Fotelik samochodowy dla psa – co powinieneś o nim wiedzieć?

Siedzisko samochodowe dla psa kontra przepisy

Według kodeksu drogowego, fotel dla psa nie jest obowiązkiem kierowcy. Nie ma ściśle określonych przepisów co do tego, że każdy pies powinien mieć fotelik do auta. Jedynie należy pamiętać o artykule 60.1 Kodeksu Drogowego który mówi, że z samochodu nie można korzystać w sposób zagrażający bezpieczeństwu pasażerów – w tym zwierząt oczywiście. Jeżeli odpowiednio nie zabezpieczysz swojego pupila w samochodzie, może być to podstawa do wystawienia mandatu, jednak wcale nie musisz go otrzymać. Najważniejsze jest przewożenie zwierząt „z głową”, a więc odpowiednio zabezpieczonych. Nie warto ryzykować karą za nieprawidłowe przewożenie psa. Zdecydowanie lepiej dowiedzieć się, jak takowej unikać.

Zaleca się zapinanie psu specjalnych pasów samochodowych, by zadbać o zdrowie i życie w podróży nie tylko psa, ale i wszystkich pasażerów. Nie można zapominać bowiem o artykule 35.1 Ustawy o ochronie zwierząt, według którego karalne jest celowe narażenie życia zwierzęcia na niebezpieczeństwo. Niezapięcie pasów psu może być zatem podstawą do pozbawienia wolności nawet na 2 lata. Odpowiedni fotelik samochodowy dla psa, który posiada pasy, będzie wpływał na jego bezpieczeństwo, a także wyższy komfort jazdy w samochodzie. Siedziska samochodowe dla psów znajdziesz w sklepie Fajny Zwierzak obok produktów takich, jak mata chłodząca dla psa Trixie. Nawiasem, warto takową zabierać do auta, zwłaszcza w upalne dni.

Jakie powinno być siedzisko samochodowe dla psa?

Warto uzmysłowić sobie, że fotelik samochodowy dla psa należy dopasować do jego rozmiaru. Najczęściej są to wymiary od S do XL lub rozmiary niestandardowe (np XXS / 2XL). Zanim kupisz fotelik musisz wiedzieć, czy dedykowany jest on dla średnich czy raczej dla małych psów. Zazwyczaj, producenci podają w informacji o produkcie maksymalną wagę psa i wymiary fotelika w centymetrach. Podczas kontrolowania wymiarów fotelika musisz być pewien, które cyfry dotyczą wnętrza siedziska, a które zewnętrznej jego części. To ważne, bo niekiedy wymiary te mocno się od siebie różnią. Pamiętaj też o wysokości fotelika – takiej, która pozwoli psu widzieć wszystko, co dzieje się za oknem, bez konieczności podskakiwania do szyby.

Po co jest tak właściwie fotel do auta dla psa? Jeżeli nie ma pasów w zestawie, czy zagwarantuje mu pełne bezpieczeństwo? Otóż, fotelik samochodowy dla psa może wpłynąć na jego komfort i wygodę podczas jazdy. To ważne zwłaszcza, jeżeli pies źle znosi podróże samochodem. Fotelik musi być na tyle duży, byś mógł spakować do niego zabawkę czworonoga. Powinien być też miękki i nieprzemakalny, by łatwiej było go wyczyścić. Materiał musi być przepuszczalny i oddychający – najlepiej z mocowaniem na suwak, ewentualnie na rzepy.

Polecane akcesoria dla psów - sprawdź je!

Pies w foteliku samochodowym
Fotelik samochodowy dla psa krok po kroku, czyli przewożenie psa samochodem, rodzaje fotelików i siedzisko do samochodu dla psa

Bardzo istotne, by fotel samochodowy dla psa miał pasy mocujące, które będą wytrzymałe i zapewnią stabilność siedzisku, a także bezpieczeństwo psu w trakcie jazdy. Alternatywą fotelika do samochodu mogą być także specjalne szelki lub pasy bezpieczeństwa, o których wspominaliśmy wyżej. Dobrym sposobem będzie też umieszczenie w samochodzie nosidełka z szelkami – z powodzeniem zastąpić nim możesz fotelik samochodowy dla psa, zwłaszcza mniejszej rasy. Sprawdź także ten artykuł o szelkach dla psa do samochodu.

Jaki fotelik samochodowy dla psa wybrać?

Ważne elementy bezpieczeństwa w foteliku samochodowym

Jeżeli siedzisko samochodowe dla psa nie posiada w komplecie pasów bezpieczeństwa, należy się w takowe wyposażyć. Mocuje się je na zwierzęciu na podobnej zasadzie, jak działają pasy w foteliku dla dziecka. Oczywiście, pasy muszą być dobrane tak samo, jak i fotelik samochodowy dla psa. Zatem, powinny być szerokie i miękkie, a także niezbyt elastyczne – to może być niebezpieczne w momencie, gdy doszłoby do kolizji. Pasy w foteliku samochodowym powinny być krótkie, by dobrze podtrzymywać psa, a także wytrzymałe i wysokojakościowe. Aby mieć pewność co do ich skuteczności, zaleca się kupowanie fotelików samochodowych dla psów z atestem.

W sklepie zoologicznym możesz znaleźć wiele fotelików samochodowych, które mają za zadanie zapewnić psom bezpieczeństwo oraz możliwie najwyższy komfort podróży. Polecamy skupić uwagę zwłaszcza na siedziskach wysokiej jakości, z odpowiednim certyfikatem. Pamiętaj, że fotelik samochodowy dla psa powinien go nie tylko chronić, ale też umożliwić odpoczynek i być dopasowany do wielkości oraz wagi psa.

Polecane foteliki dla psów do samochodu

Jeżeli chcesz zakupić swojemu psu dobrej jakości fotelik samochodowy, powinieneś rzucić okiem na poniższą listę. Oto kilka przykładów siedzisk dla psów, które są wysoce wytrzymałe i komfortowe dla czworonogów:

Foteliki samochodowe dla psów znajdziesz w bardzo atrakcyjnej cenie w sklepie Fajny Zwierzak. W asortymencie sklepu wyszukać możesz również inne, przydatne gadżety dla psów takie, jak mata chłodząca dla psa. Koniecznie przejrzyj ofertę sklepu i zdecyduj się na siedzisko najlepszej jakości.

ikona podziel się Przekaż dalej