Foksterier szorstkowłosy – wzorcowy wygląd i charakter

Jak wygląda foksterier?


Wszystkie informacje o wyglądzie foksteriera uzyskamy we wzorcu rasy FCI numer 169. Z dokumentacji dowiadujemy się, że foksterier szorstkowłosy jest psem silnym, o niewielkich wymiarach i z mocnym kośćcem. Idealna waga dorosłych piesków w kondycji wystawowej została oszacowana na 8,25 kg. Suczki mogą być nieco drobniejsze.

Wzorzec rasy określa także idealną wysokość w kłębie. Dorosły pies powinien osiągnąć około 39 cm wysokości w kłębie, suczka może być niższa. Wzorcowy opis obejmuje także specyfikę okrywy włosowej. Pies tej rasy posiada bardzo gęsty, szorstki włos okrywowy o różnej długości. Włos na łopatkach powinien mieć ok. 2 cm, z kolei na kłębie, grzbiecie, klatce piersiowej i wierzchniej części tylnych kończyn ok. 4 cm.

Przedstawiciele rasy foksterier szorstkowłosy mogą posiadać umaszczenie typu tricolor. Dominuje biel w łaty o zabarwieniu czarnym, czarnym podpalanym lub rudawym. Wzorzec rasy nie dopuszcza umaszczenia pręgowanego, czerwonego, wątrobianego ani niebieskiego łupkowanego, są to umaszczenia niepożądane.

Charakter foksterierów

Nasz miniaturowy towarzysz posiada bardzo ciekawy charakter. Jest to pies radosny i pełen energii. Jak wszystkie psy myśliwskie, odznacza się silnym instynktem łowieckim, co może być pewną trudnością podczas spacerów.

Opisując charakter ostrowłosych foksterierów, warto wspomnieć o ich ognistym temperamencie. Pies nie należy do rasy najłatwiejszej w szkoleniu. Bywa krnąbrny i uparty, a jego niepohamowana energia wymaga dużej aktywności fizycznej. Zarówno szczeniaki, jak i dorosłe pieski tej rasy powinny być poddane przemyślanemu szkoleniu. Tylko szkolenie oparte na zasadach równości i konsekwencji może przynieść pożądane efekty.

Pies rasy foksterier szorstkowłosy jest pupilem wszystkich domowników. Nawiązuje głębokie relacje ze wszystkimi członkami rodziny, jest chętny do zabawy i wspólnego spędzania czasu. Z reguły dobrze dogaduje się z dziećmi i osobami dorosłymi. Jego usposobienie będzie w dużym stopniu uzależnione od szkolenia oraz relacji z rodziną. Dlatego nasz miniaturowy szczeniak w kolorze tricolor czy biało czarnym powinien być otoczony właściwą tresurą już od najmłodszych tygodni życia.

Nasz miniaturowy terier ostrowłosy może być równie odważny jak cane corso. Jego czujność, determinacja i bystrość sprawiają, że dobrze odnajduje się w roli rodzinnego stróża. Foksterier szorstkowłosy nie jest agresywny i nie prowokuje otwartych konfliktów, jednak głośno poinformuje właścicieli o obecności intruza.

Szczeniaki foksteriera, cane corso czy lakeland terriera wymagają wczesnej socjalizacji i konsekwentnego szkolenia. Dzięki temu mogą okazać się przyjaznymi, łagodnymi pupilami dla całej rodziny. Psy myśliwskie mogą nawet dogadać się z kotem, o ile będą do niego przyzwyczajone odpowiednio wcześnie. Dobre relacje ze znanym sobie mruczkiem nie oznaczają, że miniaturowy terier ostrowłosy odmówi sobie pogoni za szybko poruszającą się, obcą zwierzyną.

Teriery miewają zawadiacki charakter, tak jest również w przypadku foksa. Psy tej rasy posiadają żywiołowe usposobienie oraz dużą dawkę odwagi. Są to cechy, które mogą doprowadzić do konfliktu ze znacznie większymi psami. Foksterier szorstkowłosy często nie zważa na swoje rozmiary, potrafi zaczepiać znacznie większe psy, a jego zawadiackie usposobienie bywa problematyczne dla właściciela. A może zainteresuje cię także ten artykuł o jack russell terrierze?

Najważniejsze wymagania i średnia długość życia psów

Jakie umiejętności i wymagania szkoleniowe posiadają psy myśliwskie?

