźć charty do adopcji i ciekawe ogłoszenia

Nie tylko instynkt łowiecki sprawia kłopoty. Chart, który odbiegł od opiekuna, może się po prostu zgubić. Charty zostały wyhodowane do gonienia zwierzyny na otwartym terenie. Bieganie w mieście lub po lesie, może spowodować zderzenie z drzewem lub jakimś przedmiotem i poważne zranienie.

Co ciekawe chart, który się wybiegał na spacerze, staje się grzecznym i spokojnym psem domowym, który nie sprawia kłopotów. Pies ten może mieszkać nawet w mieszkaniu w blokach, o ile mamy w pobliżu duży wybieg.

Charty są psami trudnymi do szkolenia. Nie czują potrzeby współpracy z człowiekiem i szkolenie szybko im się nudzi. Psy te nigdy nie są w pełni posłuszne. Duże charty, jak chart polski czy afgański, wymagają doświadczonego opiekuna i systematycznego szkolenia. Natomiast małe charty jak whippet czy chart miniaturowy mogą być dobrym wyborem dla początkującego. Nietrudno je wychować. Ważne jest, aby nauczyć je przychodzenia na zawołanie lub nie spuszczać ze smyczy w miejscach niebezpiecznych.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Charty do adopcji

Charty do adopcji oferowane są przez organizacje i stowarzyszenia. Ogłoszenia o psach do adopcji znajdziesz na stronach www, mediach społecznościowych czy na olx. Istnieją stowarzyszenia zajmujące się ratowaniem tylko chartów i mieszańców. Psy te są często porzucane, gdyż opiekunowie nie spodziewali się jak dużo czasu muszą im poświęcić.

Adopcja charta czy innego psa z organizacji opieki nad zwierzętami zaczyna się od rozmowy i ustalenia warunków, jakie potencjalny opiekun oferuje. Potem odbywa się wizyta celem sprawdzenia nowego domu. Następnie pies jest odwożony do nowego domu, gdzie podpisuje się umowę adopcyjną. Organizacja zastrzega sobie prawo dowiadywania się o losie psa. Tak staranny dobór nowego domu nie jest nieuzasadniony. Zwierzęta są ratowane kosztem wielu wysiłków i nakładów finansowych, po to, aby polepszyć ich los. Te psy już swoje przeszły i nie można narażać ich na ponowną traumę.

Ogromna szybkość chartów i ich instynkt gonienia poruszających się obiektów stała się przyczyną wykorzystywania tych psów. W wielu krajach charty są eksploatowane jako psy wyścigowe lub myśliwskie. Zwierzęta te przetrzymywane w niehumanitarnych warunkach, intensywnie wykorzystywane, zaś po zakończeniu polowań lub wyścigów, uśmiercane często w bestialski sposób. Przykładem tego jest tragiczny los chartów hiszpańskich, które są hodowane tylko w celu udziału w polowaniach. Po jednym sezonie polowań, psy te są uśmiercane lub porzucane, aby zastąpić je nowymi. Dlatego też wiele organizacji prozwierzęcych stara się ratować te psy i znajdować im domy, gdzie będą kochane i traktowane jako domowi ulubieńcy.

ikona podziel się Przekaż dalej