Dietetyk weterynaryjny – kim jest i kiedy skorzystać z jego porad?
Sposób myślenia o żywieniu psów oraz kotów zmienił się w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat niemal diametralnie. Karmy dla zwierząt stały się produktami wysokiej jakości, zgodnymi z zaleceniami organizacji zajmujących się dietetyką weterynaryjną, a podawanie psu resztek ze stołu zastąpiono zbilansowaną dietą domową lub BARF-em. Jak doszło do takich zmian? Kim jest dietetyk weterynaryjny i kiedy warto skorzystać z jego usług?
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o diecie dla zwierząt.
Metody żywienia psów i kotów
Jak zmieniły się gotowe karmy dla psów i kotów?
Pierwsze gotowe karmy dla zwierząt domowych powstawały z wątpliwej jakości surowców i były głównie sposobem na zagospodarowanie odpadków pochodzących z produkcji żywności dla ludzi. Wraz z rozwojem medycyny weterynaryjnej rozwinęła się jednak także gałąź dietetyki. Początkowo naukowcy oraz lekarze weterynarii czy twórcy pasz zainteresowani byli głównie wpływem diety na zwierzęta gospodarskie, ale obecnie bardzo prężnie rozwija się nauka o potrzebach żywieniowych psów i kotów.
Nowe komercyjne karmy dla psów oraz kotów powstają w oparciu o szczegółowe zalecenia opracowywane przez kilka nowych organizacji zajmujących się żywieniem zwierząt domowych. Należą do nich:
- AAFCO
- FEDIAF,
- Polkarma oraz NRC.
Zmiany wymusił nie tylko postęp nauk o zwierzętach, ale także rosnąca świadomość opiekunów. Psy i koty stały się członkami naszych rodzin.
Jak zmieniły się diety domowe?
Wielu opiekunów kojarzy dietę domową z podawaniem psu resztek z własnego stołu. Nie jest to jednak słuszne skojarzenie. Dieta domowa dla psa to specjalnie skomponowane posiłki, które powinny zostać dopasowane do indywidualnych potrzeb każdego zwierzęcia. Posiłki składające się na dietę domową komponowane są np. z:
- mięsa,
- ryb,
- ryżu,
- warzyw,
- owoców,
- olejów rybnych lub roślinnych,
- niektórych ziół, a czasem także nabiału.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Pamiętaj, że resztki ze stołu nie są wskazane, ponieważ:
- zawierają konserwanty,
- są solone,
- mają dodatek cukru,
- zawierają toksyczne dla psów składniki np. ksyliot lub cebulę.
Wszystkie powyższe przyprawy, składniki oraz substancje są szkodliwe i mogą doprowadzić do uszkodzenia nerek, czy wątroby lub spowodować objawy ze strony układu nerwowego.
Dietetyka weterynaryjna – ważna dziedzina nauki o zdrowiu psów
Kim jest dietetyk weterynaryjny?
Zarówno w Polsce, jak i na świecie obserwuje się duży wzrost zainteresowania prawidłowym żywieniem zwierząt. Samodzielne bilansowanie dawki pokarmowej, czy dobranie suplementów nie jest jednak prostym zadaniem. Chcąc mieć pewność, że dieta jest prawidłowa, najlepiej skonsultować się z dietetykiem weterynaryjnym.
Jest to lekarz weterynarii lub technik weterynarii, którzy zdobyli dodatkowe doświadczenie w zakresie żywienia psów i kotów. W Polsce nie jest to jeszcze “oficjany” zawód, ale za granicą istnieją stowarzyszenia kształcące oraz zrzeszające dietetyków weterynaryjnych.
Osoby oferujące porady dietetyczne potrafią:
- ocenić ogólny stan zdrowia zwierzęcia oraz jego kondycję i stopień odżywienia w skali BCS,
- dobrać właściwy pokarm do wieku, gatunku, czy stanu fizjologicznego,
- dopasować właściwe suplementy diety,
- ułożyć zbilansowana dietę domową lub BARF.
Jak wygląda konsultacja z dietetykiem weterynaryjnym?
Do dietetyka weterynaryjnego warto się zgłosić, gdy:
- chcesz ułożyć dietę domową lub BARF,
- twój pies wymaga zmiany diety ze względu na chorobę,
- podejrzewasz u psa alergię pokarmową,
- potrzebujesz porady związanej z wyborem komercyjnej karmy.
Konsultacji mogą wymagać także psy z brakiem apetytu lub te, które spożywają posiłki zbyt szybko i łapczywie. Podczas konsultacji dietetyk weterynaryjny przeprowadzi z Tobą wywiad dotyczący zdrowia Twojego pupila oraz preferowanej przez ciebie metody żywienia. Następnie:
- oceni stopień odżywienia psa lub kota w skali BCS,
- przekaże ci najważniejsze informacje dotyczące prawidłowego żywienia w danym okresie życia,
- pomoże ci obliczyć zapotrzebowanie energetyczne psa lub kota,
- ułoży plan dietetyczny.
W trakcie wizyty dietetyk może chcieć przyjrzeć się temu, jak twój pupil spożywa posiłek lub reaguje na przysmaki. Pamiętaj, że w niektórych przypadkach bardzo ważne jest, by mieć ze sobą wyniki badań krwi czy USG swojego psa. Dobrym zwyczajem jest regularne wykonywanie badań krwi oraz moczu z uwzględnieniem nie tylko morfologii, ale i jonogramu. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami, jak odchudzić psa?
Czy można ułożyć dietę psa samodzielnie?
Dietę BARF lub domową możesz ułożyć samodzielnie, ale bez odpowiedniej wiedzy Twojemu pupilowi zagrażają niedobory. Chcąc dobrze podejść do żywienia pupila, warto zatem zdobywać wiedzę w tym temacie. Dostępne są:
- artykuły,
- książki,
- kursy oraz szkolenia.
Rynek wydawniczy oferuje już nawet zarówno polskie, jak i zagraniczne przewodniki zawierające przepisy dla czworonogów stworzone przez lekarzy weterynarii oraz zoodietetyków.
Żywienie to naprawdę ważny element zdrowia oraz codziennego dobrego samopoczucia twojego zwierzęcia. Pamiętaj, że jest od ciebie całkowicie zależny i podaruj mu to, co najlepsze!