Dlaczego pies chce spać w łóżku? Wyjaśniamy, jak go tego oduczyć
Psy bardzo często wskakują na łóżko właściciela i też chętnie w nim śpią. Jaki jest tego powód? Czy lęk separacyjny u psa objawia się w ten sposób? Jakie są najdziwniejsze rzeczy, które można nauczyć psa? Jak oduczyć psa szczekania? Jakie ciekawe sztuczki można nauczyć szczeniaka? Dlaczego pies liże człowieka? Czytaj dalej.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach.
Jakie są powody spania psa na łóżku?
Psy w naturalnym środowisku bardzo często śpią obok siebie, ponieważ lubią leżeć w stadzie, ale też w ten sposób się ogrzewają. Na łóżku pies czuje twój zapach, a on kojarzy mu się z bezpieczeństwem, więc bardzo chętnie się nim otacza.
Łóżko jest umiejscowione wyżej niż legowisko dla psa, a psy lubią spać na podwyższeniach, ponieważ podświadomie wiedzą, że jest tam cieplej oraz z tej perspektywy szybciej dostrzegą wroga i czające się niebezpieczeństwo. Jeśli własne posłanie psa jest dla niego za małe i nie może się w nim wygodnie rozciągnąć, to również woli wybrać się na duże łóżko.
Lęk separacyjny u psa objawia się w momencie, kiedy pupil zostaje sam w domu lub gdy właściciel zniknął mu z pola widzenia. Do najczęstszych objawów zalicza się szczekanie, wycie i ciągłe ujadanie psa. Pies może także niszczyć rzeczy opiekuna i załatwiać się zarówno na kanapie, jak i w innych miejscach. Jednak spanie w łóżku to nie jest objaw lęku separacyjnego.
Tresura, nauka – czy łatwe jest oduczyć psa spania w łóżku?
Duża część właścicieli psów nie ma nic przeciwko temu, aby ich pies spał w łóżku razem z nimi. Jest to na pewno bardzo przyjemne w czasie zimy, ponieważ pieski mocno ogrzewają (ich temperatura ciała jest nieco wyższa). Z kolei niektórzy opiekunowie zabraniają psom kładzenia się na kanapach i łóżkach, ponieważ nie chcą się niczym zarazić (psy to nie są najczystsze stworzenia).
Najlepiej nie przyzwyczajać szczeniaka do spania na kanapach czy w łóżkach, ponieważ oduczenie dorosłego pupila będzie trudne. Jeśli jednak nagle zaczniesz wyganiać psa, ten poczuje się odtrącony. Nie zrozumie, dlaczego w ciągu dnia może siedzieć blisko ciebie, a nocą nie. Możesz go ściągnąć lub kazać mu zejść, ale ten wciąż będzie chciał dostać się na łóżko.
Odzwyczajenie może trochę potrwać, ale ważna jest konsekwencja. Od tej pory nie możesz pozwalać psu nawet na wskakiwanie na łóżko w ciągu dnia. Legowisko dla psa możesz ustawić niedaleko łóżka. Pamiętaj, aby nagradzać psa za każde zainteresowanie i wejście do swojego posłanka. Im więcej pozytywnych skojarzeń, tym pies chętniej będzie w nim leżeć.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Dobrą opcją jest także klatka kennelowa. Niektórzy uważają, że to dziwne, trzymać tak ukochanego psa w metalowym pudełku, ale tak naprawdę w takiej klatce pies się wycisza i czuje bezpiecznie. Powinno to być jego miejsce, więc warto nauczyć go komendy „do siebie” lub „na miejsce”. Jeśli będziesz chciał zapanować nad psem, gdy pojawią się goście, wystarczy, że umieścisz go w klatce.
I to właśnie w tej klatce możesz zamykać psa na noc. Warto włożyć do niej jego ulubione legowisko, ale też coś, co będzie miało twój zapach (np. koszulkę), aby pies przez cały czas go czuł. Warto jednak pamiętać, że pies powinien we własnym tempie oswoić się z klatką kennelową. W przypadku jednego czworonoga będzie to tydzień, a innego miesiąc. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł z informacjami, dlaczego pies ciągnie na smyczy.
Należy liczyć się także z tym, że nie da się całkowicie oduczyć psa szczekania. Wokalizowanie to forma komunikacji psów. Jeśli psy wydają z siebie jakiś dźwięk, to w ten sposób pragną coś przekazać. Może to być oznaka bólu lub strachu, ale też znak ostrzegawczy przed intruzem czy chęć zwrócenia na siebie uwagi. Można jednak ograniczyć szczekanie psa, które jest wywołane nudą. Nauka psa z lękiem separacyjnym nie będzie łatwa, dlatego najlepiej skorzystać z usług psiego behawiorysty.
Jakie są najdziwniejsze rzeczy, których można nauczyć psa?
Czasami nieświadomie wzmacniamy jakieś zachowania pupila. Dotyczy to np. lizania po twarzy lub rękach. Niektórzy uważają to za dziwne lub obrzydliwe, a innych to rozczula. Pies liże człowieka, ponieważ chce w ten sposób okazać mu swoją sympatię, uspokoić go, zbadać ciekawe zapachy znajdujące się na rękach lub zachęcić do zabawy. Sam również może się oblizywać w sytuacjach stresowych. Niestety, w ten sposób człowiek może zarazić się od psa różnymi bakteriami.
Odpowiednia tresura psa jest niezwykle ważna. Najdziwniejsze rzeczy, które można nauczyć psa, dla każdego oznaczają coś innego. Niektórzy opiekunowie uznają, że sztuczki typu „martwy pies” lub „zdechły pies” są niesmaczne. Z kolei dla innych dziwne będzie skakanie psa na dwóch łapach lub siadanie człowiekowi na plecach.
Oduczenie psa spania w łóżku nie będzie łatwe. Pies czuje się bezpiecznie, gdy jest otoczony zapachem właściciela i ma ogląd na otoczenie z podwyższenia, a do tego na łóżku jest mu cieplej niż na podłodze. Choć może to być trudne, to jednak nie oznacza, że jest to niemożliwe. Należy wykazać się konsekwencją i już nie pozwalać psu na wskakiwanie na łóżko nawet w ciągu dnia. Za to należy go nagradzać za spanie w jego własnym posłaniu. Można zdecydować się na klatkę kennelową, w której pies również będzie się czuł bezpiecznie.