Czy można całować pieska? To może Ci zaszkodzić!

Zanim pocałujesz psa lub dasz mu polizać swoją twarz, musisz wiedzieć, że może Ci to zaszkodzić! Pomyśl przez chwilę, gdzie wcześniej był jego język i nos. Jednak nie chcesz całować psa w nos? Cóż, nie myśl, że całowanie szczeniaka w czubek głowy jest dużo bezpieczniejsze. Całowanie pupila po prostu nie jest najlepszym pomysłem!

Zarówno całując, jaki i dotykając psa, a następnie zapominając o myciu rąk, narażamy się na niektóre choroby. Część występujących u psów bakterii, grzybów i pasożytów należy do czynników zoonotycznych, a więc mogących wywoływać objawy choroby u ludzi. Jeżeli nie chcesz zarazić się bakteriami lub nabawić się inwazji pasożytów, dbaj o higienę i ucz dobrych nawyków dzieci, które zwykle są bardziej narażone na niektóre choroby. Jeżeli Twój pupil ma świerzb, grzybicę lub inne problemy zdrowotne, lekarz weterynarii może przypomnieć Ci o konieczności dokładnego mycia rąk, a nawet o konieczności zakładania rękawiczek podczas nakładania niektórych leków. W takiej sytuacji zdecydowanie nie powinno się całować psa.

“Zakaz” całowania czworonoga nie dotyczą jednak tylko chorych psów. Również zdrowy pies ma na swojej skórze i sierści bakterie, roztocza, czy kurz. Zarówno u dorosłego psa, jak i u szczeniaka na sierści znajdują się także pewne pozostałościami kału. Całowanie sprzyja wtedy przenoszeniu pasożytów wewnętrznych. Takie zakażenie może powodować choroby jelit, problemy skórne, a nawet zaburzenia nerwowe.

Jak pies rozumie pocałunki? Czy można całować pieska?

Całowanie i obejmowanie to gesty charakterystyczne dla ludzi. Nie występują one w relacjach między psami. Niektóre czworonogi mogą zatem nie lubić lub wręcz obawiać się, gdy zbliżasz swoją twarz do ich głowy lub innej części ciał. Pies, który nie chce być całowany, pokaże swój stres. Zwracaj uwagę, czy zwierzę:

 • odchyla się,
 • odwraca wzrok,
 • ziewa,
 • oblizuje usta.
Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię pełnoporcjowych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Sprawdź!
Pies liżący dziecko, a także informacje, czy można całować psa, zagrożenia i porady
Czy można całować pieska lub pozwalać mu się lizać po twarzy - najważniejsze informacje

Jeśli Twój pies daje ci takie znaki, spróbuj okazać mu uczucia w inny sposób. Twoje przytulanie i całowanie pupila, który nie ma na to ochoty to brak szacunku. Pomyśl, jak Ty czułbyś się, gdy ktoś całował Cię bez Twojej zgody. No właśnie! Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat psów i dzieci.

Czy można całować pieska? Trochę więcej o zoonozach

Wspomnieliśmy już o bakteriach, grzybach i pasożytach. Ogólniki nie mówią jednak dużo, prawda? Jeżeli nie będziesz przestrzegać zasad higieny podczas kontaktu z psami oraz innymi zwierzętami narażasz się na takie czynniki chorobotwórcze jak:

 • Pastuerella – bakteria ta znajduje się w pyskach kotów i psów i może powodować infekcje skóry, czy węzłów chłonnych. Uważa się jednak, że nawet do 80% infekcji jest związana z ugryzieniem przez kota.
 • Bartonella henselae - może powodować ciężką infekcję skóry i węzłów chłonnych, zwaną gorączką kociego pazura. Przenosi się najczęściej podczas zadrapań przez koty.
 • Salmonella, E. coli, Clostridia i Campylobacter – bakterie jelitowe zwierząt domowych, które mogą powodować ciężką chorobę jelit u ludzi.
 • Tasiemiec – tym pasożytem także możesz zarazić się od pupila (najczęściej zjadając pchłę). Tasiemiec psi jest u ludzi rozpoznawany dość rzadko i często nie powoduje widocznych objawów.

U większości osób całujących psy nic się nie dzieje! Robisz tak od lat i wciąż cieszysz się dobrym zdrowiem? Wspaniale. Pamiętaj jednak, że  na choroby odzwierzęce szczególnie narażone są:

 • małe dzieci,
 • osoby starsze,
 • osoby z obniżoną odpornością np. poddawane chemioterapii lub chore na AIDS.

U zdrowych osób prawdopodobnie nic się nie wydarzy, ale nadal powinni zachować środki ostrożności. Pamiętaj, że zawsze warto:

 • Stosować regularny “program” odrobaczania psa.
 • Co kilka miesięcy decydować się na badanie kału zwierząt domowych.
 • Stosować środki przeciwpchelne i przeciwkleszczowe.
 • Sprzątać po swoim pupilu.
 • Myć warzywa przeznaczone do spożycia przez ludzi.
 • Myć ręce po ekspozycji na kał zwierząt.
 • Pilnować pupila przed zjadaniem kału innych zwierząt podczas spacerów. Naucz psa komendy “zostaw to” i sprawdź, jak oduczyć psa uciekania. 

Czy można całować pieska. Pewnie można. Zdecydowanie nie jest to jednak najlepszy pomysł, by okazywać swoje emocje psu!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny