Do jakiego wieku rośnie pies? Jak określić, czy pies zakończył wzrost?

Życie psa dzieli się na różne etapy. Pierwszy element rozwoju szczeniaka to okres neonatalny, który trwa od urodzenia do ukończenia drugiego tygodnia życia. Jest to czas całkowitej zależności od matki. Pierwsze kilkanaście dni jego życia polega na odnalezieniu sutka suczki i spożywaniu mleka oraz nauce kolejnych czynności. Okres między 2 a 4 tygodniem to czas interakcji z matką i rodzeństwem. Szczeniaki poruszają się już w bardziej skoordynowany sposób, zaczynają szczekać i machać ogonami. Jest to także czas wyżynania zębów mlecznych. Wiek 3-16 tygodni to czas socjalizacji, początków szkolenia. Duży wpływ na szczenięta ma matka i relacje z rodzeństwem, ale jak najszybciej powinna zacząć się także socjalizacja z ludźmi i dźwiękami. W dużym skrócie, w pierwszym roku życia szczeniak dorasta, socjalizuje się i szkoli, by pełną dojrzałość społeczną osiągnąć między pierwszym, a drugim rokiem życia. Jest to czas intensywnego wzrostu i zwiększania masy ciała.

Pies przestaje rosnąć w momencie zamknięcia się płytek wzrostowych. To, kiedy nastąpi ich skostnienie, zależne jest od czynników genetycznych oraz środowiskowych. Płytki wzrostowe zamykać się mogą w wieku sześciu, ale i trzydziestu sześciu miesięcy. W dużym uogólnieniu przyjmuje się, że wzrost u dużych ras kończy się około 18 miesiąca życia, a u ras małych w ciągu pierwszego roku.

Badania RTG mówią jednak, że zdarzają się psy w wieku 3 lat, których płytki wzrostowe nie są jeszcze zamknięte. Wykonanie rutynowego badania RTG zaleca się u niektórych ras w celu określenia ich predyspozycji do dysplazji stawów biodrowych. Wykonuje się je w wieku 3 miesięcy, a później około roku. Na ich postawie lekarz przekazuje zalecenia dotyczące opieki nad szczeniakiem.

Kiedy pies przestaje rosnąć? Kilka słów o różnych rasach

W miarę wzrostu psa tkanka chrzęstna zmienia się w kość. Wzrost kończy się w momencie, kiedy płytki wzrostowe przestają wytwarzać nową tkankę i ulegają całkowitemu zwapnieniu. Kość osiągnęła swój docelowy rozmiar. Na zamknięcie płytek wzrostowych wpływ ma zarówno genetyka, jak i nasze podejście do psa.

Nie zastanawiajmy się, czy pies może jeść chleb, ale sięgnijmy po pełnoporcjowe karmy dla szczeniąt lub skonsultujmy dietę domową z lekarzem weterynarii. Prawidłowo żywione zwierzę będzie mogło rosnąć bez uszczerbku na zdrowiu. Podobnie jest w kwestii treningów, które w okresie wzrostu powinny być prowadzone bez nadmiernego forsowania psa, wysokich podskoków, biegania po śliskiej nawierzchni oraz nagłych zrywów do biegu.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Przyszli właściciele wybierając psa, mogą zastanawiać się też, do jakiego wieku rośnie pies w zależności od rasy. To jak długo rosną psy zależy bowiem również od niej. Kupując psa z hodowli, możemy mniej więcej określić, kiedy zakończy swój wzrost i jaką wielkość osiągnie. Wzorce ras zawierają bowiem widełki wzrostowe określone dla samic i samców. Psy rasowe są zatem dość przewidywalne, a hodowca może nas dodatkowo poinformować o szacunkowym wzroście na podstawie "drzewa genealogicznego" danego miotu.

Dziewczynka i szczeniak podczas karmienia, a także porady do jakiego wieku rośnie pies
Informacje, do jakiego wieku rośnie pies, tym jak długo rośnie kundel

Małe i średnie rasy dorastają dość szybko. Najmniejsze psy kończą wzrost już w wieku 6-8 miesięcy, a psy średniej wielkości (pudle, beagle, sznaucery miniaturowe) bliżej 12-15 miesiąc życia. Psy dużych ras rosną nawet do 24 miesiąca. Po osiągnięciu docelowego wzrostu psy mają ją jeszcze czas na osiągnięcie docelowej wagi. Psy ras dużych osiągają ją nawet dopiero w wieku 3 lat. A może zainteresuje cię także ten artykuł z informacjami, jak obliczyć wiek psa?

Jak długo rośnie kundel?

To, kiedy swój wzrost zakończy kundelek, może być trudne do oszacowania. Pokusić się można o przypuszczenia wyciągnięte na podstawie jego wyglądu i potencjalnego pochodzenia. Kundel może być bowiem w tak zwanym "typie rasy" i przypominać np. owczarka niemieckiego.

Starając się określić wiek znalezionego kundelka, można przyjrzeć się jego zębom, a dokładne ilości zębów mlecznych, które wymieniane są w konkretnej kolejności w pewnych widełkach czasowych. To czy dany kundelek będzie rósł, można określić dotykając jego klatki piersiowej i poszukując guzków wyczuwalnych na żebrach. Jeśli są obecne, to zwierzę będzie jeszcze najprawdopodobniej rosło. Są to bowiem miejsca wzrostu tych kości.

Wskazówką, choć mało miarodajną, są także łapy. U szczeniąt ras olbrzymich są one zwykle nieproporcjonalnie duże w stosunku do reszty ciała, wrażenie to znika w trakcie wzrostu psa.

To, do jakiego wieku rośnie pies, zależy zatem od genetyki i czynników środowiskowych. Jesteśmy jednak w stanie oszacować jego wzrost, a badaniem RTG potwierdzić zamknięcie płytek wzrostowych. Życie z psem jest jednak wspaniałe bez względu na jego wiek i wzrost!

ikona podziel się Przekaż dalej