Podstawowe informacje o czarnym terierze rosyjskim
45 - 50 kg
50 - 60 kg
Dużych rozmiarów, czarny terier rosyjski to dość młoda rasa psów, którą wyhodowano na potrzeby wojska. Pies miał być wyjątkowo wytrzymały, zwinny, a jednocześnie odporny na warunki atmosferyczne. Dziś czarny terrier rosyjski spełnia rolę psa rodzinnego i z pewnością warto poznać jego wzorcowy wygląd, charakter, dokładne pochodzenie oraz wymagania.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o terrierach.
Pochodzenie i wygląd czarnych terierów
Czarny terier rosyjski – pies do zadań specjalnych
Historia rasy czarny terier rosyjski rozpoczęła się w latach 50 XX wieku. W Związku Radzieckim pracowano wtedy nad stworzeniem rasy, która nadawałaby się do pracy w silnie niesprzyjających warunkach atmosferycznych. W hodowlach zaczęto krzyżować takie rasy jak sznaucer olbrzymi, rottweiler oraz airedale terier. Efektem owej krzyżówki był znany po dziś czarny terier rosyjski.
Nowa rasa okazała się idealna do zadań specjalnych. Pies okazał się dobrym stróżem, ratownikiem i obrońcą. Duże rozmiary i wytrwałość odziedziczył po rasie sznaucer olbrzymi, z kolei zwinność oraz atletyczną sylwetkę rottweilerowi. Po dziś dzień charakter teriera rosyjskiego przypomina zrównoważone usposobienie rottweilera.
Sznaucer olbrzymi i rottweiler zapewniły rasie wielkość, wytrwałość i stabilność charakteru. Z kolei domieszka rasy airedale teriera ułatwiła szkolenie. Czarny terier rosyjski nie przypomina w swym charakterze typowych terierów. Jego usposobienie jest bardziej spolegliwe, nastawione na współpracę z człowiekiem i zdecydowanie mniej dominujące.
Dzięki swojej odporności, uniwersalności oraz podatności na współpracę, czarny terier rosyjski szybko zdobył dużą popularność. Wśród niektórych hodowców jest nawet określany mianem największego osiągnięcia rosyjskiej kynologii. W dzisiejszych czasach owa rasa psa nie pełni już funkcji użytkowej, jednak wyjątkowo dobrze odnajduje się w roli domowego pupila.
Wzorcowy wygląd czarnych terierów
Wszystkie informacje na temat wyglądu rasy określa wzorzec FCI numer 327. Dowiadujemy się z niego, że wzorcowy pies tej rasy osiąga 72 do 76 cm wysokości w kłębie, a jego waga powinna wynosić około 50 – 60 kg. Z kolei dorosła, prawidłowo zbudowana suka przeważnie osiąga 60 do 72 cm wysokości w kłębie, a jej waga powinna mieścić się w przedziale 45 – 50 kg. Większe rozmiary są dopuszczalne, o ile pies jest proporcjonalnie zbudowany i prezentuje doskonały typ rasowy. Dla porównania, sznaucer olbrzymi waży około 25 do 48 kg, a jego idealna wysokość w kłębie mieści się w przedziale 60 – 70 cm.
Budowa ciała czarnego teriera rosyjskiego nieco przypomina sznaucery olbrzymie. Jednak terier posiada silniejsze umięśnienie, grubsze kości, bardziej masywną budowę ciała oraz bardziej harmonijne proporcje. Owe różnice z pewnością będą zauważalne, jeśli porównany zdjęcia obydwu ras.
Wzorzec rasy określa także idealne umaszczenie. Nasz czarny terier rosyjski to pies obdarzony bardzo gęstą, falującą sierścią. Włos właściwy osiąga długość 4 do 10 cm, na szyi oraz w kłębie sierść układa się w charakterystyczną grzywę. U rasy występuje także bardzo gęsty, miękki podszerstek, który zapewnia idealną ochronę przed działaniem niekorzystnych warunków pogodowych. Dzięki temu czarny terier rosyjski jest równie odporny jak owczarek kaukaski czy owczarek karpacki.
Jak sama nazwa wskazuje, czarny seter rosyjski przybiera intensywnie czarne umaszczenie. Wzorzec rasy dopuszcza także umaszczenie czarne z nieznaczną siwizną, dominującą barwą zawsze powinna być jednak czysta czerń. Zarówno szczeniaki, jak i dorosłe psy powinny też posiadać ciemne, średniej wielkości oczy z czarnymi powiekami. Sprawdź także ten artykuł z informacjami o cenach terriera rosyjskiego.
Jaki charakter posiada rosyjska rasa psa?
Czarny terier rosyjski jest równie inteligentny co sznaucer olbrzymi, jednak nie wykazuje takiej upartości. Może być równie pojętnym uczniem jak czarno biały owczarek bengalski, a jego nastawienie na współpracę znacząco ułatwia szkolenie posłuszeństwa.
Charakter czernysza mocno przypomina usposobienie rottweilera. Jest to pies lojalny, silnie przywiązujący się do właściciela i bezwzględnie mu oddany. Nie posiada tak silnego instynktu terytorialnego jak sznaucer olbrzymi i nie jest tak czujnym stróżem jak owczarek kaukaski. Ze względu na duży stopień przywiązania, nie najlepiej odnajduje się mieszkając samotnie na posesji. Czarny terier rosyjski to pies, który ponad wszystko docenia towarzystwo swojej rodziny.
Niektórzy uważają, że rasa psa jest bardzo pamiętliwa. Z łatwością nawiązuje nowe kontakty, jednak jeśli uprzedzi się do kogoś, zapamiętuje swoją urazę na bardzo długi czas. Mimo niechęci, pies nie przejawia nadmiernej agresji. Jeśli zauważy, że ktoś wkracza na jego teren, będzie starał się głośno odstraszyć intruza. Atak z użyciem zębów będzie należał do ostateczności.
Opisując charakter czernysza, warto wspomnieć o jego samodzielności. Jest to pies, który nie podejmuje samodzielnych działań jak owczarek kaukaski czy sznaucer olbrzymi. Posiada mniejszy stopień niezależności, co może znacząco ułatwić etap szkolenia. Z natury posłuszny i uległy wobec rodziny, nie przejawia tendencji do dominacji. Z reguły świetnie odnajduje się w kontaktach z nieco starszymi dziećmi i jest wobec nich bardzo wyrozumiały.
Czarny terier rosyjski – najważniejsze wymagania i opinie o rasie
Potrzeba ruchu
Sznaucer olbrzymi, czerwono biały seter irlandzki czy owczarek bengalski wymagają dużej dawki ruchu. Nasz czarny terier rosyjski nie jest tu żadnym wyjątkiem. Młode szczeniaki okazują się trudnymi do opanowania wulkanami energii. W wieku dorosłym terier rosyjski staje się bardziej opanowany, jednak wymaga przynajmniej kilku intensywnych spacerów.
Owczarek kaukaski, owczarek bengalski, sznaucer olbrzymi, biały seter i czarny terier rosyjski uwielbiają aktywność o średniej intensywności. Pies czernysz nie odmówi sobie wspólnej wycieczki po trudnym terenie, będzie idealnym kompanem do długich wędrówek, lecz niekoniecznie upodoba sobie bieganie przy rowerze. Jego aktywne usposobienie wymaga pełnego rozładowania. Niewybiegany terier rosyjski czy sznaucer olbrzymi stają się mocno problematyczne i niesforne.
Szkolenie olbrzyma
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, czarny terier rosyjski jest psem podatnym na szkolenie. Z reguły chętnie współpracuje z właścicielem i szybko pojmuje nowe komendy. Jest psem towarzyskim, dzięki czemu codzienne szkolenie u boku właściciela okazuje się dla niego bardzo atrakcyjne.
Młode szczeniaki wymagają odpowiedniej socjalizacji, która rozpoczyna się już w hodowlach. Młody pies powinien jak najwcześniej poznać nowe dźwięki, zapachy, ludzi i inne zwierzęta. Etap socjalizacji może mieć znaczący wpływ na zachowanie w dorosłym życiu.