Psy rasy foksterier szorstkowłosy wymagają odpowiedniego szkolenia, które rozpoczyna się już w wieku szczenięcym. Na początku warto postawić na odpowiednią socjalizację małych psów. Dzięki temu szczeniaki będą lepiej przygotowane do dorosłego życia, a ich relacje z innymi zwierzętami nie okażą się zaburzone.

Myśliwskie foksy to psy inteligentne, jednak nie najłatwiejsze w tresurze. Wszystko za sprawą upartości oraz chęci dążenia do upatrzonego sobie celu. W szkoleniu psów bardzo dobrze sprawdza się metoda klikerowa, połączona z atrakcyjnymi nagrodami. Wzmocnienia pozytywne sprawiają, że psy myśliwskie okazują się pojętnymi uczniami.

Da psy rasy foksterier szorstkowłosy, a także ich charakter, usposobienie i hodowla
Jaki charakter ma pies rasy foksterier szorstkowłosy, czyli co warto wiedzieć

Nasz biało czarny czy tricolor foksterier potrzebuje też odpowiedniej dawki ruchu. Większość psów wymaga przynajmniej trzech spacerów w ciągu dnia, z czego jeden musi być dłuższy i połączony z bardziej intensywną aktywnością fizyczną. Foksterier czy lakeland terrier świetnie odnajdują się w roli psów sportowych. Są żywiołowe, zwinne i chętne do nauki. Przy odrobinie wprawy mogą okazać się dobrymi kandydatami do amatorskich ćwiczeń agility.

Nie jest Ci obojętne zdrowie psa i dobro planety? Postaw na karmę z insektami!

Poznaj 8 zupełnie nowych receptur Brit Care Sustainable, które zostały stworzone z udziałem hipoalergicznego i ekologicznego białka z owadów!

Dowiedz się więcej!

Zdrowie i średnia długość życia – ogólny opis

Foksterier ostrowłosy należy do grona psów długowiecznych, które rzadko cierpią na choroby przewlekłe. Mimo wszystko, jak każda inna rasa są predysponowane do pewnych chorób o podłożu genetycznym.

Nasz foksterier tricolor czy biało czarny może cierpieć na alergie. Jest to przypadłość, która najczęściej występuje u psów o białym umaszczeniu. Nasz ostrowłosy foksterier może być też predysponowany do chorób oczu. Najczęstszymi problemami zdrowotnymi jest tu jaskra oraz zwichnięcie soczewki.

Na średnią długość życia może wpłynąć także choroba serca. Foksterier jest rasą predysponowaną do zwężenia ujścia tętnicy płucnej oraz padaczki. Większość z tych problemów może mieć podłoże genetyczne. Warto o tym pamiętać i wybierać szczeniaki myśliwskie ze sprawdzonego źródła.

Średnia długość życia foksterierów szorstkowłosych wynosi 13 do 14 lat. Jest to bardzo dobry wynik, sprawiający, że owe psy myśliwskie są uważane za pupile długowieczne. Dla porównania, średnia długość życia lakeland terrierów wynosi 12 do 15 lat, a długość życia cane corso 10 do 12 lat.

Opis prawidłowej pielęgnacji

Pielęgnacja foksteriera bywa bardziej skomplikowana niż w przypadku takich ras jak lakeland terrier czy cane corso. Nasz biało czarny czy tricolor foks wymaga trymowania, które wykonujemy kilka razy do roku. Psy muszą być też regularnie czesane za pomocą szczotki i grzebienia. Szczeniaki w wieku trzech miesięcy przechodzą swoje pierwsze trymowanie. Co pewien czas szata musi być też strzyżona w określonych miejscach. Co ważne, nigdy nie przycinamy całej okrywy włosowej, bowiem może to doprowadzić do znacznego pogorszenia jakości włosa.

Zarówno szczeniaki jak i dorosłe psy wymagają odpowiedniego żywienia. Ich żywiołowe usposobienie oraz duża aktywność zwiększają zapotrzebowanie na białko. Masz miniaturowy foks, lakeland terrier czy cane corso italiano mogą zjadać karmę gotową lub przygotowaną przez właściciela. W przypadku karm gotowych, żywienie dostosowuje się do wieku. Szczeniaki powinny zjadać posiłki rangi puppy, z kolei dorosły pies karmy typu adult.

Alternatywą dla karm gotowych jest dieta BARF. Możemy ją zastosować zarówno w przypadku psów miniaturowych, średnich jak i dużych. Podstawą diety jest surowe mięso, kości i podroby. Jako dodatek dodaje się warzywa, owoce oraz suplementy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny