Dogtrekking – na czym polega bieganie z psami?

Najprościej ujmując, dogtrekking jest szybkim spacerem lub biegiem z psem. Poruszanie się  z pupilem nie wymaga używania tradycyjnych smyczy. Rozwiązaniem staje się specjalna linka, którą mocujemy do psich szelek, a drugi koniec w pasie biodrowym. Linka zamiast smyczy posiada kilka atutów. Jednym z najważniejszych okazuje się pewność mocowania uprzęży oraz fakt, że właściciel psa nie ma zajętych rąk. Pozwala to na wygodniejsze bieganie lub aktywny, szybszy spacer z czworonogiem.

Dogtreking, to poruszanie się z psem na wybranym terenie. Dla jednych będzie to świetna zabawa, dla innych sport. Długość treningu zależy wyłącznie od naszych indywidualnych preferencji i możliwości czworonoga. Możemy trenować bieganie z psami na dystansie kilkunastu kilometrów lub spacerować z psem na znacznie krótszych odległościach.

Jakie korzyści przynosi dogtrekking? Zalety sportu z psami, niezbędny sprzęt

Jak każdy inny sport, dogtrekking pozwala zadbać o kondycję fizyczną. Będzie to idealne rozwiązanie zarówno dla właściciela, jak i czworonoga. Bieganie z psem to świetna zabawa i możliwość na wspólne spędzenie wolnego czasu. Trening będzie idealną okazją dla  wybiegania psa.

Z czasem prosta zabawa może przerodzić się w pasjonujący sport. Jest to opcja dla osób, które lubią żyć aktywnie, a trening z psem okazuje się dla nich stylem życia. W Polsce organizuje się już zawody dogtrekkingowe. Możemy uczestniczyć we wspólnych, amatorskich wyprawach z innymi pasjonatami lub wybierać zawody dla profesjonalistów.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Dużym atutem dogtrekkingu jest jego uniwersalność. Do ćwiczenia nadają się wszystkie zdrowe psy, które lubią bieganie i szybsze poruszanie się. Trening musi być dopasowany do kondycji pupila oraz jego możliwości. Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, by trenować nawet z niewielkimi psami. Wystarczy nam odpowiednio dopasowana linka oraz poruszanie się zgodnie z możliwościami pupila.

Chcąc aktywnie spędzać czas na zabawach i treningu z pupilem, nie musimy inwestować dużych pieniędzy. To kolejna zaleta dogtrekkingu, która przełożyła się na popularność tego sportu. Na początek wystarczy nam linka treningowa ze sprężyną amortyzującą. Linkę mocuje się do uprzęży biodrowej oraz do szelek naszego pupila. Obecność sprężyny amortyzującej stanowi ochronę w przypadku nagłego szarpnięcia. Dodatkowym wyposażeniem mogą być buty dla psa. Dotyczy to głównie wypraw w góry i w nieznane tereny. Dzięki butom niwelujemy ryzyko uszkodzenia wrażliwych opuszek łap i zwiększamy bezpieczeństwo podczas treningu. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak nauczyć psa chodzenia na smyczy.

Jak rozpocząć dogtrekking? Zabawa z psem to podstawa

Poruszanie się z psami to nie tylko sport, ale przede wszystkim dobra zabawa. Treningi rozpoczynamy krótkim bieganiem z psem. Następnie stopniowo wydłużamy czas aktywności. Jest to świetny sposób, by aktywnie poprawić swoją kondycję, a także przyzwyczaić czworonoga do dłuższego treningu.

Bieganie najlepiej przeprowadzać w różnych terenach, przez co stanie się dla psa bardziej atrakcyjne. Psy muszą znać podstawowe zasady posłuszeństwa, co stanowi znaczące ułatwienie w nieoczekiwanych sytuacjach. W kolejnych treningach nasza zabawa może być coraz bardziej wymagająca. Bieganie z psami można uprawiać na równym terenie, przy lekkich pagórkach, a także na trasach górskich. Jest to świetny sposób na poprawę kondycji.

Bieganie z psem po lesie
Dogtrekking z psem, czyli jak przygotować psa do wspólnych biegów i aktywności

Podczas dogtrekkingu możemy aktywnie zwiedzać nowe trasy. Psy bardzo lubią urozmaicone ćwiczenia, dlatego będą idealnymi towarzyszami do biegania po polnych ścieżkach, lasach i szlaków w niskich górach. Każdy dłuższy spacer wymaga odpowiedniego sprzętu oraz dobrego wyposażenia. Podstawowym sprzętem jest omówiona wcześniej linka, uprząż biodrowa oraz szelki. Musimy także pamiętać, że psy będą wymagały wody. Dlatego idealnie sprawdzi się poręczny plecak z podstawowym wyposażeniem i wodą dla pupila oraz właściciela. Przygotowanie na zawody może wymagać również dodatkowych akcesoriów lub bardziej zaawansowanego sprzętu (np. buty dla psa na trudne trasy).

Zawody dogtrekkingowe – umiejętności i wymagania

Do zawodów dogtrekkingu nie wystarczy jedynie sprzęt i posiadanie aktywnego czworonoga. W sporcie musimy poruszać się aktywnie na dłuższych trasach. Typowe trasy dogtrekkingowe posiadają minimum 15 kilometrów długości. Aktywne psy radzą sobie z nimi bez większych problemów, jednak człowiek bez odpowiedniego przygotowania może mieć już duże trudności. Dlatego bardzo ważne jest właściwe, kondycyjne przygotowanie na zawody.

Przed zawodami należy jeszcze zadbać o wszystkie formalności. Podstawa to oczywiście wpisanie się na listę uczestników. Psy muszą posiadać aktualne zaświadczenie o szczepieniu na wściekliznę. Przed startem warto też przećwiczyć podstawowe umiejętności. Musimy orientować się w odczytywaniu map, potrafić obsługiwać kompas i dobrze przygotować się do aktualnych warunków pogodowych. Zawody na dłuższych dystansach wymagają też przygotowania odpowiedniego prowiantu. Pokonanie pełnego dystansu może zająć kilka godzin. Dlatego należy wziąć ze sobą wodę do picia. Wielu sportowców zabiera też ze sobą jedzenie dla psa (najczęściej zjadane przez czworonoga po przebyciu całej trasy), apteczkę, a także lekką miskę, która umożliwi wygodne napojenie pupila.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji o dogtrekkingu, przeczytaj pozostałe artykuły. Dowiesz się z nich między innymi, jak ćwiczyć z psem. Ponadto uzyskasz odpowiedź na pytanie, czy pies to wieczne dziecko?

ikona podziel się Przekaż dalej