Jak wygląda czeski fousek?

Wyżeł czeski, zwany też czeski fousek, ma trzywarstwową szatę. W jej skład wchodzą: gęsty i miękki podszerstek o długości 1,5 cm (latem praktycznie go nie ma), prosty i szeroki płaszcz o długości 3-4 cm, a także prosty i bardzo szorstki włos okrywowy (widać go na linii grzbietu, ramionach, bokach i przedpiersiu) o długości 5-7 cm.

Możliwe umaszczenia psa tej rasy to:

  • ciemnodereszowe z łatami w kolorze brązu lub bez nich,
  • brązowe bez znaczeń,
  • brązowe ze znaczeniami w dolnych częściach kończyn lub na przedpiersiu.

Czeski fousek ma charakterystyczną brodę za sprawą dłuższych i bardziej miękkich włosów na dolnej szczęce i faflach. Widać u niego także brwi, ponieważ sierść tam rośnie skośnie i do góry. Choć jest to pies szorstkowłosy, jego uszy pokryte są sierścią gładką, krótką i miękką.

Samce są nieco większe od suczek. Pies może osiągnąć w kłębie 60-66 cm wzrostu, a suki 58-62 cm. Według wzorca rasy psy powinny ważyć od 28 do 34 kg, z kolei suczki od 22 do 28 kg.

Jaki charakter ma czeski fousek?

Nie bez powodu jest to pies myśliwski. Jest wytrwały i silny, a do tego lubi polować. Dobrze odnajduje się na każdym terenie: czy to w lesie, w wodzie, na mokradłach etc. Ich szkolenie nie jest szczególnie trudne, ponieważ pies ten szybko się uczy i nie jest kapryśny. Oczywiście mogą zdarzyć się wyjątki, ale zazwyczaj nawet początkujący psiarze bez problemu radzą sobie z tym wyżłem. I choć pies ten jest łagodny i mocno przywiązuje się do właściciela, to nie można zaniedbać jego tresury. Wyżeł czeski musi wiedzieć, jakie zachowanie jest akceptowane, a jakie nie.

Czeski fousek potrzebuje się wybiegać. Jeśli mieszkasz w bloku, lepiej zastanów się dwa razy od tym, czy wybrać psa akurat tej rasy. W okolicy powinien znajdować się las, a także jezioro, ponieważ wyżeł czeski uwielbia pływać. Polecany jest dla osób aktywnych, bo zamiast wylegiwania się na kanapie lub kolanach swojego ukochanego pana, to jednak woli ruch i zajęcie. Zbyt długie przebywanie w czterech ścianach może sprawić, że wyżeł zaczniecie niszczyć różne rzeczy znajdujące się w jego zasięgu. Ten uczuciowy piesek nadaje się dla starszych dzieci, ale ze względu na to, że wyżeł ma tendencje do uciekania i niesłuchania komend, gdy złapie jakiś trop, nie poleca się, aby dzieci same chodziły z nim na spacery.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Czeski fousek w trawie
Jaki charakter ma pies myśliwski rasy czeski fousek, czyli jego cena i opis

Jeśli zależy ci bardziej na psie do polowania na kaczki, dobrze będzie spisywać się płochacz holenderski. Jest mniejszy od wyżła czeskiego, a jego sierść występuję wyłącznie w wersji białej z czerwono-pomarańczowymi obszarami. Podobnego wzrostu i o równie łagodnym charakterze, co czeski fousek, jest owczarek podhalański. Ten pies może być tylko biały, według wzorca rasy nie istnieje czarny owczarek podhalański. I choć płochacz holenderski nie nadaje się na stróża, to owczarek już tak. Wyżeł czeski niekoniecznie sprawdzi się w tym zadaniu, ponieważ jest to pies, który przede wszystkim uwielbia ruch i ciągłe zajęcie. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o wyżle czeskim.

Jaka jest cena za wyżła czeskiego?

Zazwyczaj rasowe szczeniaki sprzedawane są w granicach 2000 – 4000 zł, choć zdarzają się oferty zarówno tańsze, jak i droższe. Ostateczna cena zależy od tego, czy szczeniak wpasowuje się we wzorzec rasy. Istotni są jego rodzice: czy mieli osiągnięcia na psich wystawach oraz czyje geny przekazują (np. wybitnego przedstawiciela rasy, który już nie żyje). Wpływ ma również renoma hodowli oraz sama dostępność psów.

Choć wyżeł czeski nie jest popularny w Polsce, to jednak istnieją u nas hodowle tych psów. Są to np.:

  • Głuszcowe Bagno
  • Dereszowa Sfora
  • Z Wejherowskiej Bukowiny

Więcej ofert można znaleźć w samych Czechach, skąd to ten wyżeł pochodzi. Zanim jednak zdecydujesz się na psa, zwrócił uwagę, czy hodowla przynależy do FCI. U nas funkcjonuje ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce).

Szczeniak nie powinien kosztować mniej niż 1500 zł. Tylko w wyjątkowych sytuacjach jest to możliwe, ale zazwyczaj dotyczy to starszych rasowych psów, np. kilkuletni hodowlany pies został z jakiegoś powodu wyłączony z hodowli (m.in. hodowca mógł uznać, że suczka nie powinna mieć już więcej miotów) i jest sprzedawany za 1000 zł. Szczeniaki za ok. 500 zł sprzedawane są w pseudohodowlach. W takich miejscach zwierzaki bardzo często są chore (zła dieta, brak szczepień i badań, rozmnażanie blisko spokrewnionych osobników oraz złe warunki, w których żyją) i tylko z pozoru przypominają rasowego psa, bo są w tzw. typie rasy.

Pies to wielka odpowiedzialność. Czeski fousek jest łatwy do ułożenia i niezwykle przyjacielski, ale bez odpowiedniego szkolenia wcale taki nie będzie. Należy zadbać o to, aby był zdrowy. W tym celu trzeba pamiętać o regularnych wizytach u weterynarza oraz właściwej diecie.

ikona podziel się Przekaż dalej