Gdzie w Polsce znajduje się plaża dla psów? W te miejsca możesz jechać z psem
Z roku na rok jest coraz więcej plaż, na które można wejść z psem, jednak część z nich ma swoje ograniczenia. Jakie przepisy należy mieć na uwadze? Czy istnieje gdzieś mapa, na której wskazane są plaże nad Bałtykiem przyjazne psom? Jak przechowywać karmę dla psa w podróży? Czy pies powinien mieć buty na plaży? Czytaj dalej.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach.
Plaża dla psów – informacje
Gdzie można iść z psem? Plaże dla psów
W Internecie istnieje mapa, która wskazuje dostępne plaże, na które można wchodzić z psem. Zanim jednak zdecydujesz się tam wejść, sprawdź regulamin zamieszczony tuż przed plażą. Może okazać się tak, że musisz iść do konkretnej bramki, ponieważ tylko jakaś część plaży jest jako taka psia. Zlekceważenie lokalnych przepisów może skutkować mandatem w wysokości 500 zł.
Przyjazna plaża dla psów nad morzem to m.in.:
- Rewal – m.in. ul. Klifowa zejście nr 19, ul. Szczecińska zejście nr 26.
- Świnoujście – kawałek terenu przy końcu ul. Uzdrowiskowej,
- Gdańsk – obok parku w Brzeźnie, wejście 34.
- Sopot – od wejścia nr 43 do 45.
- Jastarnia – wejście nr 55.
- Kołobrzeg – np. Podczele, od ul. Brzeskiej,
- Pobierowo – ul. Ciechanowska 12,
- Łeba – plaża B,
- Darłowo – ul. Słowiańska 24, ul. Mała 2.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Do tego nie wszystkie plaże są dostępne dla psów przez cały rok, jak np. Sopocka plaża przyjazna psom. Poza sezonem można wchodzić na plażę od rana do wieczora (przez całą dobę), ale już w sezonie (01.05. – 30.09.) tylko w godzinach 18-24:00.
W czasie pobytu na plaży pies powinien być na smyczy (w tym przypadku powinna sprawdzić się długa smycz) lub w kagańcu. Czasami przepisy danej plaży jasno nakazują, aby pies miał założone jedno i drugie, a pies rasy agresywnej zawsze w miejscu publicznym musi mieć założony kaganiec i przypiętą smycz.
Psia część plaży może być pełna psów, ale też i ludzi. Pamiętaj, aby pilnować swojego pupila. Z kolei już po powrocie z plaży miej na uwadze to, aby wykąpać swojego psa. Należy usunąć z jego łap, sierści i skóry sól oraz piach. Jeżeli przewozisz pieska na tylnych siedzeniach w samochodzie (z przypiętymi szelkami w miejsce pasów), to warto mieć założoną matę ochronną, ponieważ piesek zostawi w aucie dużo błota.
Czy tylko nad morzem można znaleźć psie plaże?
Kąpieliska można znaleźć w różnych rejonach Polski. Do wyboru jest m.in.:
- Kopalnia (Wrocław) Wyspa,
- dzika plaża niedaleko Wału Zawadowskiego,
- dzika plaża w miejscowości Łomna,
- plaża w Arciechowie.
Kopalnia Wyspa to miejsce, do którego można udać się z psem. Obok wysepki znajduje się plaża tylko dla ludzi. Wejście jest płatne (parking również), a płacić można tylko gotówką. Opiekun psa musi stosować się do jasno określonych zasad w regulaminie.
Właściciel musi czuwać nad swoim pupilem i nie może narażać na niebezpieczeństwo innych zwierząt i osób. Jeżeli pies wyrządzi jakąś szkodę, za jej naprawę lub rekompensatę odpowiada właściciel. Pies nie może zakłócać spokoju na plaży. W tym miejscu piesek powinien mieć kaganiec lub smycz (obie rzeczy, gdy jest to rasa agresywna) i musi być pod nadzorem osoby, która umie opanować i uspokoić psa. Obowiązkowo opiekun musi mieć ze sobą woreczki na psie odchody i od razu usuwać pozostawione przez psa nieczystości. Jeśli planujesz wyjazd, sprawdź także ten artykuł z poradami o wyborze fotelika samochodowego dla psa.
