Goldendoodle – co to za pies?

Pochodzenie, wygląd, pielęgnacja – co warto wiedzieć?

Istnieją różne hybrydy. Goldendoodle to krzyżówka pudla z goldenem (golden retirieverem), a labradoodle to australijski labrador również skrzyżowany z pudlem. Chorkie powstał ze skrzyżowania chihuahua i yorkshire teriera. Dorgi to połączenie corgiego i jamnika. Te wszystkie rasy nie są uznane przez Międzynarodową Federację Kynologiczną.

Krzyżówką goldena z pudlem interesowano się już pod koniec lat 60. ubiegłego wieku, ale tak naprawdę dopiero w latach 90. zaczęły się częściej pojawiać w Australii i USA. Goldendoodle nie ma jeszcze ustalonego wzorca rasy, więc wygląd szczeniąt bywa różny.

Tego psa można spotkać w kilku rozmiarach. Niektórzy rozróżniają trzy, a inni cztery. Istotne jest to, z jakim pudlem zostanie skrzyżowany golden, ponieważ to w głównej mierze decyduje o tym, jak duży może być ich potomek. Miniaturka goldendoodle waży ok. 3-11 kg, a największe osobniki osiągają wagę 23-44 kg.

W rasie pojawiają się różne umaszczenia. Goldendoodle może być biały, kremowy, czekoladowy i czarny, ale niektórzy hodowcy rozróżniają jeszcze odmianą czerwoną, karmelową, tricolor i merle. Jednak najczęściej pies ten nie ma znaczeń i ma jednolitą szatę. Włos jest długi, a do tego kręcony lub falowany.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Jego pielęgnacja nie jest wymagająca. Należy go regularnie szczotkować. Można to robić raz lub dwa razy w tygodniu. Trzeba go kąpać raz na kilka miesięcy w wybranym szamponie dla psów. Należy sprawdzać stan jego uszu, zwłaszcza jeżeli dużo pływa, bo tam istnieje ryzyko rozwinięcia się bakterii. Włosy na pyszczku i po wewnętrznej stronie łap (między palcami) można mu przycinać.

Rasa nie powinna mieć większych problemów ze zdrowiem, ponieważ jako krzyżówka nie ma skłonności do dziedziczenia chorób genetycznych. Pies ten może dożyć nawet 15 lat, pod warunkiem, że podchodzi z dobrej hodowli, w której rozmnażano osobniki zdrowe.

Te psy słynną z tego, że praktycznie nie wywołują alergii. Goldendoodle gubią bardzo mało włosów, ale warto jednak wiedzieć, że uczula nie sierść, a białko zawarte w ślinie i naskórku psa. Może okazać się, że alergia na tego czworonoga będzie się ujawnić u alergika tylko podczas czesania i mycia psa oraz gdy piesek go poliże. Każdy piesek uczula inaczej, więc może okazać się tak, że jeden szczeniak z miotu wywołuje alergie, a drugi już nie.

Charakter goldendoodle – czy to najinteligentniejsze psy na świecie?

Te pieski nie tylko mniej uczulają, ale mają bardzo interesujące usposobienie. Goldendoodle mocno przywiązuje się do swojej rodziny, więc niechętnie się z nimi rozstaje. Nie nadaje się do życia w kojcu. Są łagodne zarówno względem ludzi (w tym dzieci), jak i wobec zwierząt, choć najlepiej przyzwyczaić je do siebie od małego.

Jest to bardzo mądry piesek. Chętnie i szybko się uczy. Nawet osoba niedoświadczona powinna poradzić sobie z jego tresurą, jeśli tylko będzie konsekwentna, cierpliwa i łagodna. Ten inteligentny piesek wykorzystywany jest jako pies ratowniczy i asystujący, ale też nadaje się do dogoterapii.

Szczeniaki rasy goldendoodle na trawie, a także informacje, czym wyróżnia się dobra hodowla goldendoodli krok po kroku
Czym wyróżnia się dobra hodowla goldendoodle, czyli najlepsze hodowle psów rasy goldendoodle

Goldendoodle potrzebuje dużo ruchu, ale wypuszczanie psa na ogród nie zwalnia właściciela z codziennych spacerów. W ich czasie warto zadbać także o różnego rodzaju ćwiczenia umysłowe. Ten pies uwielbia się bawić i można zabierać go na różne zawody. Z goldendoodle można udać się także na polowanie, ponieważ jest dobrym myśliwym. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o najlepszych hodowlach labradoodle.

Sprzedaż rasowych psów – czy w Polsce istnieje hodowla goldendoodle?

Jak nie dać się oszukać przez pseudohodowcę?

Zanim zdecydujesz się na danego psa, upewnij się, że pochodzi on z legalnego miejsca. Może to być dość trudne w przypadku ras, które nie są uznane w FCI. Przynależenie do Międzynarodowej Federacji Kynologicznej wiąże się z koniecznością przestrzegania pewnych zasad, które mają na celu dobro psów, dlatego hodowle zrzeszone w FCI są wiarygodne.

Warto mieć na uwadze też to, że gdy jakieś psy są pożądane i wysoko cenione, część ludzi dostrzega w nich sposób na szybki zarobek. Niestety bardzo często w takich hodowlach dochodzi do krzyżowania osobników z wadami genetycznymi. Rozmnażanie osobników chorych i nieprzebadanych skutkuje tym, że szczenięta również takie są. Do tego zazwyczaj żyją w okropnych warunkach, nie są szczepione ani odrobaczane, a ich dieta jest niewłaściwa.

Najlepiej odwiedzić hodowlę i na własne oczy przekonać się, jak żyją i zachowują się szczeniaki. Jednak na tę chwilę nie istnieje polska hodowla goldendoodle. Pieska należy sprowadzić zza granicy. Będzie to trochę ryzykowne, ale jeśli interesuje cię ta rasa psa, to nie ma innego wyjścia. Sprawdź, do jakiego stowarzyszenia należy hodowla i jakie opinie o niej krążą w Internecie (nie wszystkie będą prawdziwe). Poproś nie tylko o więcej zdjęć, ale też filmiki oraz wideo rozmowę, w które hodowca pokaże ci swoją hodowlę i żyjące w niej szczeniaki.

Pieski wydawane do nowego domu muszą być 2-3 razy odrobaczone, 1-2 razy zaszczepione oraz zaczipowane. Zwróć uwagę na to, w jakim wieku oddawane są szczeniaki. Młode psy mogą opuścić hodowlę, gdy mają 8 tygodni. Jednak sprzedaż piesków za granicę wygląda nieco inaczej. W tym przypadku pies musi być również zaszczepiony przeciw wściekliźnie, a najwcześniej można to zrobić, gdy ma 3 miesiące. Później należy odczekać 21 dni, aż szczepionka się aktywuje.

Hodowla goldendoodle - jaka jest cena za szczeniaki?

Pieski sprowadzane z innych krajów są droższe nie tylko dlatego, że tam ich cena jest w dolarach lub euro, ale dochodzą dodatkowe koszty (wspomniane wcześniej szczepienie przeciwko wściekliźnie, dłuższy pobyt pieska w hodowli, wyrobienie paszportu, transport).

Rasowe szczeniaki w naszym kraju kosztują ok. 4000 – 8000 zł. Czasami pieski sprzedawane są drożej (rzadziej taniej), a najlepszym przykładem tego są labradoodle, które kosztują ok. 6000 – 11000 zł. Cena goldendoodle za granicą waha się od 2000 do 6000 dolarów.

Eurasier to rasa, która powstała z krzyżówki chow chowa i szpica wilczego, a później także samojeda. Od hybryd takich jak goldendoodle i labradoodle odróżnia ją to, że ma określony wzorzec i została oficjalna uznana przez FCI. W Polsce jest to mały popularny pies, a jego cena to kwestia ok. 7000 zł.

Goldendoodle to łagodny piesek, który jest bardzo inteligentny. Szybko się uczy i jest posłuszny, jeśli właściciel ma do niego odpowiednie podejście. Nadaje się do pracy z ludźmi (dogoterapia, asystent, ratownik), ale też do polowań. Ten pies praktycznie nie uczula, przez co jest bardzo ceniony. W Polsce nie ma jego hodowli, ale można kupić za granicą. Jego cena jest bardzo wysoka.

ikona podziel się Przekaż dalej