Dog kanaryjski – wzorcowy wygląd i prawidłowe usposobienie

Jak wygląda dog z kanarów? Opis ze wzorca rasy, zdjęcia


Bojowy dog kanaryjski jest rasą uznaną przez FCI. Wzorzec rasy odnajdziemy pod numerem 346. Dog został zakwalifikowany do grupy pinczerów, sznaucerów, molosów i szwajcarskich psów do bydła. We wzorcu znajdziemy pełny opis jego wyglądu, a także temperamentu.

Pies rasy dog kanaryjski sprawia dość groźne wrażenie. Posiada prostokątną budowę czaszki z czarną maską i silnie pigmentowanym, czarnym nosem. Kolor czarny powinien znajdować się też na powiekach. Przeglądając zdjęcia dorosłych psów, zauważymy silne umięśnienie, harmonijną sylwetkę i średnie rozmiary ciała. Pies jest krępy i silny, jednak zawsze zachowuje dużą zwinność oraz sprawność. Nigdy nie jest ociężały ani nadmiernie powolny.

Dorosły pies rasy dog kanaryjski powinien ważyć pomiędzy 50 – 65 kg. Jego wzorcowa wysokość w kłębie mieści się w przedziale 60 do 66 cm. U rasy występuje widoczny dymorfizm płciowy, a suczki są z reguły znacznie drobniejsze. Idealna waga dorosłej suczki powinna mieścić się w przedziale 40 do 55 kg. Z kolei prawidłowa wysokość w kłębie suki doga presa canario wynosi 56 do 62 cm. Wzorzec rasy dopuszcza tolerancję plus minus 2 cm.

Opis ze wzorca rasy informuje także o pożądanym umaszczeniu. Pies powinien posiadać umaszczenie pręgowane w różnych odcieniach. Dopuszcza się odcienie od ciemnego, głębokiego brązu aż po jasnoszary i blond. Przeglądając zdjęcia rasy, zauważymy także wzorcowe umaszczenie płowe w różnych odcieniach oraz piaskowe. Wzorzec rasy dopuszcza białe znaczenia na klatce piersiowej, podgardlu, przednich łapach oraz na palcach tylnych łap. Niezbędna jest natomiast obecność maski w kolorze czarnym. Wspomniany czarny odcień maski nie powinien sięgać powyżej oczu.

Bojowy presa canario powinien posiadać krótką, grubą i przylegającą do ciała sierść.  Właściwa okrywa włosowa musi zawsze musi być twarda. Co ciekawe, dog kanaryjski z czarnym kolorem maski przeważnie nie posiada podszerstka. Niewielka jego ilość może znajdować się jedynie na szyi bądź tylnej stronie ud. Ze względu na brak podszerstka, bojowy dog kanaryjski nie jest tak odporny na niskie temperatury jak owczarek kaukaski, schipperke czy owczarek niemiecki. Nie jest to rasa, która może mieszkać na zewnątrz budynku przez okrągły rok.

Prawdziwy charakter presa canario. Ogólny opis zachowań

Opisując przedstawicieli rasy presa canario, nie sposób pominąć ich charakteru. To właśnie zachowanie rasy wpłynęło na jej rozpoznawalność i sprawiło, że pieski są znane na całym świecie. Niegdyś dog kanaryjski był typowym psem bojowym. Charakteryzowała go duża wytrzymałość, bojowy temperament i skłonność do popadania w konflikty z innymi psami. Opis zachowań wskazuje też na fakt, że presa canario zdają się nie zważać na ból. Są wyjątkowo zdeterminowane, a w czasie walki trudne do opanowania. Nawet silny ból nie jest w stanie zachęcić ich do zaprzestania walki. Dlatego pies rasy presa canario wymaga bardzo przemyślanej socjalizacji i szkolenia, które wyeliminuje tendencje do agresji.

Perro de presa canario to typowy pies obronny. Posiada dużą pewność siebie, instynkt terytorialny oraz wrodzoną czujność i żywiołowość. Pies już samą swoją posturą budzi respekt, a w razie zagrożenia, głośno alarmuje bardzo niskim głosem. Opisując jego zdolności obronne, warto zauważyć, iż jest to pies nieufny w stosunku do obcych. Jego nieufny charakter, zwinność i odwaga sprawiają, że będzie równie dobrym stróżem posesji jak owczarek kaukaski czy mniejszy owczarek niemiecki.

Dog kanaryjski z czarnym odcieniem maski to także pies silnie przywiązany do właściciela. Bywa nieco uparty, jednak bez wątpienia jest to pies o silnej i ułożonej psychice. Presa canario jest łagodny i lojalny wobec wszystkich członków swojej rodziny. Ze względu na ekspresyjność, nie jest to rasa polecana dla rodzin z małymi dziećmi. A może zainteresuje cię także ten artykuł o czarnym dogu argentyńskim?

Silny charakter i zachowanie czujności są widoczne także na spacerach. Dobrze ułożony dog kanaryjski jest trudny do wyprowadzenia z równowagi i nie reaguje na zaczepki innych psów. Jednocześnie nie prowokuje konfliktów, a odpowiednie szkolenie sprawia, że staje się bezproblemowym towarzyszem długich wędrówek. Wymaga to pracy nad zachowaniem szczeniaka, odpowiedniego szkolenia oraz doświadczenia ze strony właściciela.

Pies rasy dog kanaryjski na smyczy na trawie, a także jego usposobienie i wychowanie
Jaki charakter ma pies rasy dog kanaryjski, czyli wszystko, co warto wiedzieć

Co ciekawe, bojowy perro de presa canario może dobrze dogadywać się z innymi pupilami domowymi. Opis jego charakteru mógłby sugerować, iż jest to pies nieprzystępny i trudny w kontaktach. Nie jest to jednak prawda. Dobrze socjalizowany pies presa canario dogada się z innymi psami, a nawet z domowymi kotami. Będzie przy tym łagodny, ostrożny w kontaktach i przyjaźnie nastawiony.

Duży wpływ na zachowanie odgrywa aktywność fizyczna. Pies z czarnym odcieniem maski pełnił kiedyś rolę pomocnika w zaganianiu bydła. Jak nie trudno się domyślić, wymagano od rasy dużej wytrzymałości i chęci do długotrwałej aktywności na świeżym powietrzu. Współczesny pies presa canario nie zagania bydła, jednak nie oznacza to, że jego potrzeba aktywności została pohamowana. Opisując usposobienie rasy, trzeba podkreślić wagę aktywności fizycznej. Bojowy dog kanaryjski (podobnie jak pasterski schipperke) wymaga długich spacerów, najlepiej połączonych z zabawami i szkoleniem posłuszeństwa. Pozbawiony odpowiedniej dawki ruchu mógłby okazać się mocno problematyczny.

Podstawowe informacje o rasie dog kanaryjski

Dog kanaryjski - opinie o rasie psów obronnych

Pies rasy presa canario znajduje się na liście ras uznanych za agresywne. Sam fakt obecności na owej liście sprawia, że rasa wzbudza wiele zróżnicowanych opinii. Opis charakteru dogów argentyńskich sugeruje, iż są to psy łagodne w stosunku do swojej rodziny. Jednocześnie pełnią rolę psów obronnych i wymagają doświadczonego, konsekwentnego, a w szczególności pewnego siebie właściciela. Pozostawione w rękach osób niedoświadczonych, mają opinie psów niebezpiecznych dla otoczenia.

Opisując opinie dotyczące rasy bojowych dogów kanaryjskich, warto wyróżnić kwestię aktywności i szkolenia. Szczeniaki i dorosłe psy posiadają opinie dobrych uczniów, jednak wymagają doświadczonego przewodnika. Ich usposobienie oraz inteligencja sprawiają, że pieski okazują się podatnymi uczniami. Ze względu na tendencje do dominacji, muszą znajdować się pod opieką wzbudzających respekt właścicieli.

W hodowlach rasy dokłada się wszelkich starań do rozwoju pożądanego charakteru. Psy nadmiernie agresywne czy lękliwe nie mogą być dopuszczane do dalszej hodowli. Pies presa canario posiada opinie zrównoważonego, stonowanego i pewnego siebie. Bez wątpienia jest to pupil, który posiada nietypowe predyspozycje, a jednocześnie duży talent obronny.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Dowiedz się więcej!

Cena za szczeniaki szczeniaków w dobrych hodowlach

Opisaliśmy już wygląd i usposobienie psów z czarnym odcieniem maski. Ważną informacją jest także cena za szczeniaki z rodowodem. W naszym kraju największą renomą cieszą się hodowle, które należą do Związku Kynologicznego w Polsce. Jest to jedyny krajowy związek mogący poszczycić się przynależnością do międzynarodowej federacji FCI. Zakup szczeniaka z pochodzeniem FCI daje gwarancję rasowości pupila, a dokument będzie uznany na całym świecie.

Pies rasy dog kanaryjski na zdjęciu portretowym oraz jego, charakter i hodowla
Pies rasy dog kanaryjski krok po kroku, czyli charakter, wychowanie i cena

Cena za szczeniaki dogo canario w dobrych hodowlach przeważnie rozpoczyna się od kwoty 4000 zł. Szczeniaki z bardzo dobrym pochodzeniem, sprzedawane w hodowlach z dużymi osiągnięciami mogą być nieco droższe. Cena przeważnie zamyka się w przedziale 4000 – 6000 zł. Szczeniaki w hodowlach zagranicznych lub z przeznaczeniem na wystawy na ogół okazują się droższe w zakupie.

Ciekawostką jest także cena maltipoo. Jest to rasa hybrydowa, która nie została uznana przez FCI. Maltipoo stanowi mieszankę rasy maltańczyk i pudel miniaturowy. Hodowla maltipoo nie będzie zarejestrowana w ZKwP, co nie znaczy, że cena za szczeniaki okaże się znacznie przystępniejsza. Hodowla maltipoo będzie sprzedawała szczeniaki w cenach 3000 – 4500 zł. Jest to poniekąd związane z modą na rasy miniaturowe, a także coraz większą popularnością psów ras hybrydowych. Cena za szczeniaki pudla czy maltańczyka z pochodzeniem FCI przeważnie okazuje się nieco wyższa. Duże znaczenie odgrywa tutaj samo pochodzenie szczeniaka, ale i jego płeć. Suczki małych ras są przeważnie droższe w zakupie od piesków.

Dog argentyński - możliwe choroby i pielęgnacja

Dogi kanaryjskie posiadają opinie zdrowej rasy. Mimo wszystko, są predysponowane do pewnych problemów zdrowotnych. Jak wszystkie psy o dużych rozmiarach ciała, mogą cierpieć na dysplazję stawu biodrowego i stawu łokciowego. Dog może też chorować na młodzieńcze zapalenie kości czy chorobę stawu kolanowego.

Niektóre dogi kanaryjskie cierpią na syndrom Wobblera, może zdarzać im się entropium padaczka lub niedoczynność tarczycy. Rasa jest aktywna i bardzo rzadko zdarzają się jej tendencje do otyłości. Jednak ze względu na duże rozmiary, jest predysponowana do skrętu żołądka. Dlatego warto usystematyzować sposób żywienia, podawać jedzenie o określonych porach i najlepiej po aktywności fizycznej.

W kwestii pielęgnacji dogi kanaryjskie są wyjątkowo mało wymagające. Brak podszerstka eliminuje problem silnego linienia. Pies wymaga jedynie przeczesywania sierści specjalną rękawicą. Czynność możemy wykonać raz na kilka tygodni. Co pewien czas możemy też skontrolować stan uszu i zębów. Ze względu na krótkie futro, rasa wymaga jedynie sporadycznych kąpieli. Nie musimy kończyć ich suszeniem szaty, bowiem krótka okrywa bardzo szybko wysycha.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89.2% czytelników artykuł okazał się być pomocny