Dieta wegetariańska dla psa – czy to ma sens?
Dieta wegetariańska oraz wegańska cieszą się coraz większą popularnością wśród ludzi, w tym wśród opiekunów zwierząt domowych. Możliwość prawidłowego zbilansowania takich posiłków dla ludzi sprawia, że niektórzy właściciele psów i kotów chcą zastosować podobne żywienie u swoich pupili. Czy jest to możliwe?
Jeśli szukasz więcej informacji i porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o żywieniu psa.
Czy pies może być na diecie wegetariańskiej?
Dieta wegetariańska dla zwierząt budzi sporo kontrowersji. Koty to obligatoryjni mięsożercy, którzy większość niezbędnych składników odżywczych czerpią z mięsa, dlatego nie można wyeliminować tego składnika z ich codziennego menu. Istnieją już, co prawda sztuczne dodatki tauryny oraz suplementy z argininą, ale pozbawienie kota mięsnych posiłków wciąż stanowiłoby zagrożenie dla jego zdrowia.
Trochę inaczej wygląda sytuacja w przypadku psów. Są to raczej zwierzęta wszystkożerne i choć standardowo w ich karmie znajduje się duży procent mięsa, to istnieje możliwość wartościowego zbilansowania posiłków roślinnych. W porównaniu do swoich przodków psy potrafię dostosować swój metabolizm do rosnącej zawartości węglowodanów, czyli na przykład skrobi pochodzenia roślinnego. Trawią one węglowodany nawet 28 razy lepiej niż ich dzicy przodkowe. W porównaniu z kotem pies ma dłuższe jelito cienkie i duże jelito grube, dlatego wykorzystuje produkty roślinne lepiej.
Jaka powinna być dieta wegetariańska dla psa?
W przypadku posiłków wegetariańskich najważniejszym wyzwaniem jest dostarczenie czworonogom niezbędny aminokwasów egzogenny. Wzorowe pod względem składu jest białko jajka kurzego, a mięso uznawane jest za lepsze źródło białka niż rośliny. Czy słusznie? Częściowo tak! Jedno źródło białka roślinnego nie jest bowiem w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb Twojego pupila! Do stworzenia karmy wegetariańskiej Konieczne jest zatem użycie przynajmniej dwóch różnych źródeł białka roślinnego. Stosunkowo często stosuje się bogate w lizynę białko sojowe, które zawiera mało metioniny w połączeniu z białkiem kukurydzianym, które zawiera niewiele lizyny.
Jeżeli chcesz żywić psa dietą wegetariańską, możesz wybrać karmy komercyjne lub przygotowywać posiłki domowe. W drugim przypadku pamiętaj zawsze o kilku źródłach białka i wcześniejszej konsultacji z lekarzem weterynarii zajmującym się dietetyką. Co ważne, jeśli zdecydujesz się na owowegetarianizm lub na laktowegetarianizm, czyli diety roślinne dopuszczające podawanie psu jajka i /lub produktów mlecznych, zdrowe menu czworonoga będzie o wiele łatwiejsze do zbilansowania!
Polecane akcesoria dla psów - sprawdź je!
Dlaczego tak ważne jest bilansowanie posiłków? Zbyta mała ilość białka, wapnia, czy witaminy D będzie mieć negatywny wpływ na zdrowie twojego pupila. Psy potrzebują także dwóch ważnych aminokwasów, czyli L-karnityny i tauryny, których zawartość może być niewystarczająca w przypadku stosowania karmy wegetariańskiej! Niedobór tych składników może powodować np. kardiomiopatię rozstrzeniową, czyli poważną chorobę, zaburzającą prawidłową pracę serca. Po konsultacji z lekarzem weterynarii warto zatem uzupełniać L-karnitynę i taurynę stosując suplementy.
Decydując się na zmianę żywienia psa na wegetariańską lub nawet wegańską, wprowadzaj zmiany powoli. Zacznij od mieszania wegetariańskiego jedzenia z aktualnie stosowaną karmą. Każdego dnia stopniowo zmieniaj proporcje, aż wyeliminujesz karmy na bazie mięsa. Jeśli Twoje próby wprowadzenia nowej karmy napotykają na opór psa, możesz spróbować skusić go, podając mu lekko podgrzany posiłek lub dodając do suchych krokiecików oliwę z oliwek, czy sos pomidorowy. Dużo zwierząt domowych lubi smak puree z ciecierzycy.
Po przejściu Twojego pupila na dietę wegańską lub wegetariańską obserwuj go uważnie, aby upewnić się, że dieta ma na niego dobry wpływ! Zwracaj uwagę na pojawiające się problemy żołądkowo-jelitowe, zmiany skórne oraz nowe kłopoty ze zdrowiem, wyglądem sierści lub kondycją. Co ciekawe, pies o imieniu Bramble (border collie), którego wegańska dieta składała się z ryżu, soczewicy i organicznych warzyw przeżył aż 29 lat! Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak karmić psa.
Dieta wegetariańska dla psa a środowisko naturalne
Obecnie składnikiem diety zwierząt domowych psów i kotów jest głównie mięso, którego wytworzenie wymaga hodowli zwierząt rzeźnych. Ta z kolei coraz bardziej wpływa na środowisko naturalne. Fermy zajmują duże obszary, zużywają dużo wody oraz powodują wysoką emisję gazów np. dwutlenku węgla czy metanu. Trwają zatem różne dyskusje dotyczące bardziej ekologicznego żywienia pupili. Nadzieja pokładana jest w alternatywnych źródłach białka, czyli mięsie owadów lub gatunków inwazyjnych np. niektórych ryb. Pewnym rozwiązaniem jest także stosowanie diety wegetariańskiej u psów lub zastąpienie przynajmniej jednego posiłku złożonego z karmy komercyjnej domowym posiłkiem ze świeżych składników.
W psim menu może znaleźć się dieta wegetariańska, a nawet wegańska! A rynek tego typu produktów najprawdopodobniej będzie się rozwijał! Być może warto obserwować ten trend w trosce o naszą planetę!?