Czego nie może jeść pies? Tych produktów nigdy nie podawaj psu
Jeśli chodzi o żywienie psów, to teorii w internecie mamy multum. Każda ma tylu zwolenników ilu przeciwników. Jedni karmią suchą karmą twierdząc, że jest najlepiej zbilansowana. Drudzy z pogardą określają ją „scooby chrupkami” i karmią surowym mięsem. Gdzieś pomiędzy mamy ludzi, którzy karmią mokrym, gotowanym lub mieszanką wszystkiego, co powyższe. W każdej grupie znajdziemy weterynarzy i hodowców, którzy swój model żywienia popierają latami doświadczeń i psy, którym dany model zaszkodził. Ciężko się w tym bałaganie odnaleźć, ale jest jedna kwestia, co do której zgadzają się wszyscy: są w naszym jadłospisie produkty bezwzględnie szkodliwe dla psów. Poniżej przedstawiamy 5 artykułów spożywczych, które na pewno pojawiają się w Waszych kuchniach, jednak są absolutnie zakazane dla Waszych pupili.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z pytaniami o psy.
1. Czekolada
Wszystkie produkty zawierające kakao zawierają też teobrominę. Jest to związek chemiczny działający na psy toksycznie. Nawet spożycie niewielkiej ilości może powodować objawy w postaci biegunki, wymiotów i zwiększonego oddawania moczu. W większej ilości teobromina działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy, powoduje zwężenie naczyń krwionośnych i zwiększoną kurczliwość mięśni szkieletowych oraz mięśnia sercowego. U psa pojawiają się: niepokój, nadmierne pobudzenie, drżenia mięśni, ziajanie, niezborność ruchowa, drżenia, a nawet drgawki. Bez pomocy lekarskiej może nastąpić śpiączka i sinica, a następnie zgon. Jak widać, czekolada jest naprawdę niebezpieczna dla naszych pupili. Absolutnie nie wolno jej podawać, nawet w małej ilości!
Niestety, toksyna jest bardzo wolno wydalana przez psi organizm, więc nawet podawanie bardzo małych ilości czekolady, jednak regularnie może prowadzić do zatrucia. Najwięcej teobrominy zawiera naturalne kakao. W związku z tym najwięcej tej substancji znajdziemy w gorzkiej czekoladzie, nieco mniej w mlecznej a niewiele w białej.100 g mlecznej czekolady zawiera ok. 150-220 mg teobrominy. Ta sama ilość gorzkiej czekolady zawiera już ok. 450-1600 mg toksyny.
Dawka śmiertelna dla psa to 90- 250 mg/ kg masy ciała, jednak zdarzały się przypadki śmiertelne przy spożyciu mniejszej ilości.
2. Ksylitol
Częsty dodatek gum do żucia i słodyczy, w naturze obecny w wielu warzywach i owocach. Dla nas jest to zdrowsza wersja cukru, w związku z czym w niektórych domach ksylitol zastępuje cukier tradycyjny. W wielu produktach ksylitol znajduje się w kategorii „składniki zastrzeżone”. Mimo że nie zobaczymy go w składzie na opakowaniu, jest obecny w wielu multiwitaminach, lekach na żołądek i preparatach witaminowych, co jest jednym z powodów, dla których lepiej nie leczyć pupila na własną rękę. Niestety, ksylitol dla naszych psów może być bardzo szkodliwy!
Ten naturalny słodzik bardzo szybko wchłania się do psiego krwioobiegu dramatycznie podnosząc poziom cukru we krwi. W odpowiedzi trzustka zaczyna produkować adekwatnie dużą ilość insuliny, która bardzo szybko prowadzi do obniżenia poziomu cukru a w efekcie zagrażającej życiu hipoglikemii.
Pierwszymi objawami zatrucia ksylitolem są wymioty, które pojawiają się już 15-30 minut po spożyciu. Hipoglikemia może się pojawić do 48 godzin po spożyciu, powodując nagłą apatię, a nawet utratę przytomności, drgawki i śpiączkę. Jest to stan zagrażający życiu, dlatego jeśli podejrzewamy, że nasz pupil mógł zjeść ksylitol, nie powinniśmy go zostawiać samego w domu! Powinniśmy mu jak najszybciej zapewnić pomoc weterynaryjną, na którą składa się obserwacja przez 72 godziny, kontrola poziomu cukru i stanu wątroby, która wskutek działania toksyny może ulec uszkodzeniu.
Dawka toksyczna: 0,1 g/ kg masy ciała
3. Winogrona i rodzynki
Dla nas zdrowa przekąska, a dla naszych pupili... wręcz przeciwnie. Do dziś nie jest zbadane, jaka dokładnie substancja ma toksyczne działanie na psi organizm, jednak są stwierdzone przypadki ciężkich zatruć po spożyciu winogron i rodzynek. Enigmą pozostaje zarówno substancja, która psom szkodzi, jak i dawka, która ma toksyczne działanie. Zdarzają się psy, u których już zjedzenie kilku winogron zaowocowało takimi objawami jak:
- wymioty i biegunka -nadmierne picie wody - zwiększone ślinienie się -brak apetytu
- bezmocz
Najbardziej niebezpiecznym skutkiem spożycia tych owoców jest uszkodzenie nerek.
Z drugiej strony mamy odnotowane przypadki psów, które nie wykazały żadnych objawów po zjedzeniu ponad kilograma tych owoców.
Jeśli przyłapiemy psa na podjadaniu winogrona, powinniśmy zacząć go uważnie obserwować a w razie pogorszenia samopoczucia udać się do weterynarza. Do gabinetu należy się też udać, jeżeli zauważymy winogrona lub rodzynki w wymiocinach pupila, których obecność jest już wystarczającym dowodem, że czworonóg nie czuje się dobrze.
Uznana dawka toksyczna: 11,5 g/ kg masy ciała w przypadku rodzynek i 30 g/kg masy ciała w przypadku winogron. Sprawdź także ten artykuł z poradami, czym karmić psa, a czego unikać.
4. Cebula i czosnek
Źródło zdrowia i lek na przeziębienie według naszych babć, ale nie dla psów! Cebula i szczypiorek zawierają toksyczne dla zwierząt fenole i dwusiarczki, który wyniszcza czerwone krwinki naszych pupili, prowadząc tym samym do anemii. Tak samo działa czosnek.
Choć cebula i czosnek to jedne z najczęściej dodawanych do jedzenia warzyw w polskich domach, są jednocześnie jednymi z najbardziej trujących produktów spożywczych dla psów. Pies z łatwością może spałaszować duże ilości tych warzyw, choćby dobierając się do zupy cebulowej czy mięsa w cebulowym sosie. Cebula, bez względu na sposób jej przyrządzenia, zawiera dokładnie te same szkodliwe substancje, które powodują rozkładanie się hemoglobiny w psim organizmie. Dokładnie tak samo na psi organizm działa czosnek, jednak w o wiele większej dawce, przez co jest to produkt dość kontrowersyjny. Niektórzy lekarze twierdzą, że podawany w małych ilościach może być nawet korzystny dla organizmu, a toksyczność pojawia się dopiero przy podaniu dawki rzędu 5% wagi psa.
Na niekorzyść opiekuna działa fakt, że objawy zatrucia organizmu po spożyciu czosnku i cebuli przez psa, są rozłożone w czasie. O ile w pierwszych dniach możemy spodziewać się wymiotów i biegunki, o tyle pozostałe objawy ujawniają się nawet po tygodniu. To szybki oddech, podwyższone tętno, popadanie w letarg, bóle brzucha, a także odbarwiony mocz, zażółcenie błon śluzowych. Objawy te są właśnie objawami niebezpiecznej dla zdrowia i życia psa niedokrwistości i uszkodzenia wątroby ( nie muszą występować wszystkie!).
Dawka toksyczna w przypadku cebuli: 5 g/kg masy ciała
5. Awokado
Bardzo popularny owoc uznawany przez dietetyków za „super food”, coraz częściej gości w naszych domach. Avocado są dość tłuste, dlatego psy często bardzo je lubią. Niestety, zarówno skórka jak sam owoc zawierają groźną da zwierząt mykotoksynę - persin. Substancja ta może powodować martwicę mięśnia sercowego, co jak można się domyślić, bezpośrednio zagraża życiu. Na tle innych zwierząt, takich jak ptaki, gryzonie, konie i bydło, psy wydają się dość odporne na tę toksynę, jednak również mogą tę przyjemność przypłacić zdrowiem.
Pierwszymi objawami zatrucia są wymioty i biegunka. Jeżeli pies zjadł większą ilość owoców, w ciągu 24- 48 godzin mogą wystąpić objawy niewydolności serca takie jak: obrzęki skórne, kaszel, nietolerancja wysiłku, sinica i letarg.
Dawka toksyczna: nie stwierdzono jednoznacznie.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
6. Orzechy Macadamia
Ogólnie orzechy zawierają bardzo dużo tłuszczy, co przy spożyciu większej ilości może negatywnie wpłynąć na działanie trzustki. Ujemnie na zdrowiu zwierząt odbija się również spożycie zawartych w orzechach mykotoksyn. Najcięższe objawy zatrucia są obserwowane po spożyciu orzechów macadamia.
Podobnie jak w przypadku winogron nie jest stwierdzona jednoznacznie ani dawka szkodliwa, ani substancja wywołująca reakcję, ponieważ tolerancja na ten produkt jest różna w zależności od osobniczych predyspozycji psa. Jednak lepiej nie ryzykować, ponieważ reakcja, która może wystąpić po spożyciu orzechów macadamia bywa bardzo poważna i zagrażająca życiu.
Objawy zatrucia to:
- depresja
- osłabienie
- biegunkę
- sztywność mięśni
- drżenia
- gorączkę
- wzmożone bicie serca
- śmierć
Dawka toksyczna: 2,4- 62,4 g/kg masy ciała
7. Migdały
Częsty dodatek do ciast i deserów, a także zdrowa przekąska do pochrupania, która znów wyraźnie pokazuje, jak bardzo psi metabolizm różni się od naszego. Migdały zawierają amidalinę. Jednym z produktów rozkładu tego związku jest cyjanowodór, znany również jako „kwas pruski” - bardzo silna toksyna. Tak, tak, znany z obozów zagłady Cyklon B to również cyjanowodór. O ile połknięte w całości migdały na ogół zostają wydalone w niezmienionej formie, przez co nie są szkodliwe, o tyle rozgryzanie ich może doprowadzić naszego pupila do śmierci i to całkiem szybko. Przy zatruciu cyjanowodorem tlen nie jest przyswajany do komórek organizmu, a śmierć następuje w skutek tzw.: wewnętrznego uduszenia.
Dawka śmiertelna: 1 gorzki migdał lub kilka słodkich dla średniej wielkości psa