Foxhound angielski – opinie i zdjęcia psów

Jak wygląda rasa foxhound angielski?

Foxhound angielski należy wg. klasyfikacji FCI do grupy 6 (psy gończe), sekcji 1. Suczki mierzą ok. 58 cm, zaś samce ok. 64 cm. Waga psów waha się między 25, a 35 kg – przy czym suczki są trochę lżejsze. Foxhoundy posiadają krótką i gęstą sierść, a FCI dopuszczają wszystkie kolory umaszczenia. Pies ma charakterystyczną, proporcjonalną sylwetkę. Jego czaszka jest płaska, oczy średniej wielkości, uszy zwisające przy policzkach, a ogon osadzony bardzo wysoko.

Foxhound angielski kosztuje średnio ok. 4000 zł. Podobna jest cena toya rosyjskiego. Oczywiście, każda hodowla będzie wyceniała swoje szczeniaki inaczej. Niezależnie jednak od tego, czy jest to cena foxhounda czy cena toya rosyjskiego, na koszt wpływa płeć i wiek, ale też ilość szczeniąt w miocie lub renoma hodowli.

Charakter i wychowanie foxhoundów angielskich

Foxhound angielski jest przyjaznym psem. Nie lubi on jednak za bardzo okazywać swoich uczuć, nawet wobec właściciela. Czworonóg jest uparty i samodzielny, więc czasami mogą pojawiać się problemy z edukacją tej rasy. Jednak, poprzez zabawę, można wspólnie wypracować wiele pozytywnych zachowań u psa. Ważne jest socjalizowanie go od szczenięcych miesięcy – wówczas nauczysz psa m.in. spokojnego zachowania, gdy zostanie sam w domu. Wobec obcych, foxhound angielski jest zdystansowany. Jednak, nie zachowuje się agresywnie.

Foxhound angielski może być psem do towarzystwa, jednak powinno się mu zapewniać każdego dnia dużą dawkę ruchu. Jak już wspominaliśmy, konieczny jest też proces socjalizacji czworonoga. Mimo niezależności, pies szybko nudzi się samemu. Ciężko będzie więc mu, gdy zostanie pozostawiony sam sobie na wiele godzin. Najlepiej, gdy opiekunowie mają dla foxhoundów wystarczająco dużo czasu, by psy nie wykazywały tendencji do np. destrukcyjnych zachowań. Musisz jednak przyłożyć się do szkolenia albo poprosić o pomoc trenera psów. Zwłaszcza, że foxhoundy nie należą do posłusznych ras. Psy wyróżniają się mocnym charakterem i determinacją. Chcesz wychowywać psa w bloku wielorodzinnym? Weź pod uwagę fakt, że pies lubi dużo szczekać. A, kiedy to robi, szczeka… bardzo głośno. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o popularnych rasach psów myśliwskich.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Wychowanie, pielęgnacja i opis foxhoundów angielskich

Czy foxhoud angielski nadaje się na pierwszego psa?

Psa nie powinno się wychowywać w małym mieszkaniu, w bloku wielorodzinnym. Raz, że foxhoundy są głośne. A dwa, że lubią spędzać czas aktywnie. Nie przepadają za samotnością, więc powinny mieć miejsce na spożytkowanie swojej nadmiernej energii. Zdecydowanie najlepiej będzie im więc w domu jednorodzinnym z ogrodem. Foxhoundy potrzebują być aktywne. Najlepiej, gdy będą mogły brać udział w różnych psich zawodach. Jeśli nie, obecność właściciela i wspólne spacery to podstawa.

Foxhound może żyć np. z kotami jednak pod warunkiem, że są one wychowywane razem – od maleńkości. W większości przypadków jednak, koty kojarzą się foxhoundom z lisami, na które przecież te psyt polują. Wobec tego, raczej nie poleca się wychowywać zwierząt razem. Foxhound angielski może mieszkać z innymi psami, ponieważ chętnie żyje z innymi współbraćmi. Jednak, powinieneś psy odpowiednio wcześniej socjalizować, by przyzwyczaiły się do swojej obecności. Zdecydowanie lepiej, gdy będą to psy tej samej rasy – a więc, same foxhoundy.

Rasa może mieszkać z małymi dziećmi, które nauczone powinny zostać prawidłowego obchodzenia się z psami. Jeżeli chodzi o osoby starsze, foxhound będzie dobrym wyborem jednak wyłącznie dla aktywnych fizycznie ludzi – takich, którzy mają czas, by się zająć czworonogiem.

Pielęgnacja, żywienie i zdrowie foxhoundów angielskich

Sierść rasy foxhound angielski nie musi być szczególnie pielęgnowana. Aby mogła być utrzymywana w dobrym stanie, powinieneś ją systematycznie szczotkować – i zupełnie nic więcej. Foxhound angielski musi być żywiony wysokiej jakości karmą suchą. Możesz również żywić swojego pupila posiłkami domowymi – jednak, powinny być one dopasowane do aktywności psa i jego wieku. Idealnie, jeżeli będzie mógł pomóc w tym odpowiedni dietetyk weterynarii. Pamiętaj, że porcje żywieniowe powinno się dostosować nie tylko do wieku i aktywności, ale również do czasu, kiedy pies poluje.

Foxhound angielski żyje średnio ok. 11 lat. To rasa wytrzymała i bardzo rzadko kiedy choruje na cokolwiek. Trzeba tylko pamiętać, by nie nadwyrężać możliwości psa w czasie upałów i zapewniać mu dostęp do świeżej wody oraz zacienionego miejsca. Psy mają sierść, która chroni je przed wilgocią oraz zimnem – zatem, zima nie jest im specjalnie straszna. Foxhound angielski nie ma tendencji do tycia, jednak czasami może cierpieć na zapalenie uszu – głównie ze względu na ich specyficzną budowę.

ikona podziel się Przekaż dalej