Czemu psy wyją?

Wokalizowanie psów to forma komunikacji. Przyczyny szczekania lub wycia psa to:

  • lęk separacyjny,
  • tęsknota,
  • strach,
  • poczucie wspólnotowości,
  • znak ostrzegawczy i wołanie o pomoc,
  • niewłaściwa socjalizacja psów, złe wychowanie,
  • chęć zwrócenia na siebie uwagi (nuda),
  • ból.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Wycie psa, gdy ten jest sam w domu, najprawdopodobniej zwiastuje lęk separacyjny. Hotel dla psów jest pewnym rozwiązaniem, ponieważ pies nie będzie wył w mieszkaniu, ale hotel nie rozwiąże problemu. Jeśli pies tęskni za właścicielem, pozostawienie go w miejscu pełnym psów może tylko nasilić jego lęki. Pies nie wie, czy opiekun po niego wróci. Lęku separacyjnego nie należy bagatelizować.

Poprzez szczekanie dominujący pies upomina nieodpowiednie zachowanie innych członków swojego stada, ale wycie zwiastuje także nudę. Pies może szczekać lub wyć po to, aby zwrócić na siebie uwagę właściciela. Jeśli opiekun zacznie reagować, a do tego jeszcze będzie karmić psa przysmakami, to pies będzie wyć częściej, ponieważ został nagrodzony (uwagą i smaczkami).

Dlaczego pies wyje w nocy? Psy wyją o każdej porze, jeśli tylko usłyszą wycie innych psów, dźwięki syren etc., ponieważ w ten sposób odpowiadają na sygnał. Wyjący lub szczekający pies stróżujący chce nie tylko odstraszyć intruza, ale też zakomunikować reszcie stada, że w pobliżu czyha niebezpieczeństwo i prosi ich o pomoc.

Znaczenie ma także to, czy pies zaczął to robić nagle. Jeżeli w okolicy nie czai się intruz, żaden pies nie wyje, pupil został odpowiednio wychowany, ma zabawki i znajduje się w tym samym pomieszczeniu, co jego opiekun, a mimo to zaczyna popiskiwać, wyć lub skomleć, to może oznaczać problemy zdrowotne. W takiej sytuacji najlepiej jak najszybciej udać się z pieskiem do weterynarza.

Obroża antyszczekowa – czy naprawdę działa?

Pies sam w domu, który wyje, jest dużym problemem, m.in. dlatego, że zakłóca spokój sąsiadów. Niektórzy opiekunowie, którzy chcą szybko załagodzić sytuacje, decydują się na specjalną obrożę antyszczekową, aby oduczyć psa wycia.

Obroże antyszczekowe można podzielić na takie, które wysyłają impuls dźwiękowy, wibracyjny lub elektryczny (niektóre zawierają wszystkie impulsy). W momencie, gdy pies będzie chciał skomleć, wyć lub szczekać, obroża będzie wysyłać sygnał dźwiękowy i wibrację lub będzie razić psa prądem.

Zazwyczaj behawioryści są zgodni w tej kwestii i uważają, że nie należy tak robić. Czemu? Ponieważ taka obroża kara psa za jego naturalne odruchy. Pies nie rozumie, że nie może tego robić. W ten sposób można zrobić psu tylko większą krzywdę. Nie dość, że pogłębi się lęk separacyjny, to dojdą jeszcze inne problemy behawioralne. Pies może odczuwać strach przy najmniejszym ruchu lub na sam widok właściciela. A może zainteresuje cię także ten artykuł z informacjami, dlaczego pies się trzęsie?

Psi behawiorysta – na czym polega behawiorystyka zwierząt?

Opiera się na zrozumieniu pewnych zachowań różnych stworzeń i możliwości ich poprawy. Najczęściej dotyczy to psów, kotów i koni. Dzięki odkryciu przyczyny danego zachowania behawiorysta wie, co należy zrobić, aby to zachowanie uległo zmianie. Zazwyczaj jest to kwestia zmniejszenia stresu u zwierzęcia, ale bardzo ważne jest też właściwe pokierowanie właściciela.

Pies Husky podczas pracy z behawiorystą z powodu częstego wycia, a także dlaczego pies wyje, 8 najczęstszych powodów wycia psa
Dlaczego pies wyje, czyli najczęstsze powody hałaśliwego wycia psa, a także porady oraz wskazówki, co zrobić

Na początku psi behawiorysta musi przeprowadzić wywiad z opiekunem, aby m.in. dowiedzieć się, jakie zachowanie czworonoga mu nie odpowiada. Następnym etapem jest obserwacja zwierzęcia w jego środowisku naturalnym, aby na własne oczy przekonał się o różnych reakcjach czworonoga. Behawiorysta opracowuje metodę, dzięki której zachowanie pupila powinno ulec poprawie, ale tak naprawdę wszystko zależy od właściciela. Jeśli ten nie będzie stosować się do wytycznych (a nie zawsze są przyjemne lub mało wymagające), to nic się nie zmieni.

Część psów ma większe predyspozycje do szczekania (m.in. psy stróżujące), ale można je wychować tak, aby szczekały w konkretnych sytuacjach. Warto jednak wiedzieć, że nigdy tak do końca nie da się oduczyć owczarka niemieckiego czy innego psa, aby przestał szczekać, wyć czy warczeć.

Dlaczego pies wyje jak wilk? Jakakolwiek wokalizacja zawsze coś oznacza, więc najprościej mówiąc, wyjący pies chce coś zakomunikować. Może to robić zarówno po to, aby ostrzec przed intruzem i wezwać pomoc, jak i wtedy, gdy chce zwrócić na siebie uwagę właściciela. Pies sam w domu nie powinien szczekać. Jeśli to robi, to możliwe, że cierpi na lęk separacyjny. Obroża antyszczekowa tylko maskuje problem, a nie go rozwiązuje! Gdy nie możesz poradzić sobie z wyjącym psem, warto poprosić o pomoc psiego behawiorystę.

ikona podziel się Przekaż dalej