Z natury pojętny terier rosyjski czy owczarek bengalski, najlepiej radzą sobie w szkoleniu metodami pozytywnymi. Pies chętnie współpracuje z człowiekiem, a dodatkowa motywacja w postaci ulubionego przysmaku czy pieszczot okazuje się bardzo atrakcyjna. Ze względu na dość łagodny i wrażliwy charakter, psy źle radzą sobie w szkoleniu metodami wzmocnień negatywnych. Jest to najprostsza droga do zburzenia więzi pomiędzy pupilem, a właścicielem.
Opinie o rasie i odpowiednia pielęgnacja
Czernysz posiada opinie psa wielozadaniowego o wielu zdolnościach i dużej umiejętności współpracy. Z reguły wzbudza przychylne nastawienie, a dzięki dobremu zdrowiu, jest często docenianą rasą. Negatywne opinie dotyczą jedynie trudności w pielęgnacji oraz wysokich kosztów za szczeniaki. Rasa psa nie jest zbyt popularna w naszym kraju, przez co niekiedy natrafimy na pewne trudności w nabyciu młodego czernysza. Szczeniaki w dobrych hodowlach są często rezerwowane jeszcze przed narodzinami.
Przyszły właściciel powinien przygotować się na to, że pielęgnacja rasy nie należy do najłatwiejszych. Okrywa włosowa pupila ulega nieustannej wymianie, przez co konieczne jest regularne czesanie. Sierść może mieć też tendencje do kołtunienia, dlatego czesanie wykonujemy raz na kilka dni, zwracając szczególną uwagę na okolice pach. Do czesania najlepiej sprawdza się metalowy grzebień z podwójnym rozstawem pinów lub szczotka pudlówka. Czesanie wykonujemy bardzo dokładnie, rozpoczynając od nasady włosa i czesząc w kierunku wzrostu okrywy. Pewnym ułatwieniem mogą okazać się specjalne spraye groomerskie do rozczesywania sierści.
Regularna pielęgnacja rasy dotyczy także strzyżenia, które wykonujemy raz na kilka miesięcy. Strzyżenie powinno odpowiadać standardom rasy, dzięki czemu czarny terier rosyjski będzie wyglądał bardzo efektownie. Dokładny wzorzec strzyżenia podejrzymy, przeglądając zdjęcia psów wystawowych.
Rasa wymaga także regularnych kąpieli. Najlepiej sprawdzają się tu szampony przeznaczone dla ras szorstkowłosych, intensyfikujące czarny kolor szaty. Po zakończeniu kąpieli możemy nałożyć odżywkę ochronną i delikatnie osuszyć szatę. Co istotne, czesanie wykonujemy na wilgotnym lub suchym włosie. Dokładne wyczesanie mokrej okrywy mogłoby doprowadzić do jej wygładzenia.
Owczarek rosyjski - zalety i wady
- chętny do współpracy z człowiekiem
- łatwy w treningu
- przyjacielski
- nie lubi samotności
- nieufny wobec obcych
- niezależność
Owczarek rosyjski - wygląd
- mocna szyja,
- duży nos,
- owalne oczy,
- mocna kufa,
- szeroka kufa,
- krótkie lędźwie,
- suche policzki
- szorstkowłosy
- z podszerstkiem,
- włos okrywowy gęsty
Galeria zdjęć - Owczarek rosyjski
Charakter czarnego teriera rosyjskiego
- zrównoważony,
- pewny siebie,
- oddany,
- przyjazny,
- łatwo się uczy,
- nieufny wobec obcych
Owczarek rosyjski - dla kogo?
- dla osób aktywnych,
- dla rodzin z dziećmi,
- dla singli,
- dla par
Pielęgnacja czarnego teriera rosyjskiego
- skracanie pazurów,
- czyszczenie uszu,
- mycie zębów,
- szczotkowanie sierści,
- kąpiele,
- strzyżenie,
- przemywanie okolicy oczu,
- pielęgnacja opuszek łap
- Karma gotowa sucha,
- Karma gotowa mokra,
- Dieta domowa,
- Dieta surowa (BARF)