Przyczyny jedzenia trawy przez psy

Istnieją dowody na to, że wilki, psy dingo i lisy również jedzą trawę, co sugeruje, że jest to naturalne zachowanie u psowatych. Jednak warto zastanowić się, co ono znaczy i czy zawsze powinniśmy pozwalać naszym psom na jedzenie trawy.

Warto wiedzieć, że psy nie posiadają enzymów trawiennych zdolnych do trawienia włókien roślinnych. W związku z tym trawa przechodzi przez układ pokarmowy psa praktycznie niezmieniona. Nie jest ona źródłem odżywczym w diecie psa. Niemniej jednak trawa dostarcza błonnika, który pełni funkcję „paszy objętościowej” oraz zawiera chlorofil, potas i wiele innych.

Źle zbilansowana dieta

Jeśli właściciel samodzielnie przygotowuje posiłki dla psa, istnieje ryzyko, że niektóre składniki mogą być niewystarczające w diecie. W takim przypadku psy mogą wykazywać skłonność do jedzenia trawy, która pomoże im zrównoważyć niedobory. Wprowadzenie wysokobłonnikowej diety lub suplementacji błonnikiem często rozwiązuje ten problem.

W dzikiej przyrodzie, zwierzęta takie jak wilki czy lisy, które żywią się swoimi mięsnymi zdobyczami, mogą potrzebować dodatkowych składników mineralnych i błonnika. Dlatego też regularnie sięgają po trawę, owoce i zioła. Natomiast psy domowe, które otrzymują pełnowartościową i zbilansowaną karmę, zazwyczaj nie mają potrzeby szukania dodatkowych składników w trawie. Ich dieta dostarcza już wystarczającej ilości błonnika, substancji mineralnych i witamin. Jedzenie trawy może również wskazywać na pewne niedobory pokarmowe, ponieważ trawa zawiera np. antyoksydanty i błonnik. Błonnik odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu przewodu pokarmowego, stymulując perystaltykę jelit i ułatwiając proces wypróżniania. Ponadto zapobiegać zaparciom i absorbowaniu nadmiaru tłuszczu, co jest korzystne dla zdrowia ogólnego. Dodatkowo błonnik może wiązać potencjalne toksyny zawarte w pożywieniu, chroniąc organizm przed zatruciem.

Niemniej jednak, niektóre psy, niezależnie od jakości karmy, mogą po prostu lubić smak trawy i decydować się na jej jedzenie.

Podczas wyboru karmy dla psa warto skupić się nie tylko na cenie, ale także na dokładnym sprawdzeniu składu. Jeśli zauważymy, że nasz pies ma skłonność do jedzenia trawy, warto rozważyć zmianę karmy lub, jeśli stosujemy dietę BARF, uzupełnić ją o odpowiednie ilości warzyw i owoców.

Zarobaczenie

Warto zaznaczyć, że twierdzenie, iż pies dużo gryzie i zjada trawy tylko w przypadku zarobaczenia, jest mitem. Co prawda, w badaniach nad wilkami zaobserwowano interesujący fakt — jedzenie twardych ździebeł trawy może być pomocne w usuwaniu pasożytów z przewodu pokarmowego tych zwierząt. Długie włókna trawy oplatają nieproszonych gości w jelitach, które zostają później wydalane wraz z kałem. Jednakże, u naszych domowych pupili nie jest to powszechne zjawisko. Zdrowo utrzymany pies powinien być regularnie odrobaczany i poddawany badaniom weterynaryjnym. Silne inwazje pasożytów zazwyczaj objawiają się biegunką i wymiotami zawierającymi jaja pasożytów. Dlatego jedzenie trawy przez psa samo w sobie nie oznacza, że nasz pupil jest zarażony pasożytami. Jest to jednak dziedziczny instynkt, który podpowiada psu, że profilaktycznie warto czasami skosztować trawy.

Gdy pies jest mocno zarażony pasożytami, może odczuwać nieprawidłowości w przewodzie pokarmowym, co często skłania go do jedzenia trawy. Jeśli jednak zdarza się to sporadycznie — pies gryzie i zjada niewielkie ilości trawy, aby wymiotować, można uznać to za doraźną pomoc w problemach żołądkowych. Najczęściej, jednak gdy pies jest chory, je trawę zachłannie, w dużych ilościach, pochłaniając każdą kępkę. Czasami zdarza się nawet, że pies sygnalizuje, aby wyjść na dwór, a następnie natychmiast zaczyna pożerać trawę jak szalony. To nie jest pożądane zachowanie, ponieważ często jest tylko bezproduktywnym odruchem.

Naturalna ciekawość świata

Szczenięta są znane z tego, że chętnie biorą do swoich małych, ostrych ząbków wszystko, co wpadnie im w zasięg. Podczas spaceru nasze młode pupile mogą dużo gryźć patyków, podjadać suche liście, połykać owady unoszące się nad trawnikiem, a także zjadać trawę. Skubanie zieleniny przez szczenięta to zupełnie normalne zachowanie i nie powinno wzbudzać niepokoju. Nie znaczy to jednak, że nie warto zwracać uwagę na to, czym nasz mały włochaty przyjaciel się akurat zainteresował. Należy odwracać jego uwagę od spożywania czegokolwiek, co może być dla niego szkodliwe. Sprawdź także ten artykuł: Dlaczego pies je kupy i jak go tego oduczyć? Wyjaśniamy krok po kroku.

Zaburzenia behawioralne i syndrom spaczonego łaknienia

Jedzenie trawy przez psa może być spowodowane różnymi problemami behawioralnymi. Jest to szczególnie niepokojące, jeśli zdarza się to bardzo często, ponieważ może wskazywać na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.

Zestresowane psy mogą jeść trawę jako sposób na rozładowanie codziennego napięcia. Najczęściej dzieje się tak, gdy pies odczuwa niepokój lub lęk, na przykład w wyniku hałasu lub spotkania z innym psem. To szczególnie dotyczy psów o wrażliwej naturze. Czasami przyczyna to brak miłości i uwagi ze strony opiekuna, nudą lub brakiem stymulacji umysłowej.

Niezwykły apetyt, czyli syndrom niezdrowego łaknienia objawia się poprzez jedzenie różnych, zasadniczo niejadalnych przedmiotów, takich jak papierki po cukierkach, kamienie, patyki, liście i trawa. Takie zaburzenia behawioralne są zwykle wynikiem przyczyn psychologicznych, takich jak depresja, frustracja, lęk separacyjny i brak kontaktów z innymi psami.

W przypadku zaburzeń behawioralnych warto skorzystać z pomocy zoopsychologa lub behawiorysty.

Dlaczego pies je trawę i wymiotuje

Jednorazowe wymioty po jedzeniu trawy nie powinny budzić niepokoju, zwłaszcza jeśli w wymiocinach nie ma niczego poza ździebełkami trawy. Jednak jeśli nasz pies regularnie rzyga na zielono, a w wymiocinach znajdują się niestrawione resztki jedzenia lub niejadalne przedmioty, a także cierpi na częste niestrawności lub zaburzenia układu pokarmowego, powinniśmy dokładnie zbadać jego stan zdrowia.

Jedzenie trawy może być spowodowane zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi. Jest to nieco bardziej skomplikowany temat. Trawa drażni podniebienie i błonę śluzową przewodu pokarmowego, co może prowadzić do tego, że pies wymiotuje. Dlatego niektóre psy jedzą trawę w celu sprowokowania wymiotów i oczyszczenia żołądka. Psy mogą również jeść trawę, gdy odczuwają mdłości związane z niestrawnością, zatruciem pokarmowym, problemami wątroby lub trzustki. Wzdęcia lub gazy również mogą skłaniać psy do jedzenia trawy.

Trawa jako trucizna

Zjadanie trawy przez psa może mieć różne skutki, zarówno korzystne, jak i niebezpieczne. Istnieje ryzyko zatrucia środkami ochrony roślin, które są stosowane na trawnikach i łąkach. Niektóre rośliny są również toksyczne i mogą wywołać zatrucie u psa. Może objawiać się to tym, że po jedzeniu pies rzyga, ma biegunkę, ślinotok i wiele innych. Ponadto trawa może być zanieczyszczona pasożytami jelitowymi, bakteriami i wirusami, co prowadzi do chorób. W przypadku, gdy pies jest zdrowy i jedzenie trawy nie powoduje negatywnych skutków, można mu pozwolić na tę przyjemność, ale należy uważać na potencjalne zagrożenia. Ważne jest obserwowanie zachowania psa wśród roślin. W przypadku podejrzenia zatrucia lub spożycia toksycznej rośliny należy niezwłocznie skonsultować się z weterynarzem.

ikona podziel się Przekaż dalej