Czworonożny członek rodziny. Zachowanie małych szczeniąt i dorosłych psów

Nie ulega wątpliwości, że udomowione psy stały się całkowicie zależne od człowieka. We współczesnym społeczeństwie, wiele zwierzaków traktuje się jak członków rodziny. Niektórzy nawet traktują psy jak małe dzieci, co jest dość kontrowersyjnym tematem.

Czy pies to wieczne dziecko? Zachowanie małych szczeniąt bazuje na chęci do zabawy, jedzeniu i potrzebie bliskości. Mały towarzysz może być bardzo rodzinny, a jego doświadczenia będą rzutowały na zachowanie w dorosłym życiu. Pod wieloma względami, mały szczeniak w domu zachowuje się jak dziecko. Ma różne pomysły, jest mało rozważny, niewiele potrafi, ale bardzo szybko się uczy. Zachowanie zmienia się wraz z rozwojem pupila, jednak nigdy nie będzie na tyle samodzielne, by pies poradził sobie bez opieki właściciela.

Dorosły pies zachowuje się tak, jak został nauczony. Traktowany jak członek rodziny może wskakiwać na kanapy, domagać się pieszczot, a nawet jeść przy stole. Wszystko zależy od tego, jak traktuje się relacje pomiędzy zwierzakiem, a domownikami. Właściwie szkolony pies zachowuje się zgodnie z zasadami, które przyswoił. Jednak nawet najbardziej wymyślne sztuczki, łakocie i ubranka nie zmienią jego podstawowych, psich potrzeb.

Czy pies to wieczne dziecko? Czego potrzebuje czworonożny członek rodziny?

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy pies to wieczne dziecko, musimy omówić podstawowe potrzeby szczekających czworonogów. Pies może być traktowany jako ważny członek rodziny, jednak jego potrzeby nie są identyczne, jak potrzeby ludzkie. Warto mieć to na uwadze już w momencie, gdy pojawia się nowy szczeniak w domu.

Nasz rodzinny towarzysz posiada kilka podstawowych wymagań. Pierwsze to potrzeby żywieniowe. Pies nie powinien jeść ludzkich posiłków, bowiem przyprawy mogą bardzo źle wpływać na jego stan zdrowia. W ludzkim pożywieniu znajdziemy także szereg produktów, które są dla psa trujące. Dlatego znacznie lepszym pomysłem będzie podawanie pupilowi odpowiednio skomponowanych posiłków. Może to być dieta BARF lub gotowe karmy.

Druga potrzeba jest bardzo uniwersalna i dotyczy poczucia bezpieczeństwa. Pies wymaga własnego miejsca w stadzie. Może być traktowany, jak członek rodziny, ale należy także zadbać o jego własne, bezpieczne miejsce. W domu powinno znajdować się legowisko, budka, klatka kennelowa lub inna przestrzeń przeznaczona dla psa. Jest to miejsce, z którego nie wyciągamy pupila i dajemy mu odetchnąć od domowników. Szczególnie młody szczeniak w domu może wymagać odrobiny spokoju. Bezpieczny azyl będzie dla niego schronieniem, ale i miejscem na swobodny wypoczynek. Co ciekawe, szczeniaki mogą przesypiać nawet 20 godzin dziennie, co jest niezwykle ważne dla ich prawidłowego rozwoju.

Trzecia potrzeba to poczucie przynależności. Nasz rodzinny towarzysz nie powinien być odtrącany. Pies to stworzenie stadne, wymagające uwagi ze strony właściciela. Niektóre psy bywają bardziej niezależne, inne będą bardziej absorbujące. W każdym przypadku pupil wymaga czasu na wspólną zabawę i przebywanie u boku człowieka. Dzięki temu zbudujemy pozytywną więź z pupilem, a jednocześnie spełnimy psią potrzebę przynależności.

Kolejna podstawowa potrzeba to aktywność fizyczna. Zarówno mały szczeniak w domu, jak i dorosły pies wymagają nowych bodźców. Psu nie wystarczy samotne bieganie dookoła podwórka. Znacznie lepiej sprawdzą się wspólne spacery z właścicielem. Jest to szczególnie istotne w przypadku ras, które wyróżniają się większą energią. Niektóre psy (na przykład bordery) to typy pracoholików, które bardzo źle reagują na przedłużający się brak zajęcia. Dlatego naszym zadaniem będzie zapewnienie im odpowiedniego poziomu aktywności fizycznej oraz zajęć umysłowych. Ćwiczenie nowych sztuczek, psie sporty posłuszeństwa lub zabawy z wykorzystaniem tropienia mogą być wspaniałym pomysłem na wspólne spędzenie czasu z pupilem. Pamiętajmy, że brak aktywności i nadmierne znudzenie się psa może powodować liczne problemy w domu. Będzie to psocenie, uporczywa chęć zwrócenia na siebie uwagi, niszczenie przedmiotów, a często także lęk separacyjny. Jeśli szukasz więcej ciekawostek, sprawdź także ten artykuł na temat godzenia psów i dzieci.

Szczeniak w domu – jak wybrać szczeniaka z miotu?

Nasz przyszły pupil rodzinny może posiadać różne predyspozycje i cechy charakteru. W każdy miocie zdarzają się szczenięta spokojniejsze, bardziej psotliwe, wycofane lub bardziej aktywne. Dlatego wybór pupila do domu może mieć bardzo duże znaczenie.

Z pomocą w wyborze szczeniaka na ogół przychodzi hodowca. To on jest ze szczeniętami przez większość czasu, jest w stanie wyodrębnić cechy i predyspozycje każdego szczeniaka. Podczas wizyty w hodowli możemy też poobserwować, jak zachowuje się konkretny szczeniak z miotu. Wystarczy ocenić, który z nich najchętniej podchodzi, zachowuje się najspokojniej lub najbardziej dokazuje. Psy, które traktuje się dobrze, nie będą nadmiernie lękliwe, ani tym bardziej agresywne. Jest to jedna ze wskazówek mogących pomóc w wyborze odpowiedzialnej hodowli.

W wielu przypadkach wybór pupila będzie zależał od naszych indywidualnych predyspozycji oraz oczekiwań. Niejednokrotnie decydują kwestie estetyczne, kolor futra lub ogólny wygląd młodego psiaka. W przypadku niektórych psiaków sugerujemy się także ich wielkością i predyspozycjami fizycznymi.

Warto także zauważyć, że psy powinny być odpowiednio socjalizowane. Proces rozpoczyna się jeszcze w hodowli i trwa przez pierwsze miesiące życia młodego pupila. Etap socjalizacji pomaga przygotować szczeniaka na nowe wyzwania. Dzięki temu szczeniak będzie prawidłowo reagował na nieznanych sobie ludzi, inne zwierzęta lub niecodzienne sytuacje.

ikona podziel się Przekaż dalej