Hotel dla psów – informacje, cennik, opinie o hotelu dla psów

Czym jest pensjonat dla zwierząt?

Jest to miejsce, w którym można pozostawić swojego pupila, nie martwiąc się o niego. Zwierzak w hotelu ma zapewnione bezpieczeństwo, towarzystwo i całodobową opiekę. Zazwyczaj za dodatkową opłatą, można zdecydować się np. na zabiegi pielęgnacyjne pieska.

Hotel dla psów to w Polsce m.in.:

 • Sierściuch,
 • Lililalu,
 • Na Cztery Łapy,
 • 4 Pets,
 • Dogotel,
 • Arkadia,
 • Morris,
 • Zwierzogród,
 • Dog Station,
 • PetLandia,
 • Psiotel,
 • Szarikton,
 • Psi Domek,
 • Hotel Pupila,
 • Dog's Bay.

Zanim zdecydujesz się na jakiś hotel, przyjedź i na własne oczy oceń warunki. Zwróć uwagę na wybieg, pokoje lub kojce, miski etc. oraz spytaj o to, jak wyglądają spacery oraz co twój pies będzie miał zaplanowane na cały dzień. Być może coś nie spodoba ci się w danym pensjonacie, a może właśnie wszystko będzie idealnie dograne pod potrzeby twojego czworonoga. O danym psim hotelu możesz poczytać opinie zamieszczone w Internecie, warto jednak mieć na uwadze to, że nie wszystkie muszą być prawdziwe (zarówno te negatywne, jak i te pozytywne).

Warunki przyjęcia – czy hotel dla psów przyjmuje wszystkie psy?

Właściciele hotelów często zachęcają do wcześniejszych odwiedzin z czworonogiem. W ten sposób pies nie tylko poznaje nowych opiekunów, ale także miejsce. Zazwyczaj hotele wolą opiekować się psami łagodnymi i przyjaznymi wobec innych zwierząt, ale jeśli piesek ma pozostać w izolowanym kojcu i nie ma bawić się z innymi psami, to hotel powinien uszanować zalecenia właściciela.

Pies musi mieć aktualne szczepienia (w tym także te na wściekliznę), więc należy pamiętać o zabraniu ze sobą książeczki zdrowia. Powinien być odrobaczony. Istotne jest także to, aby pies miał krople lub dobrą obrożę przeciw kleszczom (te tanie zazwyczaj działają do pierwszej kąpieli lub ulewnego deszczu).

Najlepiej nie zmieniać diety swojego pieska na czas pobytu w hotelu, ponieważ nie dość, że byłaby to dla niego kolejna zmiana, to jeszcze mogłaby spowodować problemy żołądkowe lub brak apetytu. To samo tyczy się przysmaków. Dlatego należy zaopatrzyć pieska w zapas jego karmy i smaczków. Jeżeli pies ma na coś uczulenie, należy poinformować o tym opiekunów w hotelu.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Piesek powinien mieć przy sobie coś, co byłoby mu znane: ulubiona zabawka (należy jednak liczyć się z tym, że pies może ją zgubić, zakopać lub zniszczyć), kocyk, koszulka właściciela. Powinien mieć również własną smycz i obrożę (czasami też kaganiec). Nie należy brać ze sobą misek, ponieważ mogłyby się zgubić, a zazwyczaj w hotelach jest ich szeroki wybór.

Bardzo często hotel dla psów nie zgadza się na przyjęcie suczek tuż przed cieczką lub w czasie jej trwania. Chodzi zarówno o bezpieczeństwo innych piesków, jak i samej suki. Hotel dla psów może też nie przyjąć osobników agresywnych, które stwarzają zagrożenie dla ludzi i innych zwierząt, ale czasami pensjonat ma do zaoferowania usługi behawiorystyczne i opiekę nad takim czworonogiem. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat bezpieczeństwa zwierząt.

Hotel dla psów - co należy wiedzieć o psim hotelu?

Opieka, oferta – jakie usługi oferują hotele dla zwierząt?

