Flat coated retriever – ogólny opis rasy

Jak wygląda flat coated retriever?


Pies rasy flat coated retriever (podobnie jak golden) należy do grupy psów aportujących, płochaczy i psów wodnych, zakwalifikowanych do sekcji psów aportujących. Informacje o rasie odnajdziemy we wzorcu FCI numer 121. Informacje ze wzorca pozwalają na określenie idealnej wagi, wyglądu oraz proporcji ciała owej rasy.

Idealna waga dorosłego psa rasy flat coated retriever powinna mieścić się w przedziale 27 – 36 kg. Z kolei waga dorosłej, prawidłowo zbudowanej suczki to około 25 do 32 kg. Co ciekawe, sama waga nie jest jedynym wyznacznikiem proporcji rasy. Prawidłowo zbudowany pies powinien posiadać także odpowiednią wysokość w kłębie. Dorosły pies tej rasy osiąga 56 do 61 cm wysokości w kłębie, z kolei dorosła, prawidłowo zbudowana suczka wyrasta do około 51 – 56 cm. Warto tutaj zauważyć, że zarówno waga jak i wzrost suczek są z reguły nieco mniejsze w porównaniu z budową samców.

Opis rasy nie byłby pełny, gdybyśmy pominęli kwestię umaszczenia. Wzorzec rasy dopuszcza szatę w kolorze czarnym i brązowym (tak zwanym wątrobianym). W hodowlach zdarzają się niekiedy szczeniaki o umaszczeniu żółtym, jednak nie są dopuszczane do dalszego rozmnażania.

Szata o brązowym (wątrobianym) czy czarnym zabarwieniu posiada gęsty podszerstek oraz włos okrywowy. Sierść piesków tej rasy jest przyjemna w dotyku, przylegająca do ciała i bardzo gładka. Na ogonie mogą tworzyć się charakterystyczne dla rasy frędzle, co jest zjawiskiem pożądanym. Warto także zauważyć, że flat coated retriever przypomina w swym wyglądzie popularne golden retrievery. Posiada podobną budowę, masę ciała, a nawet zbliżony charakter. Niekiedy obie rasy są ze sobą wzajemnie mylone, jednak golden cieszy się znacznie większą popularnością.

Zdrowie oraz długość życia

Nasz czarny czy brązowy (wątrobiany) flat coated retriever często cieszy się długim zdrowiem, jednak istnieją choroby, do których jest predysponowany. Największym zagrożeniem rasy jest osłabienie układu immunologicznego, które powoduje skłonność do pojawiania się nowotworów. Opis rasy wskazuje na to, że flat coated retriever powinien regularnie przechodzić badania w kierunku chorób nowotworowych. Ich wczesne wykrycie daje szanse na wyleczenie zwierzęcia.

Gładkowłosy flat coated retriever może także niekiedy cierpieć na choroby oczu. Najczęściej wyróżnia się tutaj jaskrę oraz postępujący zanik siatkówki. Są to choroby, które mogą przenosić się z pokolenia na pokolenie, dlatego bardzo istotny jest wybór dobrej hodowli, w której nabywamy szczeniaki.

Pies sporadycznie cierpi także na dysplazję stawu biodrowego. Co istotne, hodowla powinna wykonywać regularne badania w kierunku dysplazji suk i psów hodowlanych. Do rozrodu dopuszcza się jedynie zdrowe osobniki, pozbawione tego typu problemów zdrowotnych.

Zarówno black flat coated retriever, retriever z Nowej Szkocji, jak i golden są odporne na niekorzystne warunki pogodowe. Lubiący pływać pies nie powinien jednak kąpać się w zbyt zimnej wodzie. Wśród rasy występuje paraliż ogona, spowodowany zbyt niską temperaturą. Opis choroby nie wskazuje na bezpośrednie zagrożenie jego życia, a paraliż ustępuje samoistnie po pewnym czasie.

Karmy dla psów o wymagającej sierści

Zależy mi na artykule mówiącym o karmach z rybami, konkretnie z łososiem, w którym będzie można zaprezentować ulepszoną odsłonę Brit Care Grain Free, linię karm opartą głównie na rybach.

Sprawdź!

Czarny i brązowy (wątrobiany) kolor sierści sprawia, że pies rasy flat coated retriever może być wrażliwy na nadmierną ekspozycję słoneczną. Dlatego nie warto wyprowadzać go na spacer w okresie silnych upałów. Znacznie korzystniejsza dla rasy będzie aktywność w godzinach porannych lub wieczornych.

Opisując zdrowie flat coated retrieverów, warto określić także ich przeciętną długość życia. Pomimo predyspozycji do nowotworów, pies tej rasy często dożywa 8 – 10 lat. Dla porównania, średnia długość życia rasy golden retriever to 10 do 12 lat. Z kolei retriever z Nowej Szkocji żyje przeciętnie 10 do 14 lat. A może zainteresuje cię także ten artykuł o usposobieniu golden retrievera?

Prawdziwy charakter oraz wymagania szkoleniowe

Usposobienie flat coated retrievera – co warto wiedzieć o rasie?

Charakter to jeden z kluczowych kryteriów, którymi kierujemy się podczas wyboru konkretnej rasy. Nasz gładkowłosy flat coated retriever (podobnie jak golden) jest jednym z najbardziej przyjaznych pupili domowych. Opis charakteru tej rasy możemy streścić w ogromnej radości z życia i przyjacielskim nastawieniu do człowieka.

