Czym karmić psa? Doradzamy, co może, a czego nie powinien jeść pies
Jeżeli chcesz kupić psa, z całą pewnością zastanawiasz się nad pewną kwestią. Czym karmić psa? Pies wymaga szczególnej diety, dlatego najlepiej będzie dopasować żywienie do jego zarówno wieku, jak i wielkości. Zdrowa dieta to podstawa, by psy mogły żyć długo i w zdrowiu. Jak wyglądać powinno odżywianie zarówno dużego, jak i małego psa? Podpowiadamy.
Jeżeli szukasz dobrych karm w atrakcyjnych cenach, koniecznie sprawdź te promocje w sklepach internetowych. Znajdziesz tam dobre karmy w atrakcyjnej cenie!
Czym karmić psa?
Jedzenie dla psa. Jakie domowe pożywienie jest najlepsze?
Aby dopasować odpowiednią dietę dla psa, należy pamiętać o kilku ważnych czynnikach. Do tych najważniejszych zalicza się:
- wiek i wielkość psa,
- przyzwyczajenia i preferencje pupila,
- czas i możliwości opiekuna,
- alergie i choroby pieska,
- aktywność fizyczna czworonoga.
Jeżeli uda się przeanalizować wszystkie te czynniki, będziesz wiedział, czy posiłki mają być dopasowane np. dla szczeniaka, dorosłego, dużego bądź małego psa. Dla aktywnego czworonoga jedzenie będzie bardziej energetyczne, a dla „kanapowca” trzeba będzie podawać np. mniej mokrej karmy. W przypadku każdego zwierzęcia należy posiąść wiedze, jak je karmić. Warto więc wiedzieć zarówno, co je bulterier czy labrador, jak i co je świnka morska. Każde zwierzę domowe żywi się inaczej i nie wolno o tym zapominać, ani karmić je tymi samymi produktami.
Żywienie psa. Co najlepiej powinien jeść każdy pies?
Psy powinny mieć dobrze skomponowane posiłki. I tak, prawidłowe proporcje dla każdego pieska wygląda następująco:
- 1/3 mięsa
- 1/3 warzyw
- 1/3 dodatków
Mogą to być również inne proporcje, takie jak:
- 1/2 mięsa
- 1/4 warzyw
- 1/4 dodatków
Pies żywi się mięsem, które powinno być albo ugotowane, albo sparzone. Jeśli chcesz podawać pieskowi kości, nie poddawaj ich obróbce termicznej. Wśród mięs, w które powinna być bogata zdrowa dieta czworonoga, wyróżnia się:
- koninę,
- wołowinę,
- dziczyznę,
- drób.
Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak często karmić psa.
Możesz także zamieniać mięso na rybę – oczywiście, najlepsze będą morskie. Zamiast mięsa, warto będzie podać pieskowi jogurt lub nabiał. Staraj się jednak dawać pupilowi nabiał wyłącznie 2 razy w tygodniu (a już najlepiej raz, jeżeli nie wykazuje nietolerancji na te produkty). Możesz też użyć zamiast mięsa mokrej karmy, jednak też maksymalnie dwa razy w tygodniu.
Polecane karmy dla psów w super cenie!
Co do warzyw, powinno się nimi dorosłego psa karmić na surowo. Szczeniaka również karmić można warzywami, jednak unikać powinieneś podawania mu warzyw strączkowych. Dodatkami, które stanowią trzeci element diety psów, są produkty, takie jak:
- makaron,
- ryż,
- płatki owsiane / jęczmienne,
- kasza,
- chleb.
Dzięki tym produktom psy będą dłużej najedzone, nie tracąc na zdrowiu. Staraj się jednak dawać psu owe składniki nie częściej niż warzywa i mięso. Jeżeli będziesz bowiem karmić psa zbyt dużą ilością mącznych produktów, może on szybko przybrać na wadze.
Najlepsza praktyka żywienia psa
W przeciwieństwie do szczeniaka, którego karmi się częściej, dorosłego psa należy karmić 2 razy dziennie. Po posiłku pieski nie powinny biegać, więc najlepiej żywić czworonoga albo po spacerze, albo gdy nie chcesz z nim już wychodzić. Aby wzbogacić dietę psa o cenne elementy, warto do posiłków włączyć oleje takie, jak:
- lniany
- kokosowy
- oliwa z oliwek
- rybny
Dzięki olejom pies będzie miał ładniejszą sierść oraz skórę. Dobrze wpłyną one również na cały organizm psa.
Prawidłowe odżywianie psa, czyli czego nie może jeść
Pożywienie dla psa. Czego nie może jeść?
Wielu ludzi zastanawia się, czym karmić psa. Każde zwierzątko wymaga dopasowania mu osobistej diety, by mogło być zdrowe. Jest różnica w tym, co je świnka morska lub chomik, a bulterier. Niektórzy myślą, że pies powinien zjadać resztki ze stołu i to jest dla niego najlepsza dieta. Niestety, to bardzo poważny błąd w żywieniu psa, którego należy unikać! Resztki ze stołu nie jest to ani zdrowa, ani zbilansowana dieta. Jeżeli będziesz podawać psu jedzenie w ten sposób, nie zachowasz ustalonych składowych zdrowej diety. Dodatkowo, przyprawione potrawy mogą psu zaszkodzić. A przecież nie chcesz, by pies cierpiał na niestrawność, prawda?
W przeciwieństwie do diety ludzkiej, psia dieta powinna dostarczać dużej ilości tłuszczów i białka. Podczas gdy posiłki człowieka mogą się składać w aż 65 % z węglowodanów, u psów węglowodany stanowić powinny ok. 7 % codziennej diety.
Produkty, których nie może jeść pies
Istnieje ogromna baza produktów, których nie powinien jeść pies. Wśród nich, do najbardziej zagrażających zdrowiu czworonogów zaliczane są:
- cebula – przez nią pies może nabawić się wymiotów i biegunki, ale też anemii bądź uszkodzenia wątroby
- mleko – nie każdy pies toleruje laktozę, a krowie mleko jest dla psów za tłuste (biegunka, ból brzucha)
- czosnek – pies może się nim zatruć
- rodzynki, winogrono – psy ciężko je trawią, a także mogą mieć przez nie problemy z oddawaniem moczu i ból brzucha
- orzechy – są dla psa toksyczne, a pies może przez nie stać się bardzo osłabiony
- awokado – przez to, że do jego uprawy używa się persingu, awokado może zaszkodzić psu lub (w najgorszym wypadku) doprowadzić do jego śmierci
- kocia karma – jak już mówiliśmy, każde zwierzę wymaga innej diety. Koty mają więc inne zapotrzebowanie na składniki niż psy. Kocia karma nie dostarczy psu niezbędnych witamin i składników odżywczych
- alkohol – używki nie są zdrowe dla ludzi, a tym bardziej dla zwierząt. Alkohol i kofeina mogą doprowadzić do śmierci psa
- czekolada – im więcej kakao w czekoladzie, tym groźniejsza jest dla psa
- przyprawy – mogą podrażnić jamę ustną i oczy pieska. Jako że zatrzymywana sól w organizmie psa jest wyjątkowo groźna, może doprowadzić nawet do śmierci czworonoga
Pamiętaj o tym, że nie są to wszystkie produkty, jakich nie może spożywać pies. To bowiem tematyka bardzo szeroka i należy się w nią wyjątkowo dobrze zagłębić. Zdrowa dieta to podstawa w życiu każdego zwierzęcia. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, by móc prawidłowo ułożyć pełnowartościową dietę dla swojego czworonoga.
Jakieś polecenia - książek o żywieniu?