Dandie dinmont terrier - opis, pochodzenie, pielęgnacja, choroby
Charakterny dandie dinmont terrier to pies o nietypowym wyglądzie i ciekawych cechach usposobienia. Rasa jest mało znana w naszym kraju, jednak trudno przejść obok niej obojętnie. Z pewnością warto poznać prawdziwy charakter, wygląd i pochodzenie dandie dinmont terrierów, a także przyjrzeć się ich najważniejszym wymaganiom.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o terrierach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Pochodzenie dandie dinmont terrierów
Rasa posiada bogatą historię, która sięga około XVII wieku. Pierwsi przedstawiciele rasy dandie dinmont terrier zamieszkiwali górzyste tereny pomiędzy Szkocją a Anglią. Rasa (podobnie jak sealyham terrier czy lakeland terrier) miała przeznaczenie typowo użytkowe. Wykorzystywano jej silny instynkt łowiecki, który świetnie sprawdzał się w polowaniach na lisy, wydry czy borsuki.
Na początku dandie dinmont terriery były znane tylko wśród niewielkich grup myśliwych. Wszystko zmieniło się na początku XIX wieku za sprawą książki Waltera Scotta pod tytułem „Guy Mannering”. Głównym bohaterem był rolnik Dandie Dinmont, hodujący psy o tej samej nazwie. Wszystkie sześć pupili nosiło nazwę pieprz i musztarda.
W roku 1875 w Szkocji powstał pierwszy klub rasy dandie dinmont terrier. Już rok później rasa została oficjalnie uznana, jednak posiadała wiele różnic w rozmiarach i wyglądzie. Do II wojny światowej dandie dinmont terrier cieszył się coraz większą popularnością i znajdował się w wielu hodowlach. Wojna sprawiła, że rasa niemal wymarła, jednak dzięki pracy doświadczonych miłośników kynologii, udało się ją odbudować. Do dziś nie udało się powtórzyć popularności rasy sprzed II wojny światowej. Szczeniaki dinmont terrierów są równie rzadko spotykane jak lakeland terier czy sealyham terrier. Szacuje się, że obecnie jest to jedna z najmniej znanych ras na świecie.
Wygląd dandie dinmont terrierów
Pies tej rasy wyróżnia się niecodziennym wyglądem. Jego sylwetka jest mocno wydłużona, co w połączeniu z krótkimi łapkami tworzy ciekawy efekt wizualny. Pies posiada duże, bystre oczy, a jego wzorcowa waga w wieku dorosłym wynosi 8 do 11 kg.
W hodowlach znajdziemy dandie dinmont terriery o umaszczeniu pieprzowym oraz musztardowym. W obydwu przypadkach okrywa włosowa musi być półdługa, twarda ale nie druciana. Występuje miękki podszerstek, który zapewnia ochronę przed działaniem niekorzystnych warunków pogodowych.
Dandie dinmont terrier posiada dość dużą, umięśnioną głowę, która wydaje się nieco nieproporcjonalna w stosunku do reszty ciała. Nisko osadzone, przylegające do policzków uszy, krótki ogon oraz krótkie kończyny to rozpoznawalne cechy tej rasy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o jack russel terrierze?
Charakter dandie dinmont terrierów
Dandie dinmont terrier, lakeland terrier i sealyham terrier to psy obdarzone bardzo silnym instynktem łowieckim. Jest to jedna z kwestii, która wpływa na charakter i codzienne relacje z właścicielem. Psy owych ras są bardzo aktywne, czujne, a jednocześnie gotowe do pogoni, jeśli zauważą szybko poruszające się, małe zwierze.
Dandie dinmont terrier posiada nieco łagodniejszy charakter niż lakeland terrier. Z reguły dobrze dogaduje się z dziećmi i respektuje zasady życia w domu. Młode szczeniaki bywają mocno niesforne, jednak odpowiednie szkolenie pomaga we właściwym ułożeniu.
Dandie dinmont terrier może być nieco szczekliwy, czasem uparty, jednak nie jest agresywny ani dominujący. Z reguły nie boi się innych psów, dobrze dogaduje się z innymi osobnikami, jednak bywa nieco nieufny. Szczeniaki i dorosłe psy tej rasy nie są typami wybitnych pieszczochów domowych. Lubią towarzystwo, ale nie będą nadmiernie natarczywe. Z reguły powściągliwie podchodzą do nieznanych gości, jednak nie przejawiają wobec nic agresji.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Wymagania rasy i możliwe choroby
Małe pieski dandie dinmont terrier są dość zdrową rasą i przeważnie cieszą się długim życiem. Jednak jak każda rasa, są predysponowane do pewnych chorób. Ze względu na długie ciało, dandie dinmont terrier może mieć niekiedy problemy z kręgosłupem. Nie zaleca się, by pies często chodził po schodach.
Inne możliwe choroby rasy to dysplazja stawu biodrowego i stawu łokciowego. Są to problemy, które mogą mieć podłoże genetyczne. Dlatego w dobrych hodowlach dopuszcza się do rozrodu jedynie psy i suki hodowlane, które przeszły badania pod kątem dysplazji.
Wśród rasy można także natrafić na problemy z otyłością. Zarówno dandie dinmont terrier, lakeland terrier, jak i sealyham terrier to psy niewybredne, którym z reguły towarzyszy dobry apetyt. Dlatego posiłki powinny być podawane w odpowiedniej ilości, dopasowanej do wieku, stanu zdrowia i aktywności fizycznej.
W kwestii pielęgnacji szczeniaki i dorosłe psy okazują się mało wymagające. Wystarczy czesać je przynajmniej raz w tygodniu, a raz na kilka miesięcy przycinać i wyrównywać futro. Do pielęgnacji warto wykorzystać twardą szczotkę oraz grzebień z rzadszym oraz gęstszym rozstawem ząbków. Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy też regularna kontrola stanu uszu i oczu. Psy są dość lekkie, dlatego nie zawsze są w stanie same ścierać pazury. Warto kontrolować ich stan i przycinać w razie potrzeby.
Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy także dbałość o uzębienie. Małe terriery mają tendencję do odkładania się kamienia nazębnego. Dlatego właściciel może czyścić psu zęby lub podawać specjalne preparaty, które ograniczają odkładanie się kamienia.
Rasa dandie dinmont terrier słynie z wytrzymałości i aktywności. Dlatego największą uwagę warto poświęcić kwestii częstych spacerów oraz zabaw, które wykorzystają intelekt zwierzęcia. Dandie sprawdzi się w wielu zajęciach, będzie chętny do współpracy z człowiekiem, a wspólna aktywność okaże się dla niego bardzo atrakcyjną formą spędzania czasu.