Foksterier krótkowłosy – ogólna charakterystyka

Jak wyglądają myśliwskie foksteriery


Foksterier krótkowłosy to pies bystry i niezwykle ruchliwy. Posiada niewielkie rozmiary ciała, jednak okazuje się silny oraz wytrzymały. Rasę charakteryzuje mocny kościec oraz zwarta sylwetka. Ze wzorca rasy dowiadujemy się, że foksterier krótkowłosy przypomina myśliwskiego konia huntera, który przy krótkim grzbiecie stoi pewnie na nogach.

Psy myśliwskie osiągają średnio 7,3 do 8,2 kilograma. Suczka może być drobniejsza, a jej wzorcowa waga została oszacowana na 6,8 do 7,7 kilograma. Idealna wysokość w kłębie nie została określona, jednak pies powinien posiadać charakterystyczne dla rasy proporcje.

Wzorzec rasy określa także pożądane umaszczenie. Foksterier krótkowłosy posiada krótką, gładką i twardą sierść, która pokrywa całe ciało. Obfita okrywa powinna znajdować się także na wewnętrznej części ud oraz podbrzuszu. Oglądając zdjęcia rasy, zauważymy kilka rodzajów umaszczenia. W hodowlach znajdują się pieski o umaszczeniu czysto białym, białym z rudymi, czarnymi lub czarnymi podpalanymi łatami. Z kolei łaty w odcieniu pręgowanym, czerwonym lub wątrobianym są niepożądane w hodowlach.

Foksterier krótkowłosy (gładkowłosy) i szorstkowłosy to wyjątkowo skuteczne psy myśliwskie. Nie mogą być ociężałe, a ich sylwetka skrywa w sobie dużą energię oraz wytrzymałość. Rasy były kiedyś wykorzystywane do polowań na lisy, borsuki i szczury. Foksteriery wyglądają na bardzo bystre i energiczne. Oglądając zdjęcia rasy, bez trudu odnajdziemy psy z bacznym spojrzeniem czy czujnym wzrokiem. Jak niemal wszystkie psy myśliwskie, foksterier krótkowłosy i szorstkowłosy mogą poszczycić się elokwentnym wyrazem pyszczka.

Charakter rasy foksterier gładkowłosy

Foksterier krótkowłosy (gładkowłosy) nie różni się zbytnio charakterem od swoich szorstkowłosych braci. Nasz miniaturowy towarzysz to prawdziwy wulkan energii, który lubi być w centrum wydarzeń. Z reguły silnie przywiązuje się do wszystkich członków rodziny, jest wobec nich lojalny i łagodny.

Pies rasy foksterier krótkowłosy to także miniaturowy uparciuch. Już małe szczeniaki gładkowłosych czy szorstkowłosych foksów potrafią pokazać swój temperament. Typowy dla terrierów upór oraz chęć postawienia na swoim sprawiają, że myśliwskie foksteriery nie są najłatwiejsze w szkoleniu.

Upartość i inteligencja sprawiają też, że przedstawiciele rasy foksterierów bardzo wprawnie obserwują właściciela. Zareagują na jego mimikę czy choćby niewielkie oznaki słabości, które mogłyby doprowadzić do pożądanego przez psa celu. Z uwagi na owe cechy, pies wymaga doświadczonego i konsekwentnego przewodnika. Młode szczeniaki powinny być poddane przemyślanej socjalizacji, która zaczyna się już w hodowlach. Niezbędne będzie także szkolenie z zakresu posłuszeństwa, jednak nie warto wymagać od foksterierów bezkrytycznego wykonywania wszystkich poleceń.

Charakterny foksterier krótkowłosy, szpic włoski czy cairn terier dogada się z nieco starszymi dziećmi. Co więcej, przedstawiciele danej rasy z reguły nie sprawiają problemów w kontaktach z innymi pupilami domowymi. Ich uparty charakter może niekiedy sprawiać problemy na spacerach. Foksterier, szpic włoski czy cairn terier na ogół nie wywołują same konfliktów, jednak sprowokowane mogą okazać się bardzo zdeterminowane od konfrontacji. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o foksterierze szorstkowłosym.

Foksterier krótkowłosy i foksterier szorstkowłosy. Dla kogo to rasy?

Radosny charakter i nieco uparty temperament sprawiają, że foksteriery mogą sprawdzić się w roli psów rodzinnych. Jednak opis ich usposobienia sugeruje, że rasy myśliwskie najlepiej sprawdzą się w kontaktach z osobą doświadczoną, która potrafi wzbudzić autorytet.