Plaże dla psów - co jeszcze warto wiedzieć?
Czy pies potrzebuje buty lub skarpetki?
W bardzo upalne dni możesz wybrać się z pupilem nad wodę, aby poranny lub wieczorny spacer był dla pieska przyjemniejszy (najlepiej unikać spacerów w samo południe). Jednak nawet w tych porach piasek może być mocno nagrzany, więc jeśli chcesz ochronić łapki swojego pupila, możesz zdecydować się na specjalne buty. Dodatkowo można zastanowić się nad kamizelką ochładzającą, którą moczy się w zimnej wodzie i nakłada na psa.
Letnie psie buciki są wykonane z przewiewnej siateczki, a od spodu mają antypoślizgową podeszwę. Pies nie poparzy sobie łap na gorącym piasku, asfalcie czy kamieniach. Na zimę najlepiej wybierać te ocieplane, ponieważ nie tylko chronią psie łapki od soli na chłodniach, ale też przed zimnem.
Skarpetki w tym momencie się nie sprawdzą. Buty wykonane są z wodoodpornego materiału, dlatego mogą być zakładane na zewnątrz, a skarpetki przeważnie są bawełniane i szybko nasiąkają wodą oraz łapią kurz i piasek. Skarpetki stosuje się w domu, aby pies nie ślizgał się po panelach (i ich nie niszczył pazurami) oraz jako dodatkowe zabezpieczenie opatrunku na łapie.
O czym należy pamiętać, wybierać się z psem w podróż?
Wybierając się z psem na wycieczkę (także na plażę), należy pamiętać o zabraniu odpowiedniego ekwipunku. Nigdy nie wiadomo, co w danej chwili może się przydać, dlatego warto być przygotowanym na każdą ewentualność.
Należy pamiętać o:
- wodzie,
- pokarmie,
- misce na wodę i misce na karmę,
- zabawce psa (unoszącej się na wodzie w przypadku jeziora),
- workach na psie odchody,
- kocyku/ręczniku,
- kamizelce chłodzącej/macie chłodząca do auta,
- zwykłych i mokrych chusteczkach,
- obroży (i zapasowej obroży)
- kagańcu (i zapasowym kagańcu),
- smyczy (i długiej smyczy),
- apteczce (ze środkami odkażającymi i suchym szamponem),
- książeczce zdrowia psa,
- zaświadczeniu o aktualnym szczepieniu przeciwko wściekliźnie.
- macie ochronnej na tylne siedzenia samochodu.
Pies może skaleczyć się, biegając po lesie, więc konieczne będzie użycie środka odkażającego i założenie opatrunku przed wizytą u weterynarza. Może też zdarzyć się tak, że obroża pęknie, dlatego warto mieć zapasową (to samo tyczy się kagańca i smyczy).
Jak przewozić karmę dla psa w czasie kilkudniowej wycieczki? Jeżeli twój pies jest na diecie BARF, możesz mieć nieco utrudnione zadanie. Pozostaje kupowanie świeżego mięsa na miejscu lub wcześniejsze przygotowanie porcje i przewożenie ich w lodówce turystycznej. W przypadku karmy mokrej warto wybrać takiej wielkości puszki, które po otwarciu można dać psu całe. Z kolei karmę suchą najlepiej przechowywać w szczelnie zamykanym pojemniku.
Nad Bałtykiem znajdzie się przyjazna plaża dla psów, ale w innych częściach Polski również możesz wybrać się nad wodę ze swoim pupilem. Zwracaj jednak uwagę na to, czy nigdzie nie stoi znak zakazu lub w regulaminie plaż nie jest zaznaczone, którędy i kiedy można na nie wejść z psem. Pamiętaj nie tylko o zabraniu świeżej wody do picia dla twojego pupila, ale też m.in. o workach na psie odchody, zapasowej smyczy (kagańcu, obroży) oraz apteczce.