Jak wygląda pies rasy shih tzu? Umaszczenie i waga

Szczeniak rasy shih tzu to niewielki, bardzo puchaty pies z grupy ozdobnych i do towarzystwa. Charakteryzuje go bardzo gęsta, obfita szata, która składa się z dwóch warstw. Pierwszą warstwę stanowi gęsty podszerstek, który chroni ciało psa przed przegrzaniem lub wychłodzeniem. Druga warstwa to tak zwany włos właściwy. Zarówno szczeniak, jak i dorosły pies rasy shih tzu powinien posiadać prosty, miękki i lśniący włos właściwy. Jego charakterystyczną cechą jest brak kędziorków i łagodne opadanie do ziemi.

W hodowlach znajdziemy najróżniejsze umaszczenie psów tej rasy. Dużą popularnością cieszą się szczeniaki tricolor. Ich umaszczenie przeważnie posiada domieszki w kolorze brązowym, białym oraz czarnym. Shih tzu mogą też posiadać umaszczenie dwukolorowe (na przykład szczeniaki o biało czarnym umaszczeniu). W wielu miotach zdarzają się też szczeniaki jednobarwne. Dominuje tu jednolite umaszczenie w kolorze brązowym, białym, czarnym i biszkoptowym. Warto pamiętać, że wzorzec rasy shih tzu dopuszcza dowolne umaszczenie, dlatego każdy pies może wyglądać nieco inaczej.

Osobną kwestią jest waga, którą powinien osiągnąć dorosły pies. Biało czarny, brązowy czy czarny shih tzu powinien osiągnąć minimum 4,5 kg masy ciała. Niekiedy w ofertach sprzedaży pojawia się miniaturka shih tzu. Jednak trzeba pamiętać, że nie jest to oddzielna rasa, a samo określenie jest dość mylące. Miniaturka shih tzu może być wynikiem działań pseudohodowli i chwilowej mody na miniaturyzację ras długowłosych. Dlatego warto przyjąć, że pies rasy shih tzu powinien mieścić się w przedziale wagowym 4,5 do 8 kg. Wzorzec rasy za wagę idealną uznaje 4,5 do 7,5 kg. Miniaturka shih tzu ważąca poniżej 4 kg mocno odbiega od ideału rasy, a jej nadmierne skarłowacenie stanowi defekt hodowlany.

Jaki charakter posiada czarny shih tzu?

Idealnie czarne kolory futra często budzą u ludzi wiele emocji. Czarny pies jest często uważany za bardziej ponurego, a niekiedy nawet za agresywnego. Warto przy tym pamiętać, iż kolory umaszczenia nie mają żadnego wpływu na zachowanie pupila. Czarny shih tzu może posiadać takie same cechy charakteru, co pies biało czarny, brązowy, tricolor czy nawet czysto biały.

Nasz czarny shih tzu zazwyczaj posiada typowe dla rasy, radosne usposobienie. Zarówno mały szczeniak, jak i dorosły pies chętnie uczestniczy w zabawach z człowiekiem, będąc przy tym dość łagodny. Omawiając charakter rasy, nie sposób pominąć kwestii lojalności. Biało czarny, brązowy, tricolor czy czarny shih tzu trzyma się blisko swojego właściciela, nie ma tendencji do ucieczek i dobrze czuje się w towarzystwie innych zwierząt. Pies tej rasy rzadko wchodzi w konflikty z innymi zwierzętami i może dogadać się z innymi pupilami domowymi.

Dorosły pies może być niekiedy dość uparty i samodzielny. Rzadko niszczy przedmioty domowe, jednak nie powinien być pozostawiany w osamotnieniu na wiele godzin. Pieski rasy shih tzu najlepiej czują się w towarzystwie, uwielbiają dłuższe spacery, zabawy na świeżym powietrzu i odpoczynek u boku właściciela. Tak zwana miniaturka shih tzu będzie też wykazywać duże umiejętności dopasowania do trybu życia domowników. Czarny shih tzu świetnie sprawdzi się w rodzinach ze starszymi dziećmi, dla osób aktywnych, a także dla takich, które lubią leniwy wypoczynek. Sprawdź także ten artykuł z charakterystyką psów rasy shih tzu.

Odpowiednie wychowanie, możliwe choroby i opinie o shih tzu

Szczeniak shih tzu nie jest szczególnie trudny w wychowaniu. Zazwyczaj słucha swojego właściciela, jest bystry i szybko uczy się nowych zasad. Wymaga jedynie konsekwencji i jasnego określenia warunków życia z człowiekiem. Młoda miniaturka shih tzu z reguły szybko uczy się zasad higieny, a dzięki dużemu apetytowi może być chętna do nauki posłuszeństwa. Większość komend wykona w zamian za atrakcyjne smakołyki.

Nasz biało czarny, tricolor, czarny czy biały pupil wymaga większej dawki ruchu. Dlatego warto zapewnić mu kilka intensywnych spacerów w ciągu dnia. Dobra kondycja fizyczna zwiększy prawdopodobieństwo długiego, pozbawionego problemów zdrowotnych życia.