Miniaturowy pies myśliwski jest pełen energii i nieustannie chętny do aktywności fizycznej. Niekiedy jest to duże wyzwanie, któremu niełatwo sprostać. Foksterier gładkowłosy czy szorstkowłosy nie zadowoli się jednym, krótkim spacerem wokół bloku. Z pewnością nie będzie to idealny pies dla osoby zapracowanej czy stroniącej od aktywności fizycznej.

Pies rasy foksterier krótkowłosy lub gładkowłosy na trawie, a także jego hodowla i cena
Jaki charakter ma foksterier krótkowłosy lub gładkowłosy, a także jego usposobienie i cena

Psy myśliwskie najlepiej sprawdzają się w towarzystwie osób aktywnych, lubiących spędzać czas na świeżym powietrzu. Przeglądając zdjęcia foksterierów, często spotkamy je w towarzystwie osób młodych. Foksterier, szpic włoski czy cairn terier świetnie odnajdą się u boku starszych dzieci lub osób młodych, zainteresowanych różnymi dyscyplinami sportu.

Pies rasy foksterier będzie wytrwałym towarzyszem pieszych wycieczek, z radością pobiegnie przy rowerze czy uda się w dalszą podróż. Rasy myśliwskie są łatwe w pielęgnacji, oddane człowiekowi i radośnie usposobione. Dzięki temu mogą okazać się przyjaznymi towarzyszami.

Nie jest Ci obojętne zdrowie psa i dobro planety? Postaw na karmę z insektami!

Poznaj 8 zupełnie nowych receptur Brit Care Sustainable, które zostały stworzone z udziałem hipoalergicznego i ekologicznego białka z owadów!

Dowiedz się więcej!

Najważniejsze wymagania rasy i cena za szczeniaki w hodowlach

Czy miniaturka foksteriera jest wymagająca? Ogólny opis pielęgnacji

Miniaturowych rozmiarów foksterier jest psem bardzo łatwym w pielęgnacji. Nasza miniaturka wymaga w zasadzie jedynie regularnego czesania, które możemy wykonać przy pomocy gumowej szczotki lub specjalnej rękawicy. Czesanie przeprowadzamy raz na kilka dni, co umożliwi usunięcie martwej okrywy włosowej.

Miniaturka psów myśliwskich delikatnie gubi podszerstek przez cały rok, jednak dwa razy w sezonie intensywność linienia mocno wzrasta. W tym okresie warto szczotkować psa każdego dnia, co ograniczy ilość futra na naszych meblach czy dywanach. Kąpiele rasy wykonuje się jedynie w razie doraźnej potrzeby. Co pewien czas można też przycinać okrywę na portkach oraz w okolicach szyi.

Opisując podstawową pielęgnację rasy, należy także wspomnieć o przycinaniu pazurów. Miniaturka nie zawsze sama ściera pazury, dlatego warto regularnie kontrolować ich stan i reagować w razie potrzeby.

Cena za szczeniaka w dobrych hodowlach

Miniaturowy pies myśliwski nie jest najpopularniejszą rasą, co sprawia, że liczba szczeniąt w hodowlach jest mocno ograniczona. W naszym kraju największą renomą cieszą się hodowle zarejestrowane w ZKwP. Cena za szczeniaka z owego związku może być nieco wyższa, jednak w zamian otrzymujemy gwarancję czystości rasy.

Cena za szczeniaki miniaturowych foksów przeważnie rozpoczyna się od kwoty 3000 zł. Stawka w sprawdzonych, renomowanych hodowlach przeważnie okazuje się nieco wyższa. Miniaturowy pupil może niekiedy kosztować powyżej 5000 zł.

Na uwagę zasługuje także cena innych, mało popularnych ras. Dobrym przykładem jest tu szpic włoski oraz cairn terier. Szczeniaki owych ras kosztują średnio od 4000 zł w górę. Wystawowy szpic włoski czy cairn terier z pewnością okaże się jeszcze droższy w zakupie.

Opisując ceny zakupu szczeniąt, nie można pominąć kwestii wyboru dobrej hodowli. Warto upewnić się, że nasza miniaturka psa pochodzi od zdrowych przedstawicieli danej rasy. Hodowca powinien pokazać zdjęcia szczeniąt i zdjęcia ich rodziców, a w późniejszym czasie umożliwić osobistą wizytę w hodowli. Podczas wizyty warto dopytać o opis zachowań oraz predyspozycji szczeniąt z konkretnej linii hodowlanej. Podczas zakupu szczeniaka należy także spisać stosowną umowę.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny