Cavalier king charles spaniel miniaturka – czy to możliwe?

Nie, nie jest. Wielkość tych psów jest niewielka, ale jeszcze mniejsza odmiana nie występuje. Psy tej rasy osiągają wagę 5,4-8 kg. Wysokość w kłębie nie jest określona przez wzorzec rasy. Ważne jest tylko to, aby dorosły piesek mieścił się w przedziale wagowym i był mały.

Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ cavalier king charles spaniel jest psem żarłocznym i łatwo go utuczyć. Trzeba odpowiednio dobrać porcję karmy lub surowego mięsa z suplementami (tzw. dieta BARF) i przede wszystkim go nie dokarmiać. Co również jest wyzwaniem, bo cavalier ciągle próbuje wyżebrać jedzenie od swojego pana.

Nie należy przycinać ich sierści. Ma być długa i jedwabista. Dopuszczalne są lekkie fale, ale nie loki. Za to powinny być obfite pióra. Możliwe umaszczenia psów tej rasy to:

  • trójkolorowe – białe i czarne łaty (równo rozmieszczone), znaczenia podpalane (nad oczami, na spodzie ogona, wewnątrz uszu, policzkach, wewnętrznej stronie kończyn),
  • czarne podpalane – niedopuszczalne białe znaczenia, jedynie kolor czarny. Tło powinno być głębokie (kruczoczarne), a podpalenia nasycone (na policzkach, klatce piersiowej, wewnątrz uszu, pod oczami i spodem ogona),
  • ruby – nie jest to zwyczajny rudy, a głęboki kolor czerwony,
  • blenheim – tło perłowo-białe, a na nim łaty o głębokim kasztanowo-rudym kolorze. Na głowie powinny znajdować się symetryczne znaczenia, z czego najbardziej pożądana jest plamka w kształcie rombu.

Usposobienie cavaliera – jaki jest ten pies?

Cavalier king charles spaniel ma łagodny charakter. Jest to pies przede wszystkim wesoły, przyjacielski i towarzyski. Przywiązuje się do swojego właściciela i podąża za nim krok w krok. Uwielbia także wskakiwać na kolana, gdy usiądzie się na kanapie. Cavaliery chrapią i trzeba się do tego przyzwyczaić – nie jest to pies, którego łatwo można wyrzucić z łóżka!

Jest to rasa psa, która jest bardzo wrażliwa. Nie wolno na nie krzyczeć w czasie tresury, ponieważ nie przyniesie to pożądanego efektu – wręcz odwrotnie! Pies może się zestresować i w rezultacie stać się lękliwy. Niemniej jednak tresura jest potrzebna. W innym wypadku ten pies może zacząć wchodzić na głowę czy do talerza. Nauka odpowiednich komend ułatwi spacery, ale także życie z psem w domu. Odpowiednie wychowania pozwala również na to, aby ta rasa nadawała się do psów wizytujących w szpitalach, domach opieki czy hospicjach.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Szczeniak psa rasy cavalier king charles spaniel oraz cavalier king charles spaniel miniaturka
Informacje, czy istnieje cavalier king charles spaniel miniaturka i co warto wiedzieć o rasie

Cavaliery to psy wyzbyte agresji, dlatego często decydują się na nie rodziny z dziećmi. Trzeba jednak mieć na względzie to, że małe pociechy nie są delikatne i mogą zrobić psu krzywdę. Nawet dorosły osobnik może ucierpieć, jeżeli dziecko nie będzie wiedziało, jak powinno się z nim obchodzić. Dlatego nie powinno się zostawić ich samych bez nadzoru. Starsze dzieci nie powinny wyprowadzać psa samemu. Cavalier jest ufny względem innych zwierząt i raczej nie będzie starał się obronić przed atakiem innego psa. Dziecko, które będzie chciało go uratować, może samo doznać poważnego uszczerbku na zdrowiu. Sprawdź także ten artykuł o cenach cavalier king charles spaniela.

Hodowla rasowych psów – sprzedaż, cena, opis

Pies z rodowodem trochę kosztuje. Cena za szczeniaki zazwyczaj waha się od 2000 do 4000 zł. Cavalier king charles spaniel jest nieco droższy. Jego można kupić w granicach 5000-8000 zł. Cena zależy od renomy hodowli, rodziców (i ich osiągnięć na psich wystawach lub rzadkiej linii genów) oraz samego pieska (i tego, czy mocno wpasowuje się we wzorzec rasy). Hodowla cavaliera jest dość popularna w Polsce, dlatego nie powinno być problemu ze znalezieniem odpowiedniego psa. Warto jednak przed zakupem szczeniaka upewnić się, że jego rodzice mają wykonane potrzebne badania. Niestety cavalier king charles spaniel to rasa, w której występują choroby genetyczne.

Hodowcy wystawiają pieski na sprzedaż na portalach ogłoszeniowych, swoich stronach oraz na fanpage hodowli na Facebooku. Opis ogłoszenia na portalu powinien zawierać nazwę hodowli i stowarzyszenia oraz informacje na temat szczeniaka (data urodzenia, rodzice, usposobienie, umaszczenie etc.). Nowy właściciel otrzymuje rodowód i książeczkę zdrowia psa. W momencie opuszczenia hodowli, szczeniaki muszą mieć skończone 8 tygodni. W tym czasie powinny być dwa razy odrobaczone, raz zaszczepione i mieć wszczepiony CHIP.

Trzeba uważać na wszelkie „miniaturki”. Niestety jest to dość powszechny zabieg stosowany przez pseudohodowle. Coś, co ma wyglądać na rzadko spotykane, tak naprawdę jest potwierdzeniem tego, że dany „hodowca” wcale nie zna się na rasie skoro zapewnia, że posiada coś, co nie jest uznane we wzorcu FCI. Husky miniaturka, amstaff miniaturka, doberman miniaturka, cavalier king charles spaniel miniaturka – takie odmiany nie istnieją. Świadczy to tylko o niewiedzy. Skoro kwestia wzorca rasy jest dla takiego hodowcy nieistotna, jak on rozmnaża pieski? Czy dba o ich zdrowie? Czy zwierzęta zostały przebadane przed skojarzeniem? Odpowiedzi nasuwają się same.

ikona podziel się Przekaż dalej