Wygląd, odmiany owczarka belgijskiego, zdjęcia i ogólne wrażenie rasy

Owczarek belgijski występuje w kilku popularnych odmianach. Najważniejszą różnicą okazuje się tutaj struktura oraz długość szaty. Największą popularnością cieszą się odmiany malinois. Jest to pies krótkowłosy, płowy. Owczarek pasterski tervueren należy z kolei do odmiany długowłosej, płowej.

Opisując odmiany owczarków belgijskich, warto także wspomnieć o laekeinosach, które posiadają sierść szorstkowłosą płową, oraz o groenendealach. Te ostatnie należą do kolejnej odmiany piesków długowłosych czarnych. Posiadają dość ciekawy wygląd, o czym przekonamy się oglądając zdjęcia odmiany.

Wszystkie odmiany posiadają zbliżone proporcje i masę ciała. Waga dorosłego, prawidłowo zbudowanego przedstawiciela tej rasy została oszacowana na 25 do 32 kg. Z kolei wysokość w kłębie powinna mieścić się w przedziale 60 – 65 cm u piesków oraz 55 do 60 cm w przypadku dorosłych suczek.

Owczarek belgijski długowłosy charakteryzuje się bardzo szlachetnym, efektownym wyglądem. Posiada pewny chód, proporcjonalną budowę ciała oraz imponująco gęstą szatę. Szpiczaste uszy i bystre spojrzenie to jego charakterystyczne cechy wyglądu. Pies posiada też umięśnione kończyny, bardzo silnie owłosiony ogon oraz delikatnie opadający zad. W obrębie kufy znajduje się znaczenie w odcieniu czarnym. Co więcej, bujna szata sprawia, że tervueren na zdjęciach wydaje się większy od malinoisa, jednak jest to jedynie złudzenie optyczne. Obie odmiany posiadają takie same wymagania dotyczące wzrostu i wagi.

Charakter rasy psów pasterskich – opis zachowań

Owczarek belgijski długowłosy należy do rasy wielozadaniowej. Świetnie sprawdza się jako pies pasterski, jednak to jedynie początek jego możliwości. Tervuereny i malinoisy są chętnie wybierane do pracy w policji, ratownictwie czy na przejściach granicznych. Zawdzięczają to swojemu charakterowi, inteligencji oraz otwartości na współpracę z człowiekiem.

Tresura rasy nie należy do najłatwiejszych, jednak odpowiednio prowadzona daje bardzo dobre efekty. Charakter towarzysza sprawia, że zarówno mały szczeniak, jak i dorosły tervueren lub biały owczarek szkocki długowłosy lubią spędzać czas ze swoim przewodnikiem. Są jednocześnie bardzo wrażliwe i źle znoszą przejawy agresji.

Nasz czarny czy podpalany pies rasy owczarek belgijski czy biały owczarek szkocki długowłosy dobrze sprawdzą się w roli stróża posesji. Nie są nadmiernie nieufne, jednak wyróżnia je duża czujność i chęć obrony stada. Charakter bacznego obserwatora sprawia, że psy głośno poinformują właściciela o przybyciu nieproszonych gości.

Opisując charakter rasy, warto też wspomnieć, iż owczarek belgijski długowłosy bardzo mocno przywiązuje się do właściciela i uwielbia wspólną aktywność. Zarówno długowłosy tervueren, jak i krótkowłosy malinois są idealnymi kandydatami do sportu i zajęć z posłuszeństwa. Duża potrzeba ruchu, chęć współpracy z właścicielem oraz wyjątkowa sprawność fizyczna sprawiają, że psy stały się ulubieńcami miłośników agility, obedience czy frisbee. A może zainteresuje cię także ten artykuł o czarnym owczarku belgijskim?

Prawidłowa tresura owczarków belgijskich

Pasterski owczarek belgijski długowłosy, biały owczarek szkocki długowłosy czy krótkowłosy malinois to psy, które wymagają dużej dawki ruchu. Jest to jeden z najważniejszych wymogów rasy, pomagający lub zawadzający w tresurze. Pamiętajmy, że wyjątkowo aktywne psy pasterskie będą słuchać swojego właściciela, jeśli zapewni im dużą dawkę ruchu. Brak dostatecznej aktywności może wywołać dekoncentrację i frustrację pupila.

Oprócz dużej dawki ruchu, niezbędna jest też socjalizacja szczeniaków. Nasz czarny czy brązowy tervueren lub malinois mogą być nieco nieufne w stosunku do obcych. Odpowiednia socjalizacja i tresura szczeniaka sprawi natomiast, że psy nie będą sprawiały problemów na spacerach ani wywoływały niepotrzebnych konfliktów.

Tresura powinna być dopasowana do oczekiwanych efektów i bazować na wzmocnieniach pozytywnych. Zarówno brązowo biały owczarek szkocki długowłosy, jak i owczarki belgijskie są bardzo inteligentne i najlepiej radzą sobie wzmacniane nagrodami. Ich chęć do współpracy z człowiekiem jest bardzo duża, jednak niewłaściwie traktowane lub szkolone metodą kar mogą okazać się krnąbrne, nieufne, a przy tym zamknięte w sobie.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Pielęgnacja rasy i idealny właściciel owczarka

Czarny czy brązowy owczarek długowłosy będzie trudniejszy w pielęgnacji niż krótkowłosy, czarny malinois. Opis podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych powinien obejmować konieczność regularnego czesania. Szczenięta owczarka podhalańskiego czy tervuerenów wymagają szczotkowania przynajmniej raz w tygodniu.

Rasa owczarek belgijski długowłosy jest dość odporna, a poza szczotkowaniem łatwa w pielęgnacji. Wystarczy co pewien czas skontrolować stan oczu, uszu i zębów. W razie konieczności musimy regularnie przycinać wilcze pazury i oczyszczać ubrudzoną okrywę włosową.

Kąpiel przeprowadzamy tylko w konieczności, używając szamponów dla ras długowłosych. Odpowiednia tresura i przyzwyczajenie sprawi, że owczarek tervueren czy szczenięta owczarka podhalańskiego szybko przywykną do podstawowej pielęgnacji.

Cena zakupu szczeniaka – ile kosztują psy rasy owczarek belgijski długowłosy?

Szczeniaki krótkowłosych malinoisów czy długowłosych tervueren pasterskich są spotykane w wielu dobrych hodowlach. Cena zakupu będzie ściśle uzależniona od renomy hodowcy, skojarzenia oraz osiągnięć hodowlanych. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup szczeniaka ze sprawdzonego źródła. W naszym kraju największą renomą cieszą się hodowle zarejestrowane w ZKwP. Co prawda cena za szczeniaka może tu okazać się nieco wyższa, jednak w zamian zyskujemy gwarancję czystości rasy.

Cena za szczeniaki pasterskich malinoisów z pochodzeniem FCI rozpoczyna się już od kwoty 4500 zł. Tervueren nie jest tak popularny, dlatego w jego przypadku cena zazwyczaj rozpoczyna się od 5000 zł. Normalna stawka za szczeniaki może wahać się w granicach 4500 – 7000 zł (aktualizacja cen: czerwiec 2021). Nie jest to dużo, jeśli porównamy tą stawkę z kosztami zakupu innych ras.

Dobrym przykładem mogą być tutaj szczenięta owczarka podhalańskiego. Są to efektownie wyglądające psy o białym umaszczeniu. Cena za szczenięta owczarka podhalańskiego z dobrego skojarzenia przeważnie wynosi minimum 4000 zł. Co więcej, szczenięta owczarka podhalańskiego z możliwością brania udziału w wystawach mogą być dwukrotnie wyższe.

Opisując ceny zakupu wybranych ras, warto wyróżnić takie, jak owczarek szkocki długowłosy. Są to psy o zwracającym na siebie wyglądzie, odwadze, sprawności oraz dużej inteligencji. Cena zakupu młodego pupila z metryką ZKwP wynosi około 4500 – 6500 zł.

Przed zakupem szczeniaka dowolnej rasy, warto poznać dobrą hodowlę. W ogłoszeniach sprzedaży powinny znajdować się nie tylko zdjęcia szczeniąt, ale także zdjęcia ich rodziców. Istotny będzie także sam kontakt z hodowcą, podczas którego upewnimy się, że szczeniaki pochodzą od zdrowych i przebadanych rodziców.

ikona podziel się Przekaż dalej