Gładkowłosy flat coated retriever jest nieustannie gotowy do zabawy i spędzania czasu z ludźmi. Nie przejawia skłonności do dominacji, a wręcz bywa mocno uległy. Z natury radosny oraz przyjaźnie nastawiony nie jest dobrym stróżem posesji. Może niekiedy wykazywać nadmierną ufność i nie jest rasą, która budziłaby respekt swoim wyglądem.

Pies rasy flat coated retriever stojący na trawniku, a także jego charakter i hodowla
Jaki charakter ma pies rasy flat coated retriever, czyli co warto wiedzieć

Retriever jest znacznie łagodniejszy i łatwiejszy w ułożeniu niż przykładowy shiba inu. Mimo uległości i podatności na szkolenie, posiada pewne wymagania, z którymi nie radzi sobie każdy właściciel. Warto pamiętać, że jest to zwierze bardzo żywiołowe, nieznoszące nudy i długotrwałego przebywania w jednym miejscu. Flat coated retriever uwielbia pływanie, długie spacery oraz szkolenie u boku właściciela. Będzie idealnym towarzyszem aktywnej i mającej czas dla swojego pupila rodziny.

Prawidłowe wychowanie piesków rasy flat coated retriever

Jak już wiemy z opisu charakteru, flat coated retrievery są wyjątkowo otwarte na kontakt z ludźmi. Młode szczeniaki wymagają socjalizacji z otoczeniem, a w późniejszym etapie, odpowiedniego szkolenia posłuszeństwa.

Nasz black retriever wykazuje dużą inteligencję i chęć do nauki, dzięki czemu jest psem łatwym w prowadzeniu. Nie posiada tendencji do dominacji jak shiba inu, a jego usposobienie sprawia, że bardzo rzadko wchodzi w konflikty z innymi psami. Flat coated retriever idealnie sprawdzi się w różnego psich sportach posłuszeństwa. Posiada dużą sprawność fizyczną, żywiołowość i chęć do nauki, co czyni z niego dobrego psa sportowego.

Golden retriever czy flat coated retriever są łatwe w szkoleniu, dzięki czemu mogą być odpowiednim wyborem dla osób z niewielkim doświadczeniem. Warto jedynie pamiętać o żywiołowości rasy. Pies bezwzględnie wymaga codziennej, dużej dawki ruchu, przez co nie nadaje się dla osoby nadmiernie zapracowanej. Pozostawiony sam sobie, pozbawiony aktywności fizycznej pies może okazać się wyjątkowo uciążliwy.

Opinie o rasie i cena zakupu szczeniaka

Łagodny i przyjaźnie nastawiony do świata flat coated retriever jest psem, który posiada bardzo dobre opinie wśród miłośników czworonogów. Wiele osób upatruje w nim idealnego towarzysza dla rodzin ze starszymi dziećmi. Pupil jest bardzo lojalny, oddany właścicielom i respektujący zasady życia w domu. Co ciekawe, będzie chętnie spędzał czas u boku swojego właściciela i dopasuje się do trybu życia domowników.

Pies rasy flat coated retriever na portrecie na tle zieleni oraz charakter i opis rasy
Pies rasy flat coated retriever oraz jego charakter, usposobienie i opis

Z pozoru bezproblemowy pies może niekiedy niszczyć przedmioty i głośno ujadać. Jest to zazwyczaj związane z niedostateczną dawką ruchu. Ze względu na głośną naturę, psy tej rasy uchodzą niekiedy za zbyt żywiołowe. Negatywne opinie dotyczą także podatności na nowotwory, co jest największym mankamentem tej rasy.

Wybierając flat coated retrievera, warto zainteresować się dobrymi hodowlami, sprzedającymi szczenięta po zdrowych rodzicach. Wiele chorób rasy ma podłoże genetyczne, dlatego zakup najtańszego szczeniaka często okazuje się jedynie pozorną oszczędnością.

Rasa nie jest tak popularna, jak golden retrievery, dlatego liczba działających w naszym kraju hodowli jest dość ograniczona.

Cena za zakup szczeniaka okazuje się dość zróżnicowana. Najniższa stawka za zakup pupila ze sprawdzonego źródła to około 2500 zł. Stawka za szczeniaki ze znanych, renomowanych hodowli niemal zawsze okazuje się nieco wyższa. Zadbane, odpowiednio socjalizowane i pochodzące od zdrowych rodziców szczeniaki flat coated retriever nabędziemy zazwyczaj w kwocie 3000-4500 zł.

Wybierając dobrą hodowlę, warto zapoznać się z jej osiągnięciami, a także badaniami suki i psa reproduktora. Dobry hodowca powinien też omówić najczęstsze choroby, które mogą występować w danej linii hodowlanej. Istotny okaże się również wybór konkretnego szczeniaka. Każdy szczeniak posiada indywidualne predyspozycje i cechy charakteru. Dobry hodowca będzie w stanie pomóc w wyborze pupila, który idealnie pasuje do możliwości i oczekiwań konkretnej rodziny. Podczas zakupu należy także odebrać wszystkie dokumenty zwierzęcia oraz podpisać z hodowcą odpowiednią umowę.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny