Samoyed miniaturka

Co potrafi syberyjski pies yoshi?

Dawniej, kiedy psy po raz pierwszy pojawiły się na Syberii, pomagały one przy wypasaniu reniferów. To rasa niezwykle inteligentna, więc aktywnie uczestniczyła również w polowaniach, pilnowaniu zaprzęgów i dobytku, a także licznych zabawach z dziećmi. Dziś samojedy są bardzo rodzinnymi psami, które cenią sobie sportowe, aktywne życie. Właśnie dlatego często taki piesek bierze udział w wyścigach zaprzęgów na saniach bądź wózkach – podobnie, jak robią to przedstawiciele pochodnej rasy syberyjskiej, husky.

Wzrost samojedów określa się raczej jako średni. Niektórzy mylnie uważają, że samoyed jest mały – w rzeczywistości wzrost pieska to ok. 57 cm w kłębie, zaś suczki ok. 53 cm. Nie istnieje rasa taka, jak samoyed miniaturka. Pies nie dzieli się na gatunki mniejsze bądź większe. Spotkać możesz wyłącznie psa o wskazanym wzroście, a także o wybranym kolorze. Nie będzie on jednak czarny, a biały, biało-biszkoptowy bądź kremowy. Hodowla nie dopuszcza do tego, by sierść sprawiała wrażenie bladobrązowej. Jeżeli więc kiedykolwiek słyszałeś o tym, że istnieje samoyed miniaturka i to w kolorze czarnym, to jesteś w dużym błędzie. Przypominać go nieco może szpic miniaturowy, który ma wzrost między 13 a 22 cm. Szpic też jest „puchatą kuleczką”, jednak o wiele mniejszą niż samoyed.

Charakter samojeda

O samojedach mawia się, że psy są „uśmiechnięte”. Wszystko przez to, że posiadają uniesione kąciki warg z ciemnym pigmentem, a także nieco skośne oczy. Właśnie to sprawia, że pyszczek psa wydaje się uśmiechnięty! Biały yoshi syberyjski jest przyjacielskim psem, potrzebującym być jak najbliżej swojego właściciela. Nie lubi, kiedy zmusza się go do wykonywania pewnych poleceń. Kiedy pies będzie karcony np. zbyt wysoko podniesionym głosem albo (co gorsza!) przemocą, będzie nieufny, lękliwy i nieposłuszny.

Samoyedy są rasą, która jest naprawdę piękna. Pies nie jest czarny, jak wiele innych – ale wyróżnia się cudowną, białą maścią i niezwykle puchatą sierścią. Właśnie dlatego powinno się odgrodzić teren wokół domu, by piesek z rodowodem nie stał się celem złodziei! Mimo, że piesek nie jest mały, to jednak jest słabym stróżem – nie wzbudzając w nikim respektu i będąc łagodny wobec ludzi.

Zastanawiasz się, czy warto by szczeniak pojawił się w domu, kiedy posiadasz małe dziecko? Samojed to bardzo łagodna rasa psa, która wykazuje się ogromną cierpliwością, a także chęcią do zabawy. Pamiętaj jednak, że z rasy tej nie można zrobić od razu „przytulanki dla dziecka”. Mimo, że wygląda nieco jak duża i pluszowa maskotka, to piesek ten ma swoje uczucia i jest wrażliwy – a więc, należy najpierw nauczyć swoją pociechę, w jaki sposób powinna obchodzić się z samojedem.

Dwa szczeniaki rasy samoyed na tle trawy, a także samoyed miniaturka i wyjaśnienie wątpliwości
Informacje, czy istnieje rasa psów, jak samoyed miniaturka

Istnieje też mit na temat tego, iż samojed to rasa bardzo konfliktowa. Otóż, to wcale nieprawda! Samoyed żyje z innymi pieskami w zgodzie, będąc mistrzem unikania jakichkolwiek sprzeczek. Jednak, bywa hałaśliwy – co nie każdy właściciel będzie w stanie zaakceptować. Pieski są „gadatliwe”, co odróżnia je na tle innych ras. Powinieneś zapewnić pieskowi możliwie aktywne życie, a także regularny ruch na podwórku. W porównaniu do np. psów rasy malamut, psy te nie potrzebują intensywnych ćwiczeń. Jeśli planujesz zakup psa tej rasy, sprawdź także artykuł o szczeniakach samoyeda.

Szukasz niezwykle aromatycznych i wysokomięsnych smakołyków dla psów?

Przetestuj, jak bardzo smakowite są przysmaki Carnilove Meat Jerky! Aż 90% zawartości mięsa, bez zbóż i zbędnych dodatków, a do tego z niezwykle wygodnym dzieleniem również na mniejsze kawałki, idealne do treningów i szkolenia!

Sprawdź!

Samojed syberyjski – cena samoyeda i koszt utrzymania

Szkolenie samojedów

Psy uczą się bardzo chętnie i bardzo szybko. Warto szkolić go posłuszeństwa, jednak będzie to wymagało ogromnych pokładów cierpliwości, a także czasu i motywacji. Nie powinieneś powtarzać ciągle takich samych poleceń, ponieważ piesek będzie się dość szybko frustrował (gdy nie będzie w stanie czegoś zrozumieć). Szczeniaki należy traktować łagodnie, jednak konsekwentnie. Nie pozwalaj im na wszystko!

Samojedy z rodowodem posiadają pasję ciągnięcia we krwi. Jeżeli chcesz nauczyć pieska, jak poruszać się w zaprzęgu, należy ćwiczyć z nimi, gdy pieski ukończą pół roku. Oczywiście, obciążenie dla takich psów nie powinno być jednak za wielkie. Zanim zaczniesz szkolenie piesków, koniecznie prześwietl im stawy pod kątem dysplazji! Podczas rozwijania się, psy nie mogą bowiem dźwigać zbyt ciężkich przedmiotów.

Cena samoyeda – ile kosztuje ta rasa?

Koszt pieska będzie zależeć od tego, jak wyceni go hodowla. Przeważnie będzie to jednak między 6000 zł a 9000 zł. Dlaczego ceny są różne? Otóż, wiele zależy od:

  • wielkości hodowli,
  • doświadczenia właścicieli hodowli,
  • przeszłości szczeniąt (kim byli rodzice),
  • umaszczenia piesków oraz ich budowy.

Miesięczny koszt utrzymania pieska to zaś ok. 200-300 zł. Nigdy nie decyduj się na kupno samojeda z niesprawdzonej hodowli, która nie posiada historii bądź opinii! Nie będziesz miał wówczas pewności, czy z zakupionego szczeniaczka faktycznie wyrośnie wspaniały, rasowy pies.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.2% czytelników artykuł okazał się być pomocny