Wygląd, odmiany owczarka belgijskiego, zdjęcia i ogólne wrażenie rasy


Owczarek belgijski występuje w kilku popularnych odmianach. Najważniejszą różnicą okazuje się tutaj struktura oraz długość szaty. Największą popularnością cieszą się odmiany malinois. Jest to pies krótkowłosy, płowy. Owczarek pasterski tervueren należy z kolei do odmiany długowłosej, płowej.

Opisując odmiany owczarków belgijskich, warto także wspomnieć o laekeinosach, które posiadają sierść szorstkowłosą płową, oraz o groenendealach. Te ostatnie należą do kolejnej odmiany piesków długowłosych czarnych. Posiadają dość ciekawy wygląd, o czym przekonamy się oglądając zdjęcia odmiany.

Wszystkie odmiany posiadają zbliżone proporcje i masę ciała. Waga dorosłego, prawidłowo zbudowanego przedstawiciela tej rasy została oszacowana na 25 do 32 kg. Z kolei wysokość w kłębie powinna mieścić się w przedziale 60 – 65 cm u piesków oraz 55 do 60 cm w przypadku dorosłych suczek.

Owczarek belgijski długowłosy charakteryzuje się bardzo szlachetnym, efektownym wyglądem. Posiada pewny chód, proporcjonalną budowę ciała oraz imponująco gęstą szatę. Szpiczaste uszy i bystre spojrzenie to jego charakterystyczne cechy wyglądu. Pies posiada też umięśnione kończyny, bardzo silnie owłosiony ogon oraz delikatnie opadający zad. W obrębie kufy znajduje się znaczenie w odcieniu czarnym. Co więcej, bujna szata sprawia, że tervueren na zdjęciach wydaje się większy od malinoisa, jednak jest to jedynie złudzenie optyczne. Obie odmiany posiadają takie same wymagania dotyczące wzrostu i wagi.

Charakter rasy psów pasterskich – opis zachowań

Owczarek belgijski długowłosy należy do rasy wielozadaniowej. Świetnie sprawdza się jako pies pasterski, jednak to jedynie początek jego możliwości. Tervuereny i malinoisy są chętnie wybierane do pracy w policji, ratownictwie czy na przejściach granicznych. Zawdzięczają to swojemu charakterowi, inteligencji oraz otwartości na współpracę z człowiekiem.

Tresura rasy nie należy do najłatwiejszych, jednak odpowiednio prowadzona daje bardzo dobre efekty. Charakter towarzysza sprawia, że zarówno mały szczeniak, jak i dorosły tervueren lub biały owczarek szkocki długowłosy lubią spędzać czas ze swoim przewodnikiem. Są jednocześnie bardzo wrażliwe i źle znoszą przejawy agresji.

Nasz czarny czy podpalany pies rasy owczarek belgijski czy biały owczarek szkocki długowłosy dobrze sprawdzą się w roli stróża posesji. Nie są nadmiernie nieufne, jednak wyróżnia je duża czujność i chęć obrony stada. Charakter bacznego obserwatora sprawia, że psy głośno poinformują właściciela o przybyciu nieproszonych gości.

Opisując charakter rasy, warto też wspomnieć, iż owczarek belgijski długowłosy bardzo mocno przywiązuje się do właściciela i uwielbia wspólną aktywność. Zarówno długowłosy tervueren, jak i krótkowłosy malinois są idealnymi kandydatami do sportu i zajęć z posłuszeństwa. Duża potrzeba ruchu, chęć współpracy z właścicielem oraz wyjątkowa sprawność fizyczna sprawiają, że psy stały się ulubieńcami miłośników agility, obedience czy frisbee. A może zainteresuje cię także ten artykuł o czarnym owczarku belgijskim?

Prawidłowa tresura owczarków belgijskich

Pasterski owczarek belgijski długowłosy, biały owczarek szkocki długowłosy czy krótkowłosy malinois to psy, które wymagają dużej dawki ruchu. Jest to jeden z najważniejszych wymogów rasy, pomagający lub zawadzający w tresurze. Pamiętajmy, że wyjątkowo aktywne psy pasterskie będą słuchać swojego właściciela, jeśli zapewni im dużą dawkę ruchu. Brak dostatecznej aktywności może wywołać dekoncentrację i frustrację pupila.

Oprócz dużej dawki ruchu, niezbędna jest też socjalizacja szczeniaków. Nasz czarny czy brązowy tervueren lub malinois mogą być nieco nieufne w stosunku do obcych. Odpowiednia socjalizacja i tresura szczeniaka sprawi natomiast, że psy nie będą sprawiały problemów na spacerach ani wywoływały niepotrzebnych konfliktów.

Tresura powinna być dopasowana do oczekiwanych efektów i bazować na wzmocnieniach pozytywnych. Zarówno brązowo biały owczarek szkocki długowłosy, jak i owczarki belgijskie są bardzo inteligentne i najlepiej radzą sobie wzmacniane nagrodami. Ich chęć do współpracy z człowiekiem jest bardzo duża, jednak niewłaściwie traktowane lub szkolone metodą kar mogą okazać się krnąbrne, nieufne, a przy tym zamknięte w sobie.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Dowiedz się więcej!

Pielęgnacja rasy i idealny właściciel owczarka

Czarny czy brązowy owczarek długowłosy będzie trudniejszy w pielęgnacji niż krótkowłosy, czarny malinois. Opis podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych powinien obejmować konieczność regularnego czesania. Szczenięta owczarka podhalańskiego czy tervuerenów wymagają szczotkowania przynajmniej raz w tygodniu.

Rasa owczarek belgijski długowłosy jest dość odporna, a poza szczotkowaniem łatwa w pielęgnacji. Wystarczy co pewien czas skontrolować stan oczu, uszu i zębów. W razie konieczności musimy regularnie przycinać wilcze pazury i oczyszczać ubrudzoną okrywę włosową.

Kąpiel przeprowadzamy tylko w konieczności, używając szamponów dla ras długowłosych. Odpowiednia tresura i przyzwyczajenie sprawi, że owczarek tervueren czy szczenięta owczarka podhalańskiego szybko przywykną do podstawowej pielęgnacji.

Cena zakupu szczeniaka – ile kosztują psy rasy owczarek belgijski długowłosy?

Szczeniaki krótkowłosych malinoisów czy długowłosych tervueren pasterskich są spotykane w wielu dobrych hodowlach. Cena zakupu będzie ściśle uzależniona od renomy hodowcy, skojarzenia oraz osiągnięć hodowlanych. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup szczeniaka ze sprawdzonego źródła. W naszym kraju największą renomą cieszą się hodowle zarejestrowane w ZKwP. Co prawda cena za szczeniaka może tu okazać się nieco wyższa, jednak w zamian zyskujemy gwarancję czystości rasy.

Cena za szczeniaki pasterskich malinoisów z pochodzeniem FCI rozpoczyna się już od kwoty 4500 zł. Tervueren nie jest tak popularny, dlatego w jego przypadku cena zazwyczaj rozpoczyna się od 5000 zł. Normalna stawka za szczeniaki może wahać się w granicach 4500 – 7000 zł (aktualizacja cen: czerwiec 2021). Nie jest to dużo, jeśli porównamy tą stawkę z kosztami zakupu innych ras.

Dobrym przykładem mogą być tutaj szczenięta owczarka podhalańskiego. Są to efektownie wyglądające psy o białym umaszczeniu. Cena za szczenięta owczarka podhalańskiego z dobrego skojarzenia przeważnie wynosi minimum 4000 zł. Co więcej, szczenięta owczarka podhalańskiego z możliwością brania udziału w wystawach mogą być dwukrotnie wyższe.

Opisując ceny zakupu wybranych ras, warto wyróżnić takie, jak owczarek szkocki długowłosy. Są to psy o zwracającym na siebie wyglądzie, odwadze, sprawności oraz dużej inteligencji. Cena zakupu młodego pupila z metryką ZKwP wynosi około 4500 – 6500 zł.

Przed zakupem szczeniaka dowolnej rasy, warto poznać dobrą hodowlę. W ogłoszeniach sprzedaży powinny znajdować się nie tylko zdjęcia szczeniąt, ale także zdjęcia ich rodziców. Istotny będzie także sam kontakt z hodowcą, podczas którego upewnimy się, że szczeniaki pochodzą od zdrowych i przebadanych rodziców.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 85.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny