Pies ciągnie na smyczy – co robić?

Dlaczego pies ciągnie na smyczy?

Zazwyczaj jest tak, że zarówno szczeniak, jak i dorosły pies mają swoje powody. Mały pies może być jeszcze nie nauczony chodzenia na spacery, więc poniekąd jest to zrozumiałe. Nauka dorosłego psa może być już nieco trudniejsza – zwłaszcza, gdy w czasie spaceru ciągle na psa krzyczysz albo sam go szarpiesz i strofujesz. Uwierz, że stale nagabywany pies nie będzie miał szans nauki chodzenia na smyczy. Nie kto inny, ale właściciel w takim przypadku źle bowiem nastawia swojego czworonoga zarówno do siebie, jak i do otoczenia. To reakcja łańcuchowa. Psu będzie przykro, że na niego krzyczysz. Więc będzie chciał się wyrwać na spacerze. Gdy wyprowadzasz psa, trzymając go na smyczy ograniczasz jego ruchy. Czworonóg często więc przyjmuje obronną postawę, bo nie może uciec – widząc np. innego psa. Należy unikać takich sytuacji. Aby to zrobić, trzeba nauczyć psa chodzenia na smyczy. I kojarzenia jej z przyjemnym spacerem, a nie agresją.

Pastuch dla psa czasem nic nie zdziała, jeżeli opiekujesz się dużą rasą. Dla przykładu, może być to wielki pies typu mastif neapolitański, ważący średnio ok. 60 kilogramów (lub więcej). Trzymając tak ogromnego psa na luźnej smyczy, ciężko niektórym będzie pupila utrzymać. Gdy pies szarpie, właściciel na niego krzyczy. A to zaczyna się kojarzyć psu negatywnie ze spacerowaniem. Niektóre psy strofowanie odczytują też jako pochwałę, więc ciągną na smyczy… dalej. Obroża nie będzie w stanie utrzymać pupila, a pies sam nie nauczy się prawidłowego chodzenia. Dlatego ważna jest regularna nauka!

Jak chodzić z psem na luźnej smyczy?

Ważny będzie zarówno pastuch dla psa, jak i dobrej jakości obroża, do której zamocujesz smyczkę. Chodzenie z psem na smyczy i oduczenie ciągnięcia podzielić powinieneś na poszczególne etapy szkolenia:

1. Kontaktuj się z psem wzrokowo. Możesz użyć do tego metody klikerowej. Gdy psiak spojrzy w oczy właściciela, może być za takie posłuszeństwo nagrodzony (np. jakimś smakołykiem). Działaj natychmiastowo! Dobra reakcja psa to natychmiastowa reakcja właściciela. Pies musi nauczyć się, że za dobre zachowanie dostanie pochwałę. Wówczas będzie chciał współpracować ze swoim opiekunem.

2. Wołaj psa po imieniu. Po kontakcie wzrokowym, gdy pies się już tego nauczy i będzie nagradzany za poprawne zachowanie, zacznij go wołać. Pozytywna reakcja może być nagrodzona np. pogłaskaniem pupila. Wołanie psa musi się kojarzyć psu z czymś dobrym.

Biały pies podczas spaceru na smyczy, a także powody, dlaczego pies ciągnie na smyczy
Porady, dlaczego pies ciągnie na smyczy, czyli możliwe powody i jak oduczyć psa

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Te dwie metody przydadzą się we wspólnym spacerze. Gdy pies np. zacznie ciągnąć, zawołaj go po imieniu. Jeżeli się odwróci i zareaguje, nagródź go. Opanować to pomaga również kliker. Na samym początku nauki, powinieneś jak najczęściej nagradzać psa. Dopiero później stopniowo należy odchodzić od smakołyków i zostać przy pochwale słownej. Psiak zrozumie w końcu, że na przyjemności trzeba sobie zasłużyć, dobrze się zachowując. Najważniejsze jednak, by przy trenowaniu psa być systematycznym i konsekwentnym. Tylko tak będzie można oduczyć psa ciągnięcia. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z informacjami, dlaczego pies się trzęsie.

Pies ciągnie na smyczy – jak nauczyć go chodzenia?

Metody, które polecają psi trenerzy

Oprócz patrzenia w oczy i wymawiania imienia psa, warto będzie zastosować dwie inne, ale równie skuteczne sposoby na nauczenie psa chodzenia. Pierwszą jest metoda drzewka, polegająca na luźnej i napiętej smyczy. Gdy idziecie, smycz jest luźna. Gdy stoicie, smycz jest napięta. Niestety, nie zawsze pies będzie wykazywał 100 % entuzjazmu podczas takiego szkolenia. Bardziej uparte z charakteru psy, jak np. mastif neapolitański, mogą nie odczytać komunikatu i siąść. Oczywiście, później już nie wstając z ziemi.

Inną metodą jest zaś zmiana kierunku, która polega na lustrzanym odbiciu zachowań psa. Gdy pies będzie szedł w prawo, koniecznie skręć w lewo. Czworonóg powinien dzięki temu zrozumieć, że napięta smycz jest brakiem osiągnięcia celu. Nagradzaj przy tym czworonoga za chodzenie na luźnej smyczy. Oczywiście nie zapominając, że pies musi chodzić obok opiekuna, a nigdy nie przed nim. To właściciel musi wyznaczać trasę spaceru, nie pies.

Jak nauczyć psa chodzenia przy nodze?

Możesz zrobić to poprzez tzw. naprowadzanie psa. Najpierw musisz nauczyć czworonoga przyjmowania poprawnej pozycji przy nodze podczas spaceru. Później, mając przy sobie smakołyk, zachęć pupila do postawienia kilku kroków. Zwolnij go i daj przekąskę. Ćwiczenie to powinno się wykonywać do momentu, aż będziesz mógł chodzić z psem na luźnej smyczy.

Kiedy już opanujecie ruszanie się, warto dołączyć od tego komendę (jak chociażby słynna „noga!”). Pies na tę komendę powinien podejść do nóg właściciela i nie oddalać się od nich, dopóki mu na to nie zezwolisz. Pamiętaj, że szkolenie wymaga jednak cierpliwości i zrozumienia. Bądź więc tolerancyjny dla swojego psa i daj mu odpowiednio dużo czasu na naukę.

ikona podziel się Przekaż dalej