Jak wygląda foksterier gładkowłosy? Zdjęcia, opis

Foksterier gładkowłosy czy, innymi słowy krótkowłosy, to pies o bardzo ciekawych cechach wyglądu. Cechuje go mocny, silny kościec oraz proporcjonalna budowa ciała. Opis ze wzorca rasy informuje nas, że psy przypominają konia myśliwskiego, huntera. Ich grzbiet jest krótki, a proste dłuższe kończyny pewnie stoją na podłożu.

Wzorzec rasy przyjmuje jedną grupę wagową, w ofertach sprzedaży nie znajduje się tak zwana miniaturka. Foksterier krótkowłosy powinien ważyć około 7,3 do 8,2 kg i jest to waga uznana za idealną. Suczki foksteriera mogą być drobniejsze, a ich wzorcowa waga została określona na 6,8 – 7,7 kg.

Warto także wiedzieć, że psy myśliwskie występują w kilku rodzajach umaszczenia. Dominuje kolor czysto biały oraz biały z czarnymi, czarnymi podpalanymi lub rudymi łatami. Szata powinna być bardzo obfita, gładka i twarda. Sierść pokrywa całe ciało, łącznie z wewnętrzną częścią ud oraz podbrzuszem.

Foksterier krótkowłosy - opis charakteru foksterierów

Foksy to myśliwskie psy wielozadaniowe. Z radością podejmują się aktywności fizycznej, są przy tym wytrzymałe i zdeterminowane. Już niewielkie szczeniaki potrafią zaskoczyć swoją żywiołowością, a brak dostatecznej aktywności fizycznej często prowadzi do niesforności pupila.

Psy rasy foksterier gładkowłosy bywają uparte i równie pewne siebie jak anatolian. Z łatwością wyłapują słabości swojego właściciela i doskonale wiedzą, jak je wykorzystać. Nawet miniaturka dorosłego psa może niekiedy próbować wprowadzać swoje rządy. Dlatego przedstawiciele rasy krótkowłosych foksterierów najlepiej sprawdzają się w relacjach z doświadczonymi właścicielami.

Przeglądając zdjęcia rasy, zauważymy niewinnie wyglądające, bystre psy. Foksterier czy anatolian to psy, które nawiązują głębokie relacje ze wszystkimi członkami rodziny. Nie są nadmiernie natarczywe i rzadko cierpią na lęk separacyjny. Ich uparty charakter może niekiedy rodzić trudności w relacjach z innymi psami, jednak foksterier gładkowłosy nie jest typem psa, który bez powodu prowokuje konflikty. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o foksterierze szorstkowłosym.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Cena psa boo i foksteriera, anatoliana - ile kosztują mniej i bardziej popularne rasy?

Cena za szczeniaki jest w wielu przypadkach uzależniona od popularności konkretnej rasy. Niekiedy mało znane psy bywają znacznie tańsze w zakupie niż szczeniaki ras, które biją rekordy popularności. Dobrym przykładem jest tu cena psa Boo, czyli modnego szpica miniaturowego.

Cena psa boo w sprawdzonych, należących do ZKwP hodowlach przeważnie rozpoczynają się od kwoty 4000 zł. Jest to bardzo atrakcyjna stawka, bowiem cena psa boo w wielu hodowlach waha się w granicach 5000 – 8000 zł. Nasza miniaturka z uprawnieniami do brania udziału w wystawach z reguły okazuje się jeszcze większym wydatkiem. Cena psa boo z uprawnieniami wystawowymi przeważnie przekracza kwotę 10000 zł. Przeglądając zdjęcia z ogłoszeń zauważymy, że są to szczeniaki o bardzo dobrym eksterierze.

Pies rasy foksterier krótkowłosy lub gładkowłosy na białym tle, a także jego hodowla i cena
Jaki charakter ma foksterier krótkowłosy lub gładkowłosy, a także jego usposobienie i cena

Szczeniaki mniej popularnych ras mogą okazać się trudniejsze do nabycia ze względu na mniejszą liczbę hodowli. Jednak ich cena z reguły okazuje się bardziej atrakcyjna. Nasz krótkowłosy foksterier w sprawdzonych hodowlach będzie kosztował minimum 3000 zł. Niekiedy miniaturka dorosłego psa, pochodząca z bardzo dobrej, renomowanej hodowli może być nieco wyższa. Szczeniaki kosztują niekiedy około 5000 zł.

Innym przykładem jest mało popularny anatolian. Rasa jest tak słabo znana, że niekiedy trudno natrafić na opis psów i ogłoszenia sprzedaży. Cena za szczeniaki anatoliana przeważnie rozpoczyna się od 4000 zł. Miniaturka dorosłego psa w zagranicznych hodowlach będzie wyższa.

Foksterier gładkowłosy (foksterier krótkowłosy) - prawidłowe szkolenie i wymagania rasy

Foksteriery są psami, które wymagają konsekwentnego i przemyślanego szkolenia. Najlepiej sprawdza się tresura z użyciem wzmocnień pozytywnych. Terier jest na tyle uparty, że wszelkie przejawy agresji ze strony właściciela doprowadzą nie tylko do utraty zaufania, ale i zwiększenia zaciętości.

Przeglądając zdjęcia foksów, zauważymy psy w ruchu. Foksterier nie lubi siedzieć w jednym miejscu, wymaga nowych wrażeń i aktywności. Dlatego szkolenie warto połączyć z zabawami na świeżym powietrzu. Połączenie aktywności fizycznej oraz zajęć na intelekt będą dla psa wyjątkowo atrakcyjne. Przy odrobinie umiejętności szkoleniowej zyskamy możliwość złagodzenia upartego charakteru rasy, co dodatkowo poprawi relacje pupila ze wszystkimi członkami rodziny.

Kolejną wartą poruszenia kwestią są wymagania rasy. Foksterier wymaga dużej dawki ruchu oraz podstawowej pielęgnacji. W hodowlach można ograniczyć się jedynie do regularnego czesania pupila i kontroli stanu oczu, uszu czy pazurów. Kąpiele przeprowadza się jedynie w ostateczności.

Rasa wymaga także odpowiednio zbilansowanych posiłków. Małe, wyjątkowo aktywne psy powinny zjadać pokarmy bogate w białko i witaminy. Możemy podawać im karmy gotowe, najlepiej pozbawione dużej ilości zbóż oraz bez wzmacniaczy smaku. W przypadku foksterierów dobrze sprawdzą się zarówno karmy suche, jak i mokre. Innym sposobem jest samodzielne przygotowywanie posiłków dla pupila. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj dieta BARF, bazująca na produktach surowych. Według wielu zwolenników tego modelu żywienia, dieta BARF najlepiej odwzorowuje naturalne żywienie wilków i może pozytywnie wpłynąć na stan zdrowia czworonożnego pupila.

ikona podziel się Przekaż dalej