Czarny labrador – wygląd, pochodzenie i charakter

Jak wygląda czarny labrador retriever?

Labradory to bardzo popularna rasa psa, która świetnie sprawdza się dla całej rodziny. Młody szczeniak wygląda jak mała kulka futra. Często spotykamy szczeniaki o biszkoptowym, czekoladowym czy brązowym umaszczeniu. Czarny labrador retriever wyróżnia się spośród miotu, a idealnie ciemne futro wywołuje ciekawe wrażenie wizualne.

Czarny labrador krótkowłosy osiąga w wieku dorosłym około 40 kilogramów, przy wysokości w kłębie 55 do 60 cm. Jest to masywna rasa psa o grubych kościach, silnie zbudowanych kończynach i krępym tułowiu. Labradory posiadają też delikatnie opadające uszy i wyrazistą, długą kufę. Szczeniak krótkowłosy charakteryzuje się przylegającą do ciała, bardzo gęstą szatą. Co więcej, retriever wyróżnia się też charakterystycznym kształtem ogona. Masywny u nasady i widocznie zwężający ogon wyróżnia rasowe pieski retrievera.

Zdjęcia szczeniaków przedstawiają piękne psy o łagodnym wyglądzie. Labradory sprawiają przyjazne wrażenie, co potwierdza ich wyjątkowy charakter. W hodowlach odnajdziemy szczeniaki o wielu wariantach wybarwienia. Dużą popularnością cieszy się krótkowłosy labrador czekoladowy i biszkoptowy. Mały szczeniak może też posiadać czysto czarne umaszczenie, które cieszy się dużym zainteresowaniem wśród miłośników psów.

Labrador retriever – psy o ciekawym pochodzeniu

Czarny labrador pochodzi z Nowej Funlandii, gdzie był niegdyś wykorzystywany do pracy przy łodziach rybackich. Dorosłe labradory były najbardziej pomocne przy wyciąganiu sieci rybackich, jednak ich rola często okazywała się znacznie szersza. Opis historyczny wskazuje na to, że labrador czekoladowy czy czarny był psem wielozadaniowym. Doceniono go za dużą precyzje oraz delikatność.

Opis historii hodowli sięga XVIII wieku. Na początku wieku XIX krótkowłosy czarny labrador dotarł do krajów europejskich, w których spotkał się z dużą popularnością. Początki europejskiej hodowli miały miejsce w Wielkiej Brytanii. To stąd wywodzą się obecne labradory. Brytyjskie hodowle stworzyły własne linie hodowlane i doprowadziły do wpisania rasy do rejestru. Opis pierwszych hodowli wskazuje na to, że czarny labrador retriever był wykorzystywany do polowań. Umożliwiał to jego charakter psa wielozadaniowego, doskonały węch i chęć do aktywności fizycznej. Co ciekawe, delikatna rasa psa przynosiła upolowaną zwierzynę bez uszkodzeń. Była to doceniana cecha, która sprawiła, że pieski labradora retrievera szybko zdobyły wielu miłośników.

Aktualne zdjęcia i opis retrieverów potwierdzają ich pierwotne przeznaczenie. Masywnie zbudowany, czarny labrador jest psem stworzonym do aktywności. Zdjęcia szczeniaków często przedstawiają psy w ruchu. Mały labrador nie lubi się nudzić, a wszelkie zabawy w tropienie, gonienie czy bieganie sprawiają mu dużą przyjemność. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o labradorach.

Wyjątkowy charakter labradora

Zdjęcia psów o idealnie czarnym umaszczeniu mogą niekiedy wyglądać dość groźnie. Jednak pieski posiadają bardzo łagodny i stonowany charakter. Opis labradora wskazuje na to, że pies świetnie dogaduje się z ludźmi. Jest przyjazny zarówno wobec znanych sobie osób, jak i wobec obcych. Przyjaźnie podchodzi do innych zwierząt nie wykazując przy tym nadmiernej dominacji.

Dorosłe pieski odnajdują się w kontaktach z dziećmi oraz osobami starszymi. Są bardzo łagodne i towarzyskie, co czyni z nich idealnych towarzyszy dla całej rodziny. Przeglądając zdjęcia labradorów, zauważymy, że są to pieski, które lubą większą aktywność fizyczną. Nawet mały labrador będzie bardzo żywiołowy i wiecznie chętny do zabawy. Dorosły pies zachowuje się niejednokrotnie jak mały szczeniak, czym rozkochuje w sobie wielu miłośników psów.

Warto także dodać, że pieski rasy labrador retriever wykazują dużą inteligencję oraz chęć do nauki. Ich radosne usposobienie sprawia, że z zaangażowaniem podejmują się różnych nowych zajęć. Czas spędzony z człowiekiem jest dla nich wyjątkowo atrakcyjny. Mały szczeniak może źle znosić samotność. Jednak odpowiednio wychowany cierpliwie przetrwa krótką nieobecność swojego właściciela.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Opis rasy nie byłby pełny, gdybyśmy pominęli kwestię łakomstwa. Zarówno szczeniak jak i dorosły pies rasy labrador retriever to zazwyczaj urodzony łakomczuch. Psy uwielbiają jedzenie i mają w tej kwestii bardzo małe wymagania. Chętnie zjedzą każdą karmę, przysmak czy nieczystości z kosza. Zdjęcia psów często przedstawiają pupili o krągłych kształtach. Jest to związane z niepohamowanym apetytem, a w konsekwencji tendencji do tycia. Dlatego warto zadbać o odpowiednie żywienie zbilansowanymi posiłkami. Zbyt wysoka masa ciała może bowiem doprowadzić do problemów ze stawami.

Warto wiedzieć przed zakupem retrievera

Dobra hodowla labradorów - jak wybrać?

Szczeniaki labradorów pojawiają się w wielu ofertach sprzedaży. Do wyboru pozostaje długowłosy golden czy krótkowłosy labrador. Niestety nie każda hodowla będzie warta naszego zaufania. Niektóre sprzedają psy w typie rasy, inne mogą trzymać zwierzęta w bardzo słabych warunkach i nie dbać o właściwą socjalizację.

Czarny labrador retriever na łóżku
Jaki charakter ma czarny labrador retriever, czyli opis rasy i zdjęcia

Sprawdzona hodowla labradorów z pewnością umożliwi nam skontrolowanie warunków, w jakich żyją szczeniaki. Warto udać się do niej osobiście i zadawać pytania dotyczące psów reproduktorów, suczki hodowlanej czy dokumentacji szczeniaka. Dobrze byłoby, gdyby nasza miniaturka pochodziła od przebadanych pod kątem dysplazji rodziców. Dysplazja stawów biodrowych i stawów łokciowych może być chorobą przenoszoną z pokolenia na pokolenie. Dlatego wybierając szczeniaka po przebadanych przodkach, zmniejszamy ryzyko zakupu chorego osobnika.

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się labradoodle. Jest to stosunkowo młoda rasa, nieuznawana przez FCI. Labradoodle to skrzyżowanie labradora oraz pudla. Pieski tej rasy zachowują cechy retrieverów, a jednocześnie nie gubią podszerstka. Mała, puchata miniaturka będzie odpowiednia dla większości alergików, dzięki czemu cieszy się coraz to większym uznaniem.

Cena zakupu szczeniaka

Wybierając psy, przeważnie bierzemy pod uwagę aspekty cenowe. Labradory retrievery znajdują się w wielu hodowlach, dzięki czemu ich cena nie jest tak wysoka (jak ma to miejsce u długowłosych goldenów retrieverów).

Cena za szczeniaka z rodowodem ZKWP wynosi przeważnie 3 500 – 4 500 zł. W owej kwocie kupimy młode szczeniaki o dowolnym umaszczeniu. Czarny labrador po utytułowanych, wybitnych rodzicach może niekiedy okazać się nieco droższy. Cena zakupu szczenięcia z najlepszych linii hodowlanych często przekracza kwotę 4 500 zł. Górna granica cenowa okazuje się trudna do jednoznacznego ustalenia.

Wspomniany wcześniej labradoodle to znacznie mniej popularny pies. Dlatego nie znajdziemy zbyt wielu hodowli. Cena za szczeniaka przeważnie waha się pomiędzy 4 000 – 7 000 zł. Warto przypomnieć, że labradoodle nie są rasą uznaną przez FCI, dlatego szczeniaki są dostępne jedynie w innych związkach i stowarzyszeniach.

Odpowiednia pielęgnacja labradora

Labrador retriever jest psem łatwym w pielęgnacji. Jako pupil krótkowłosy nie wymaga tak częstego czesania. Zazwyczaj wystarczy dokładnie przeczesać futro raz w tygodniu. W okresie jesiennym i wiosennym możemy zaobserwować zwiększone linienie. Warto wtedy zwiększyć częstotliwość czesania do dwóch, trzech w ciągu tygodnia.

Czarny labrador nie posiada specjalnych wymagań dotyczących kąpieli. Wykonujemy ją tylko w razie potrzeby, używając dobrej jakości szamponu dla ras krótkowłosych. Psy nie mają skłonności do alergii, a stosowanie dodatkowych odżywek nie jest konieczne.

Pielęgnacja czarnego labradora to także regularne podcinanie pazurków, kontrola stanu uzębienia i uszu. Bardziej aktywne fizycznie osobniki zazwyczaj same ścierają pazury, dzięki czemu ich podcinanie nie jest wymagane. Pamiętajmy także o skłonności do otyłości naszego zwierzaka. Raz na jakiś czas warto skontrolować stan tkanki tłuszczowej i dopasować odpowiednie ilości karmy. Zbyt duża waga pupila powinna być sygnałem do zmniejszenia porcji jedzenia.

ikona podziel się Przekaż dalej