Jak wygląda english toy terrier?

Miniaturowy terrier angielski to rasa, która powstała w XIX wieku. Pierwotnie był to maleńki pies użytkowy, który sprawdzał się w tępieniu szczurów. Z czasem zaczęto doceniać entuzjastyczny temperament rasy, a psy stały się przyjaznymi pupilami do towarzystwa.

English toy terrier jest rasą uznaną przez FCI, a wzorzec odnajdziemy pod numerem 13. Dowiadujemy się z niego, że za idealną wagę rasy uważa się 2,7 do 3,6 kg. Angielski terrier miniaturowy osiąga wysokość w kłębie pomiędzy 25, a 30 cm.

Miniaturowy piesek jest proporcjonalny i elegancki. Posiada błyszczącą bardzo gęstą sierść, która przybiera umaszczenie czarne podpalane. Długa, wąska głowa w kształcie klina, smukła szyja oraz duże, sterczące uszy są cechami rozpoznawalnymi rasy. Wygląd ogólny english toy terrierów przypomina nieco popularniejszego manchester terriera, będącego protoplastą rasy.

Charakter angielskiego terriera miniaturowego

English toy terrier posiada radosny temperament, który świetnie sprawdza się w kontaktach z całą rodziną. Jest to pies energiczny, pełen życia i radości. Terrier angielski jest nieustannie gotowy do zabawy oraz spędzania czasu u boku swoich właścicieli. Jednocześnie potrafi zachować spokój i w przeciwieństwie do niektórych ras miniaturowych, okazuje się psem opanowanym. Radosny charakter sprawia, że rasa odnajduje się w kontaktach ze starszymi dziećmi.

Zarówno english toy terrier jak i australijski silky terrier to psy odważne i pewne siebie. Nasz miniaturowy pies zdaje się nie zwracać uwagi na swoje rozmiary. Niekiedy jest nieufny w stosunku do obcych i widzi się w roli obrońcy całej rodziny. Wiecznie czujny i odważny zaalarmuje swoich właścicieli o przybyciu nieproszonych gości.

Przyjazny charakter rasy wiąże się z jej inteligencją i podatnością na szkolenie. English toy terrier czy australijski silky terrier są bardziej podatne na tresurę niż uparty foksterier szorstkowłosy. Żywiołowy temperament oraz chęć do nauki sprawiają, że psy świetnie sprawdzą się w różnych sportach posłuszeństwa.

Pies rasy english toy terrier leżący na kanapie, a takż charakter i cena
Jaki charakter ma pies rasy english toy terrier, czyli co warto wiedzieć
Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!

Omawiając temperament miniaturowych terrierów, warto wspomnieć o stosunku do innych psów. English toy terrier bywa uparty, z reguły dobrze dogaduje się z innymi psami, jednak wymaga przemyślanej socjalizacji. Niekiedy angielski terrier sam prowokuje konflikty ze znacznie większymi od siebie psami. Jego miniaturowy rozmiar połączony z nadmiernie odważnym charakterem sprawiają, że właściciel powinien zachować czujność na spacerach. A może zainteresuje cię także ten artykuł o parson russell terrierze?

Cena za szczeniaka. Ile kosztuje angielski terrier miniaturowy w hodowlach?

English toy terrier to mało znana w naszym kraju rasa. Szczenięta znajdują się w niewielu hodowlach, a co za tym idzie, ich zakup może być mocno utrudniony. Mniejsza liczba szczeniąt w hodowlach to także wyższa cena ich zakupu. Miniaturowy terrier angielski z dokumentacją FCI zazwyczaj kosztuje od 4000 zł w górę. Cena w znanych, renomowanych hodowlach może być nawet dwukrotnie wyższa.

Dla porównania, australijski silky terrier to równie mało popularna i trudna do nabycia w naszym kraju rasa. Cena za szczeniaki z dobrym pochodzeniem przeważnie rozpoczyna się od kwoty 4000 zł. Niewielka popularność tych miniaturowych pupili sprawia, że miłośnicy rasy niekiedy muszą nabywać szczeniaki w hodowlach zagranicznych.

Znacznie większą popularnością cieszy się okazalszy kuzyn, czyli foksterier szorstkowłosy. Cena za szczeniaka w hodowlach należących do FCI przeważnie wynosi minimum 3000 zł. Foksterier szorstkowłosy znajduje się także w hodowlach zarejestrowanych w innych związkach. Wówczas cena zakupu szczeniaka może okazać się nieco niższa.

Czy english toy terrier to pies dla mnie?

Angielski terrier miniaturowy to pies uniwersalny, który dobrze dopasuje się do niemal wszystkich warunków. Podobnie jak australijski silky terrier czy foksterier szorstkowłosy, rasa nadaje się do życia w domu jednorodzinnym, a także w mieszkaniu. English toy terrier nie jest nadmiernie szczekliwy, z reguły dobrze radzi sobie z zostawaniem samemu i nie niszczy przedmiotów.

Z uwagi na miniaturowe rozmiary, english toy terrier może okazać się świetnym towarzyszem do różnego rodzaju wypraw. Pupil jest z natury odważny, nie boi się jeździć samochodem, z chęcią poznaje nowe miejsca, a odpowiednio socjalizowany dobrze dogaduje się z obcymi zwierzętami. Może być zarówno dobrym kompanem na dłuższe, piesze przechadzki, jak i bezproblemowym towarzyszem wyjazdów wakacyjnych.

Dużym autem rasy jest także kwestia zdrowia i pielęgnacji. English toy terrier jest uznawany za dość zdrową oraz odporną rasę, która z reguły cieszy się długim i zdrowym życiem. Dzięki krótkiej szacie, angielski terrier miniaturowy okazuje się bardzo łatwy w pielęgnacji. Jest to jeden z kolejnych atutów rasy, który sprawia, że english toy terrier jest uznawany za psa mało problematycznego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny