Dzieci i psy – obalamy mity związane z pogryzieniami
Czy wiecie, że w 70% przypadków ugryzień przez psa zwierzę jest członkiem danej rodziny? Do ugryzień najczęściej dochodzi w domu. Co ciekawe w aż 42% przypadków pogryzień domowników najbardziej prawdopodobną przyczyną ataku była obrona zasobów, czyli ochrona żywności lub innego przedmiotu należącego do psa. Trzeba jednak pamiętać, że do pogryzień dochodzi w wielu kontekstach. Niestety zarówno dzieci, jak i dorośli wciąż mają trudności z rozpoznaniem u psów zachowań związanych np. ze strachem. Wiele osób powiela także niebezpieczne mity związane z psim zachowaniem. Sprawdzamy, w co nie warto wierzyć.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z pytaniami o psy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Mity związane z relacjami pies-dziecko
Psy zsocjalizowane z dziećmi jako szczenięta nie będą ich gryźć w wieku dorosłym.
Rodzice Basi szukali idealnego szczeniaka przez długi czas. Wybrali rasę uważaną za jedną z najlepszych dla rodzin z dziećmi i hodowlę, w której szczenięta były socjalizowane w rodzinie z maluchami. Koral ugryzł 4-letnią Basię, gdy skończył dwa lata. Dlaczego? Basia chciała zabrać mu miskę podczas jedzenia, żeby dosypać smakołyki.
To, że pies został zsocjalizowany z dziećmi, jest ważną kwestią, ale nie zapewnia “bezpieczeństwa”. Najczęstszymi przyczynami ugryzień dzieci przez psy należące do ich rodzin są bowiem silne emocje jak: strach, pilnowanie zasobów, ból (w tym przypadkowe upadki) oraz nieodpowiednie interakcje dziecka z czworonogiem. Należy mieć na uwadze, że niezależnie od socjalizacji, czy ogólnego charakteru przypisanego danej rasie, niektóre psy zawsze będą bardziej niespokojne niż inne. Z każdym psem warto udać się także na profesjonalne szkolenie pod okiem ekspertów.
Pies, który nie jest agresywny wobec dorosłych, nie będzie agresywny wobec dzieci.
Piksel był najspokojniejszym psem na świecie. Nie wykazywał oznak agresji wobec swoich opiekunów, ich znajomych ani kuriera, czy lekarza weterynarii. Wszystko zmieniło się pewnego popołudnia. To właśnie wtedy w jego domu pojawili się przyjaciele jego opiekunów z trzyletnim synkiem. Maluch bawił się na trawniku, gdy dorośli usłyszeli nagły płacz. Okazało się, że Piksel ugryzł dziecko w rękę. Dlaczego? Maluch najprawdopodobniej znalazł w trawie zabawkę psa i nosił ją ogrodzie. Zwierzę próbowało ją tymczasem “odzyskać”.
Relacje psów z osobami dorosłymi przebiegają inaczej niż z dziećmi. W oczach psów mali ludzie (noworodki, niemowlęta, małe dzieci, przedszkolaki) zachowują się zupełnie inaczej niż dorośli. Dzieci brzmią, poruszają się i reagują inaczej. Są zdecydowanie mniej przewidywalne, co może niepokoić psa.
Trzeba nauczyć dziecko dyscyplinować psa. Podporządkowany pies nie sprawia kłopotów.
Karol miał 12 lat, gdy został pogryziony przez swojego psa. Rodzice od zawsze pilnowali, by pies “słuchał” Karola i był zdyscyplinowany. Co mogło się stać? Karol podszedł do Nurka, gdy ten został użądlony przez pszczołę. Zwierzę, które odczuwało ból, zaatakowało chłopca, który chciał mu nieumiejętnie pomóc.
Relacja między psami a człowiekiem nie jest rywalizacją o dominację. Jak wspomniano, większość ugryzień nie jest związana z konfliktami na tym tle, ale ze strachem lub ochroną zasobów. W niektórych przypadkach niespokojny lub obolały pies może być bardziej skłonny do reagowania w formie ataku. Nawet jeżeli jest dobrze ułożony, a dziecko (lub nastolatek) uczestniczyło w pracy z psem. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jaki pies dla dzieci będzie najlepszy.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Moje dziecko wie, jak być delikatnym, więc nie muszę się martwić.
Ninka to najsłodsza dziewczynka na świecie. Jest opiekuńcza wobec lalek, uwielbia głaskać króliczki u dziadka i od zawsze była uczona delikatnego podejścia do ich psa Maksa. Maks ugryzł Ninkę. Jak do tego doszło? Maks odpoczywał w legowisku, gdy Ninka nabrała ochoty na jego głaskanie. Można tylko przypuszczać, że dla Maksa nie był to dobry czas na tulenie. Być może prezentował sygnały swojego dyskomfortu, ale były one niezrozumiałe dla kilkulatki. Ninka była delikatna, ale być może zbyt natarczywa.
Delikatne i czułe interakcje, których uczymy dzieci, są dobrym krokiem do pozytywnej relacji. Trzeba jednak wiedzieć, że dotykanie, przytulanie i całowanie nie zawsze są dla psa komfortowe. Odpoczywający pies jak Maks może sygnalizować swój dyskomfort związany z kontaktem poprzez oblizywanie warg, ziewanie lub odwracanie wzroku. Takie subtelne oznaki stresu pozostają bardzo często niezauważone przez ludzi w różnym wieku. Jeśli dziecko nadal będzie się zbliżać pomimo wspomnianych sygnałów, może być narażone na ugryzienie.
Psy łagodnych ras są bezpieczne dla małych dzieci.
3-letniego Emila pogryzł golden retriever, a 10-letnią Maję labrador jej sąsiadów. Dlaczego? Bo każdy pies może ugryźć dziecko lub dorosłego, gdy poczuje ból, strach lub dyskomfort.
Ugryzienia przez psy zdarzają się każdego dnia. Dzieci mogą zostać pogryzione przez shih tzu, yorkshire teriery i labrador retrievery. Co ciekawe, statystyki wskazują, że psy ras uznawanych za agresywne nie są wcale w czołówce różnych przypadków pogryzień. Warto wiedzieć, że psy z predyspozycjami do lęku lub nerwowości mogą częściej wykazywać agresywne zachowanie w stosunku do dzieci. Szacuje się, że nawet trzy czwarte psów biorących udział w pogryzieniu dzieci miało wcześniej historię zachowań związanych ze strachem w innych sytuacjach np. fobie dźwiękowe.
Psychologiczny wpływ ugryzień psa na dzieci
Po ugryzieniu dziecka przez psa obserwujemy problem z obu stron. U dzieci występują nie tylko obrażenia fizyczne, ale także problemy natury psychicznej. Ta druga kwestia jest wciąż słabo udokumentowana, ale niektóre badania wykazały spektrum zaburzeń psychicznych u dzieci po ugryzieniu przez psa. Obejmują one różne formy — od zachowań unikających po diagnozę zespołu stresu pourazowego. Naukowcy stwierdzili, że w ponad 70% przypadków po ugryzieniu przez psa rodzice zgłaszali co najmniej jeden problem dotyczący zachowania u malucha. U około jednej trzeciej dzieci pojawił się strach lub zachowanie polegające na unikaniu psów, a u około jednej piątej po incydencie w postaci ugryzienia wystąpiły koszmary senne.
Pies, który ugryzł – co dzieje się z czworonogami?
Pies, który pogryzł człowieka, może zostać poddany obserwacji weterynaryjnej pod kątem objawów wścieklizny. To jednak niejedyne nieprzyjemne konsekwencje. Wiele rodzin po takim zdarzeniu pod wpływem lęku dziecka oraz swojego, decyduje się oddać czworonoga pod opiekę schroniska lub fundacji dla zwierząt. Jest to lepszy scenariusz niż poddanie czworonoga eutanazji (którą prawo dopuszcza, jeżeli pies zagraża życiu lub zdrowiu ludzi), ale wiąże się ze sporą ilością stresu. Pies będący członkiem rodziny, zostaje z nią rozdzielony, choć często z jego perspektywy działał “w obronie własnej”. Psu, który ma na swoim koncie historię ugryzienia, trudniej jest znaleźć nowy dom. Na szczęście są osoby, które chcą pracować z takimi psami i pomagać im odnaleźć się na nowo wśród ludzi, którzy chcą dać im bezpieczne cztery kąty.
Podsumowując, bardzo często nie rozumiemy psów. Za ugryzieniami przez psy zwykle stoi możliwy do zidentyfikowania wyzwalacz, któremu można zapobiec (lub nie).