Wszystko zależy od samego hotelu, a także jego położenia. Niektóre pensjonaty mają bardzo duży ogródek, który udostępniają pieskom jako ich część wspólna (może znajdować się tam plac zabaw lub basen), ale są też takie hotele, które mają indywidualne wybiegi. Jeśli pensjonat znajduje się blisko lasu, to właśnie tam zabierane są pieski na spacer, co jest dużo bezpieczniejsze niż przechadzki niedaleko ruchliwej ulicy.

Hotel może mieć w swojej ofercie kojce, klatki kennelowe lub przeszklone małe pokoje. W zależności od indywidualnych potrzeb zwierzak zostanie zakwaterowany do wybranego miejsca. Istnieją hotele tylko dla psów, ale część z nich przyjmuje też koty i mniejsze zwierzęta (np. ptaki, szczury).

Często dostępne są także usługi pielęgnacyjne (strzyżenie, kąpiele, obcinanie pazurków) lub behawiorystyczne. Pracownik hotelu może przyjechać po psa i później zawieźć go do domu. Ważne jest także to, czy pies przyjmuje leki lub konieczna jest wymiana opatrunków w ciągu dnia. Warto jednak liczyć się z tym, że każda taka oferta będzie dodatkowo płatna (np. 5 zł za dzień lub za jednorazowe podanie leku).

Jaka jest cena za dobę w psim hotelu?

Każdy pensjonat ma własny cennik. W przypadku kotów zwykle nie określa się ich rozmiarów, a tylko dzieli na kategorie: osobniki dorosłe (cena za każdy rozpoczęty dzień ok. 30 – 35 zł) i kocięta (cena za dobę hotelową ok. 35 – 40 zł). Właściciele hoteli mogą nie zgodzić się na przyjęcie agresywnych lub niewykastrowanych kotów, ale też mogą zażyczyć sobie wtedy wyższej kwoty (np. 40 – 45 zł). Jeżeli właściciel zostawia pod opieką więcej niż jedno zwierzę, to zazwyczaj cena zawiera rabat.

Cena za dobę obowiązuje przy dłuższych pobytach pieska w hotelu (np. wakacje, wyjazd służbowy). Istotny jest jego wiek i rozmiar. Pieski małe to kwestia ok. 40 – 50 zł za dobę. Psy średnie ok. 45 – 60 zł, osobniki duże ok. 50 – 70 zł, pieski bardzo duże ok. 55 – 80 zł lub ogromne ok. 60 – 90 zł. W przypadku okresu świątecznego lub sylwestrowego cena za dobę przeważnie jest większa.

W przypadku szczeniąt cena za dobę może wynosić 50 – 80 zł. Niekiedy jest to stała cena za pieski do 10 miesiąca, ale może być też ustalana w zależności od rozmiaru i rasy psa (np. jest to szczeniak dużej rasy, więc doba hotelowa liczona jest jak za średniego psa i dodatkowo doliczane jest 10 zł). Za pobyt w hotelu niewykastrowanych lub agresywnych psów pensjonat może zażyczyć sobie 10 zł więcej do kwoty podstawowej.

Z kolei przy tych krótszych pobytach (np. zostawianie psa, gdy jest się w pracy) cena zależy od godzin spędzonych w hotelu. Pies trafia wtedy do świetlicy dla zwierząt. Cena może być z góry ustalona za kilka godzin (np. 80 zł do 8 h niezależnie od tego, czy piesek będzie 4 czy 7 h), a następne godziny będą naliczane po 10 zł każda. Może być też drożej liczona tylko pierwsza godzina (np. 30 zł) a każda kolejna będzie kosztować 5 zł. Istnieją też hotele, które od początku liczą każdą rozpoczętą godzinę po 10 zł. Wszystko zależy od polityki danego hotelu.

Opiekun z hotelu może przyjechać po pieska, a później go odwieźć. Cena może wynosić już 1,5 zł/km, ale czasami jest to 2 zł lub nawet 4 zł. Niekiedy dostępna jest opcja przyjazdów do domu właściciela i wyprowadzenie psa lub posiedzenie z nim (wizyta ok. 45-60 min). Koszt uzależniony jest od lokalizacji i cennika hotelu (może to być np. stała cena 40 zł za dojazd w granicach danego miasta i płatny każdy kilometr poza miastem).

Zabiegi pielęgnacyjne (m.in. kąpiel na koniec pobytu) mogą kosztować ok. 40 – 60 zł, ale jeśli hotel ma umową z groomerem, możesz też zdecydować się na strzyżenie (koszt według cennika firmy zewnętrznej).

Pensjonat może mieć w swojej ofercie usługi behawiorystyczne. Można z nich skorzystać nie tylko w hotelu, ale także poza nim. Konsultacje mogą być w cenie, ale zazwyczaj praca z takim psem jest już płatna. Za pierwsze spotkanie behawiorysta może policzyć 250 zł (+koszty dojazdu), a z każde następne 150 zł. Trening w hotelu to kwestia ok. 50 zł, a w domu właściciela ok. 100 zł.

Ciekawostki o psach

Behawiorystyka zwierząt – dlaczego pies wyje?

W ten sposób zwierzak próbuje coś przekazać. Wycie, szczekanie czy skomlenie to formy komunikacji psów. Przyczyny mogą być różne, m.in.: lęk separacyjny, strach, ból, poczucie wspólnotowości, nuda i chęć zwrócenia na siebie uwagi, znak ostrzegawczy i wołanie o pomoc, nieprawidłowe wychowanie.

Rozwiązaniem nie będzie obroża antyszczekowa, a ciężka praca i wypracowanie odpowiedniego zachowania u psa. W tym przypadku warto zwrócić się do psiego behawiorysty, aby ten odnalazł przyczynę takiego zachowania pupila i pokierował właściciela psa. Praca nad poprawą zachowania może być czasochłonna.

Jeżeli pies szczeka, gdy nie ma cię w domu, hotel dla psów może się sprawdzić, ale trzeba wziąć pod uwagę cennik hotelu dla zwierząt oraz to, że lęk separacyjny psa może się pogłębić, jeśli pies nie będzie odpowiednio traktowany. Wcześniej należy uporać się z tym problemem przy pomocy psiego behawiorysty, a dopiero później można zostawiać psa w pensjonacie. Innym rozwiązaniem jest pozostawienie psa w hotelu, w którym do dyspozycji są także usługi behawiorysty.

Opinie, porady – czy rasowe psy są drogie i jak często kąpać psa?

Zazwyczaj cena za rasowego szczeniaka w Polsce mieści się w granicy 2000 – 4000 zł, ale Patterdale Terrier kosztuje nieco mniej, bo można go kupić już za 1500 zł, choć droższe oferty również można znaleźć. Cena uzależniona jest nie tylko od wieku i płci pieska, ale także jego przeznaczenia, linii genów, wpasowania we wzorzec, renomy hodowli i dostępności rasy w kraju.

Pies powinien być kąpany w razie potrzeby. Dla niektórych oznacza to, że powinny być myte raz na tydzień (łyse rasy), raz na 14 dni (yorki) lub dwa razy do roku (większość psów). Kąpiel konieczna jest przed psią wystawą, ale też, gdy piesek ma pchły lub jest bardzo brudny. W czasie kąpieli należy stosować preparaty przeznaczone wyłącznie dla psów. W podróży lub po spacerze można wykorzystać suchy szampon albo specjalne chusteczki.

Hotel dla psów jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które wyjeżdżają i nie mogą zabrać ze sobą pupila. Pensjonat sprawdza się także dla osób, które dużo pracują i nie chcą zostawiać pieska na cały dzień samego w domu. Cennik każdego hotelu jest inny. Duże znaczenie ma to, ile pies waży, w jakim jest wieku (szczeniak, dorosły, starszy), czy wymaga dodatkowej opieki (podawanie leków, zmiana opatrunków), czy jest agresywny i niewykastrowany (część hoteli może takich osobników nawet nie przyjąć) oraz czy cierpi na lęk separacyjny i konieczne będą usługi psiego behawiorysty.

ikona podziel się Przekaż dalej