Niestety shih tzu jest rasą predysponowaną do wielu chorób. Pies w dowolnej kolorystyce futra może cierpieć na alergie, niedrożność kanalików łzowych, wypadanie gałki ocznej czy zespół oddechów psów krótkoczaszkowych. Ze względu na powyższe, często pojawiają się mniej przychylne opinie o shih tzu. Negatywne opinie o shih tzu dotyczą najczęściej wad genetycznych, które mogą okazać się niemożliwe do wyleczenia.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Wielbiciele ras długowłosych zazwyczaj posiadają znacznie lepsze opinie o shih tzu. Za duży atut rasy przyjmuje się różnorodne kolory umaszczenia, przyjazne usposobienie oraz dużą lojalność w stosunku do właściciela. Pozytywne opinie o shih tzu wskazują też na ich odważny charakter oraz dużą (jak na rasę miniaturową) aktywność fizyczną.

Odpowiednia pielęgnacja i akcesoria – szczotka, karma dla shih tzu i dobrze dobrany kaganiec dla shih tzu

Czarny shih tzu nie jest psem najłatwiejszym w pielęgnacji. Jak każda rasa długowłosa, wymaga regularnego czesania. Najlepiej sprawdzi się tu szczotka z gładkimi pinami oraz dobrej jakości, metalowy grzebień.

Pies wymaga też odpowiedniego żywienia, dlatego ważną kwestią jest dobrej jakości karma dla shih tzu. Dobieramy ją pod kątem aktywności fizycznej, wieku oraz stanu zdrowia psa. W ofertach sprzedaży pojawia się dedykowana karma dla shih tzu, ale możemy też zakupić wyroby uniwersalne, które zazwyczaj okazują się nieco tańsze. Dobrej jakości karma dla shih tzu nie posiada zbóż ani chemicznych konserwantów. W jej składzie znajdziemy dużą ilość mięsa i dodatków, które zapewniają odpowiednią ilość witamin. Karma dla shih tzu w wieku szczenięcym powinna zawierać większą ilość białka, dlatego wybieramy produkty typu puppy lub junior. Pamiętajmy jednocześnie, że szczególnie sucha karma dla shih tzu jest bardzo kaloryczna. Nasz pupil może okazać się dużym łakomczuchem, dlatego warto racjonować mu odpowiednie porcje posiłków.

Prawidłowa pielęgnacja przejawia się też w czasie spacerów. Wszystkie psy wymagają odpowiedniego zabezpieczenia w komunikacji publicznej. Dlatego w ofertach sprzedaży pojawia się kaganiec dla shih tzu. Tu pojawia się pytanie, jak dobrać odpowiedni kaganiec dla shih tzu, które posiadają nietypową budowę czaszki? Okazuje się, że kaganiec dla shih tzu musi być dedykowany dla owej rasy. Wszelkie produkty uniwersalne nie będą najlepszym rozwiązaniem. Kaganiec dla shih tzu nie może utrudniać swobodnego oddychania i warto dobrać go pod kątem rozmiaru oraz kształtu. Pamiętajmy, że oferowany w niektórych sklepach weterynaryjny kaganiec dla shih tzu nie nadaje się na spacery, bowiem uniemożliwia otwieranie pyska i jest wyjątkowo niekomfortowy.

Cena shih tzu – ile kosztuje rasowy szczeniak?

Szczeniaki rasy shih tzu cieszą się dużą popularnością, dzięki czemu znajdziemy wiele hodowli. Wybierając idealnego, zdrowego pupila, należy zachować szczególną uwagę. Podejrzanie niska cena shih tzu powinna stanowić pewien sygnał ostrzegawczy. Szczególnie odradzany jest zakup szczeniaka bez rodowodu. Jeśli w danym ogłoszeniu pojawia się miniaturka shih tzu, najprawdopodobniej mamy do czynienia z nieuczciwym hodowcą.

Przypomnijmy, że negatywne opinie o shih tzu dotyczą najczęściej chorób genetycznych. Nasz biały, biało czarny, tricolor czy czarny shih tzu może odziedziczyć wady po swoich rodzicach. Dlatego warto wybrać hodowlę, która dopuszcza do rozrodu jedynie zdrowe, przebadane psy hodowlane. Nieco wyższa cena shih tzu może okazać się znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem.

W naszym kraju największą renomą cieszy się ZKWP. Cena shih tzu z owego związku rozpoczyna się już od kwoty 4500-6000 zł. Owa cena shih tzu obejmuje szczenięta w dowolnych wariantach kolorystycznych. Przeważnie są to pupile przeznaczone na kolanka, czyli niemogące brać udziału wystawach. Cena shih tzu z uprawnieniami wystawowymi to przynajmniej 6500 zł w górę. Niektóre pieski z renomowanych hodowli okazują się jeszcze droższe.

ikona podziel się Przekaż dalej