Dlaczego pies się kładzie na widok drugiego psa?
Pies to zwierzę społeczne, które wyraża swoje emocje i intencje poprzez różnorodne zachowania. Jednym z nich jest moment, gdy pies nagle kładzie się na ziemi, spotykając innego psa. Zjawisko to może mieć różne przyczyny, w które warto zgłębić, aby lepiej zrozumieć zachowanie naszego pupila.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z pytaniami o psy.
Skąd taka reakcja
Zrozumienie tego zachowania psów wymaga uwzględnienia wielu czynników. Czynniki te obejmują nie tylko prawidłowość socjalizacji psa, czy też jej brak, ale także jego historię interakcji z innymi czworonogami. Znaczenie ma również temperament naszego pupila, zachowanie drugiego psa, miejsce, w jakim się spotykają, czy psy się znają, a także zachowanie i emocje doświadczane przez opiekunów.
Aby poznać prawdziwą przyczynę, musimy uważnie obserwować naszego psa, jego postawę ciała, napięcie mięśni, czy to jak ułożone są uszy i ogon. Zwróćmy uwagę także na okoliczności i czy nasz pies reaguje tak na wszystkie psy, czy może tylko na te, których nie zna? Może tylko na te, które są od niego większe? A może tylko tak reaguje w wąskim przejściu, w którym psy mają się minąć lub już widząc psa z daleka idącego bokiem? Rozpoznanie prawdziwej przyczyny tego zachowania może przyczynić się do głębszego zrozumienia psa i umożliwić właścicielowi lepsze wsparcie.
Niepewność psa
Jeżeli pies kładzie się na widok obcego czworonoga, którego zaraz ma minąć, może to wynikać z jego niepewności. Nie zna psa, nie zna jego zachowania i nie wie, jakie są jego intencje. Obawia się, jakie ma zamiary wobec niego drugi pies. Przyjacielskie czy wrogie? Kładąc się, pies ma możliwość dokładnego obserwowania drugiego zwierzęcia, co umożliwia mu zebranie jak największej ilości informacji na temat jego stanu emocjonalnego. Dzięki temu może lepiej przewidzieć, czy czeka go przyjazna interakcja, czy też konfrontacja, co pozwala mu na dostosowanie swojego zachowania w taki sposób, by zminimalizować ewentualne zagrożenie.
Lęk i strach
Jeżeli psu towarzyszy lęk przed kontaktem z drugim psem, kładąc się, subtelnie wyraża swoje pragnienie zachowania dystansu. Jest to sposób, w jaki pies sygnalizuje, że nie jest gotowy na żadną formę interakcji z tym drugim zwierzęciem i preferowałby, aby zostać od niego oddalony, zapewniając sobie poczucie bezpieczeństwa. Kładąc się w ten sposób, pies przekazuje drugiemu psu jasny komunikat: "Proszę, nie zbliżaj się do mnie, boję się Ciebie".
Często psiak, kładąc się tuż przed nogami opiekuna, niejako zastawia mu drogę. Ten gest może wskazywać na to, że pies chce powstrzymać swojego opiekuna przed dalszym zbliżaniem się do innego psa. Jest to subtelny, ale jednoznaczny sposób wyrażania niechęci do zbliżania się do drugiego zwierzęcia, co z kolei wskazuje na potrzebę wsparcia i zrozumienia ze strony opiekuna. Najlepiej wybrać wtedy z psiakiem inny kierunek trasy, aby zabrać go z trudnej dla niego sytuacji.
Flirt
Inną możliwością, również opartą o lęk jest położenie się na ziemi poprzez tzw. “flirt”. Flirt u psów polega na wykorzystaniu specyficznego zachowania, które ma na celu uspokojenie i przekonanie innego psa o swoim braku agresji lub wrogości. Pies grzecznie leżąc, pokazuje drugiemu psiakowi, że jest małym pieseczkiem, który nie stanowi zagrożenia.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Ogólnie, flirt u psów najczęściej objawia się poprzez wysokie pobudzenie, energiczne merdanie ogonem, bieganie wokół drugiego czworonoga, lizanie go po pysku, podchodzenie do niego na ugiętych łapach, zaczepianie, odsłanianie brzucha oraz wiele innych. Na pierwszy rzut oka wygląda to jak zaproszenie do zabawy i przyjazne nastawienie, jednak w rzeczywistości pies przeżywa silny stres i lęk. Poprzez te gesty próbuje przekonać drugiego psa: "Zobacz, jestem taki radosny, rozrywkowy, nic ci nie zrobię, obiecuję, ale ty też bądź dla mnie łaskawy". Ten pies, który wydaje się tak podekscytowany, tak naprawdę preferowałby uniknięcie kontaktu i jak najszybsze odejście od psa.
Jak rozpoznać, czy kładzenie się na ziemi jest spowodowane flirtem? Pies, leżąc, będzie intensywnie machał ogonem i będzie mocno spięty. Oczywiście są sytuację, w których pies leży na ziemi i macha ogonem w pozytywnym znaczeniu, przykładowo, gdy widzi swojego psiego kumpla. Natomiast rzadko ma to miejsce w przypadku obcego psa. Sprawdź także ten artykuł: Jak rozdzielić gryzące się psy? Praktyczny poradnik krok po kroku.
Wymuszanie kontaktu z drugim psem
W tym przypadku kładzenie się na ziemi nie jest już związane ze strachem. Przykładem może być sytuacja, gdy pies dostrzega na horyzoncie swojego ulubionego psiego kumpla. Chcąc bardzo się z nim spotkać, kładzie się pod nogami opiekuna, zatrzymując go w miejscu i wymuszając spotkanie z innym psem. Zdarza się również, że prowadzimy naszego psa w przeciwnym kierunku niż tam, gdzie znajduje się jego przyjaciel. Wówczas pies może zacząć stawać, uparcie wpatrując się w innego czworonoga, a my, starając się go powstrzymać, odciągamy go od jego pragnienia. Pies zaczyna się opierać, a po chwili takiej przepychanki decyduje się położyć, ponieważ w tej pozycji jest bardziej stabilny i trudniej jest nam go przemieścić. Z biegiem czasu pies może nauczyć się, że to zachowanie przynosi efekty i przybliża go do celu, więc za każdym razem, gdy dostrzeże swojego ulubionego psa, będzie bez wahania kłaść się na ziemi.
Istnieje również możliwość, że nasz pies reaguje w ten sposób nawet na psy, których nie zna lub z którymi ma słabsze relacje. W takim przypadku warto się zastanowić, czy zapewniamy naszemu psu odpowiednią ilość kontaktów z innymi czworonogami, czy może potrzebuje on więcej interakcji towarzyskich. Zbyt rzadki kontakt z innymi psami może prowadzić do frustracji u psa oraz do pragnienia nawiązania kontaktu z każdym napotkanym psem.
Demonstracja
Występuje u pewnych siebie psów, które pragną wykazać swoją wyższość i zaimponować innym psom. Leżąc pewnie i stabilnie, pies manifestuje swoją siłę, sugerując: "To moja przestrzeń i nie mam zamiaru się stąd ruszać". Co więcej, kładąc się na ziemi, pies pozostawia po sobie intensywny zapach, znacząc w ten sposób swoje terytorium. W takiej pozycji pies jest napięty i mocno wpatrzony w drugiego psa. Gdy ten drugi pies zbliża się coraz bardziej, może dojść do gwałtownego wyskoku lub nawet ataku. Może to być próba “odsunięcia” drugiego psiaka, wyznaczając przestrzeń lub demonstracja siły.
Zachowanie łowieckie
Łańcuch łowiecki psa, odnosi się do sekwencji zachowań, które psy dziedziczą po swoich przodkach. Składa się on z kilku etapów, które są wywoływane przez obecność ofiary lub impulsu zmysłowego. Najczęściej zaczyna się od namierzenia ofiary i wypatrywania jej. Następnie pies poprzez obserwacje ocenia swoje powodzenie na skuteczne jej dorwanie. Podkrada się do niej na ugiętych łapach, kładzie się na ziemi oraz następuje wystrzał w pogoń. Często podobne zachowanie możemy zaobserwować u naszych pupili gdy na drodze napotykamy innego psa. Jeżeli psy się dobrze znają i lubią, takie skradanie się, pokładanie może oznaczać super zabawę. Nie ma w tym żadnych złych intencji ze strony psa, tylko jest to forma zaproszenia do zabawy. Jednak bywa tak, że kończy się to rzeczywiście atakiem i wrogim nastawieniem do drugiego czworonoga.
Zrozumienie intencji leżącego psa może być czasami wyzwaniem. Jak odróżnić, czy pies unika kontaktu z innym psem z obawy, czy może dąży do interakcji? W próbie odczytania psiej mowy ciała kluczowe jest spojrzenie na szerszy kontekst. Samo kładzenie się na ziemi może mieć różne znaczenia, dlatego istotne jest zwrócenie uwagi na całą postawę psa, a także uwzględnienie zachowania drugiego psa i otaczających warunków. Dopiero analiza całościowej sytuacji pozwala trafnie zinterpretować, czy pies przejawia strach, wrogość czy może pozytywne zainteresowanie.
Jak się zachować w takiej sytuacji
Jeżeli pies kładzie się w wyniku lęku przed kontaktem z drugim psem, najlepiej jest zapobiec temu spotkaniu. Poproś drugiego opiekuna, aby nie podchodził do was bliżej, lub obszedł was po łuku. Możemy też wesprzeć naszego psiaka i odwrócić jego uwagę na nas oraz odejść w innym kierunku. Tym sposobem zabierzemy go z tej niekomfortowej sytuacji i poczuje on ulgę. W tej sytuacji uczucie ulgi będzie największą nagrodą dla naszego psiaka.
W momencie, gdy pies już leży na ziemi, należy pamiętać, że nie jest to odpowiedni moment na wprowadzanie nowych poleceń czy próby przekupienia go smakołykami. W takiej sytuacji pies jest tak głęboko skoncentrowany na bodźcu, że nie reaguje na bodźce zewnętrzne. Dlatego kluczowe jest utrzymanie odpowiedniego dystansu, jeśli chcemy popracować nad zmianą reakcji naszego psa na obcych czworonogów. Pies powinien być w stanie widzieć inne psy, ale na tyle daleko, by zachować zdolność do reakcji na polecenia lub przyjęcia smakołyka, czy zabawy z opiekunem. Ważne jest, aby nie dopuszczać do sytuacji gdzie tzw. dystans krytyczny, naszego psa zostaje przekroczony i kładzie się on na ziemi. Musimy być ostrożni na zachowanie odpowiedniej odległości od obcych psów.
Jeśli nasz pies nie miał odpowiedniej socjalizacji i wykazuje nadmierną ekscytację, wrogość lub strach w obecności innych psów, warto zainwestować czas w poprawę tej sytuacji. Niektóre psy kładą się na ziemi na widok innych psów, ponieważ mają braki we właściwej komunikacji. Wtedy warto pracować nad rozwijaniem tych umiejętności poprzez planowane interakcje ze spokojnymi psami, które wykazują zdolności społeczne. Organizowane spacery równoległe z innymi psami, przy wsparciu doświadczonego behawiorysty, mogą okazać się szczególnie skuteczne.
Leżenie na ziemi na widok innego psa jest naturalnym zachowaniem dla wielu psów i niekoniecznie wymaga interwencji w celu zmiany tego zachowania.
Autor: Julia Przewoźna