Charakterystyka rasy – duży gończy gaskoński (Grand bleu de Gascogne)

Pies ten pochodzi z Francji. Emanuje z niego siła i spokój. Jest to stara rasa, która dawniej była wykorzystywana podczas polowań z bronią palną, na zające i na grubą zwierzynę. Duży gończy gaskoński według klasyfikacji Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI) zaliczany jest do grupy psów gończych, posokowców i ras pokrewnych.

Według wzorca rasy, samiec powinien mierzyć w kłębie 65-72 cm, a suczka powinna osiągnąć 62-68 cm. Idealna waga nie jest podana. Sierść tego psa jest gruba, gęsta i krótka. Duży gończy gaskoński nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji. Wystarczy wyczesywać go raz w tygodniu.

Ten pies ma cętkowane umaszczenie, co sprawia, że jego sierść ma odcień łupkowo-szary. Podpalanie (jasne lub ciemne) znajduje się nad oczami, na policzkach, na kończynach, na faflach, pod ogonem i na wewnętrznej części ucha. Zazwyczaj dwie czarne łaty umiejscowione są po oby stronach głowy. Powinny obejmować uszy, policzki i oczy, ale nie mogą łączyć się na czole, ponieważ biegnie tam biała strzałka (w jej środku może być czarna mała owalna łatka).

Duży gończy gaskoński jest psem cierpliwym i łagodnym. W ciągu dnia potrzebuje dużo ruchu i ćwiczeń umysłowych. Nie jest zalecany do bloku, ponieważ lepiej czuje się na otwartej przestrzeni. Ma bardzo dobry węch i jest czujny podczas polowania. Duży gończy gaskoński łączy się w sfory. Powinien łatwo podporządkowywać się poleceniom, ale należy go dobrze wytresować. Ten pies ma donośny głos i często szczeka lub wyje. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł na temat psa gończego fińskiego.

Legalna hodowla psów gończych gaskońskich – co warto wiedzieć?

Nie wszystkie hodowle są godne polecania, ponieważ część z nich jest nielegalna. Pseudohodowcy używają dobrych chwytów marketingowych, przez co niektórzy dają się nabrać i za duże pieniądze kupują nierasowe psy.

Na co zwrócić uwagę? Pies nie może być w typie rasy, ponieważ oznacza to, że rasowego przypomina, ale naprawdę nim nie jest. Ostatecznie jego charakter może mocno odbiegać od tego zapisanego we wzorcu. W przypadku większości ras nie istnieje tzw. miniaturka. Jest miniaturowy pinczer i jamnik, ale nie np. amstaff lub border collie.

Istotne jest to, gdzie przynależy hodowla. FCI zezwala na to, aby w każdym kraju działała tylko jedna organizacja, która zrzesza wszystkich hodowców. W naszym kraju jest Związek Kynologiczny w Polsce. Przynależenie do takiej organizacji wiąże się z koniecznością przestrzegania różnych zasad, które mają na celu dobro psów.

Pies rasy duży gończy gaskoński w budynku gospodarczym, a także jego charakter i hodowla
Jaki charakter ma pies rasy gończy gaskoński, czyli opis, usposobienie i wychowanie

Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!

Szczenięta mogą opuścić hodowlę, gdy skończą 8 tygodni. Muszą być przynajmniej dwa razy odrobaczone i raz zaszczepione. Wszystkie szczeniaki mają wszczepiany CHIP. Pieski nie są wydawane z rodowodem, a z metryczką. Na jej podstawie, nowy właściciel psa, może udać się do lokalnego oddziału ZKwP i dopiero tam wyrobić ten dokument.

Gończy gaskoński - jaka jest cena za szczeniaki?

Mały gończy gaskoński jest dostępny w Polsce, a jego cena to ok. 2500 zł. Duży gończy gaskoński może kosztować nawet 4000 zł, ale niektóre szczeniaki sprzedawane są za 2500 zł. Wyżeł francuski kosztuje ok. 2000 – 3000 zł (za granicą ok. 700 euro). Gończy niemiecki jest hodowany głównie w Niemczech, a poza granicami kraju trudno go dostać. Za tego psa trzeba zapłacić ok. 3000 zł (ok. 750 euro). Owczarek kraski kosztuje podobnie. Jego cena to kwestia ok. 3000 zł.

Często pseudohodowcy sprzedają szczeniaki za ok. 500 zł, ponieważ mają ich dużo i chcą się ich szybko pozbyć, aby zminimalizować koszty związane z ich utrzymaniem, a taką ceną zachęcają do zakupu psa. Pieski z takich miejsc przeważanie są chore, a ich leczenie drogie i permanentne. Niektóre nie przeżywają miesiąca, a inne umierają w młodym wieku z powodu wad genetycznych.

Ostateczna cena zależna jest od kilku czynników. Znaczenie ma renoma hodowli i to, czy rasa jest dostępna w kraju. W przypadku psów sprowadzanych zza granicy należy liczyć się z dodatkowymi kosztami m.in. za transport. Istotny jest nie tylko wiek psa, ale też jego płeć oraz przeznaczenie. Szczeniaki do dalszej hodowli są zazwyczaj dwa razy droższe od psów niehodowlanych („na kolanka”). Ważna jest linia genów i to, czy piesek jest po wybitnych rodzicach, ale najwyższy jest wygląd samego psa. Szczeniak, który mocno wpasowuje się w ramy wzorca rasy (jest obiecujący) kosztuje więcej.

Duży gończy gaskoński polecany jest dla osób aktywnych. Należy pamiętać, że jest to pies, który potrzebuje dużo ruchu, ale niezbędne są różne też ćwiczenia umysłowe. Duży gończy gaskoński lubi polować, więc warto bawić się z nim w tropienie. W stosunku do ludzi jest łagodny i cierpliwy. Choć dobrze wyszkolony będzie posłuszny, może uciec z posesji, jeśli nie będzie dobrze zabezpieczona, a on złapie interesujący trop.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 85.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny