Czarny owczarek staroniemiecki – charakterystyka, ceny szczeniąt, wymagania
Nie wszystkie organizacje uznają tę popularną odmianę owczarków. Czarny owczarek staroniemiecki jest krótkowłosy czy długowłosy? Jak wygląda owczarek alzacki? Czy bergamasco ma podobny charakter do owczarka staroniemieckiego? Czy owczarek staroniemiecki może być biały lub srebrny? Jakie są opinie o tej rasie psa? Czy pies w samolocie musi być w klatce? Co oznacza skrót FCI? Czytaj dalej, a poznasz odpowiedzi na te pytania.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o owczarkach.
Biały, srebrny, wilczasty czy czarny owczarek staroniemiecki?
Owczarek niemiecki (inaczej owczarek alzacki) może być zarówno krótkowłosy, jak i długowłosy, podczas gdy owczarek staroniemiecki występuje tylko w jednej wersji z półdługimi/długimi włosami. Futro musi chronić przed mrozem oraz szybko schnąć, dlatego włos okrywowy jest twardy, podobnie jak podszerstek. Brak podszerstka powoduje eliminację takiego psa z hodowli.
Te dwie odmiany różnią się budową ciała. Owczarek staroniemiecki jest większy, cięższy i masywniejszy od tradycyjnego owczarka niemieckiego. Wysokość w kłębie u suczki powinna wynosić pomiędzy 57-62 cm, a u psa od 62 do 68 cm.
Owczarek staroniemiecki może mieć kilka umaszczeń. Ten pies może być: czarny bez znaczeń, czarny ze znaczeniami żółtymi i rudymi, jednolicie szary, wilczasty, srebrny i czarno-szary. Mała biała plamka na klatce piersiowej oraz jasne kończyny (wewnętrzna strona) są niepożądane, ale dopuszczalne (z wyjątkiem maści jednolicie czarnej bez znaczeń).
Jaki charakter ma czarny owczarek staroniemiecki?
Przede wszystkim jest to pies wysoce inteligentny. Nie ma problemów z nauką komend, uczy się chętnie. Jest pewny siebie. Odpowiednio wyszkolony staje się idealnym towarzyszem, ale jest to pies także użytkowy i wykorzystywany do pomocy. Ma zrównoważony charakter. Nie jest to pies nadpobudliwy. Zawsze chętny do współpracy z człowiekiem.
Owczarek staroniemiecki jest prawdziwym opiekunem rodziny – nie tylko właściciela, ale także dzieci. Sprawdza się jako pies ratowniczy (m.in. odnajduje zasypanych pod gruzem ludzi), stróżujący (np. na posesji) i asystujący (m.in. przy osobach niepełnosprawnych).
Jeśli szukasz psa, który jest równie opiekuńczy do dzieci, to może spodoba ci się bergamasco oraz sheltie. Jednak trzeba mieć na uwadze, że owczarek z Bergamo nie jest ślepo posłuszny, a jego sierść jest trudna w utrzymaniu. Z kolei owczarek szetlandzki bywa naprawdę hałaśliwy, podczas gdy owczarek staroniemiecki zachowuje ciszę i spokój. A może zainteresuje cię także ten artykuł o owczarku niemieckim krótkowłosym?
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Hodowla rasowych psów – właściwa cena, opinie, opis
Legalna hodowla powinna być zrzeszona w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI). W każdym kraju funkcjonuje tylko jedna organizacja, która jej podlega i zrzesza hodowców. Niestety, owczarek staroniemiecki nie jest uznany przez FCI. Jeśli chcesz kupić tego psa, musisz poszukać go w innym miejscu. Posiadanie psa nieposiadającego rodowodu FCI uniemożliwia wzięcie udziały w największych wystawach, ale Polska Federacja Kynologiczna (PFK) organizuje własne, a jej wymagania dotyczące dobra psów i zachowania ciągłości rasy są podobnie jak w ZKwP.
Cena rasowego psa to zazwyczaj koszt ok. 3000 – 4000 zł, ale ostateczna kwota zależy od kilku rzeczy. Ważne jest to, czy piesek wpasowuje się we wzorzec rasy. Wybitnie obiecujące szczeniaki są droższe. Znaczenie ma, z jakiej linii są to pieski (np. po wielokrotnie nagradzanym na wystawach psie, który już odszedł) oraz jakie osiągnięcia mieli ich rodzice. Istotna jest renoma hodowli, a także to, czy dana rasa jest ogólnodostępna w kraju, czy jednak może być kłopot z zakupem takiego szczeniaka.
Szczeniaki sprzedawane za ok. 500 zł przeważnie pochodzą z pseudohodowli. Są to takie miejsca, które najlepiej unikać. W pseudohodowlach zwierzęta rozmnażane są bez umiaru. Często dochodzi tam do krzyżowanie ze sobą osobników blisko spokrewnionych. Psy nie mają zapewnionej stałej opieki weterynaryjnej – brak im szczepień, badań, a także nigdy nie zostają odrobaczane. W ich karmie brakuje potrzebnych wartości odżywczych. Szczenięta nie są odpowiednio socjalizowane. Zwierzęta z pseudohodowli prawie zawsze są chore. Choroba nie musi wyjść od razu, ale z czasem. Leczenie takiego zwierzaka jest drogie i permanentne.
Poza ceną, zwróć uwagę na coś jeszcze. Zdjęcia przyciągają wzrok, ale ważniejszy jest opis ogłoszenia (a także tytuł). Zawarte w nim informacje pomogą ci ocenić, czy masz do czynienia z legalną hodowlą czy z pseudo. W opisie powinna znajdować się charakterystyka szczeniaka, ale także informacje o samej hodowli. Z kolei zdjęcia wcale nie muszą być wykonane tam, gdzie piesek faktycznie życie. O tym, w jakich warunkach jest przetrzymywany, przekonać można się dopiero podczas wizyty w hodowli.
Jeśli planujesz wakacje z czworonogiem za granicą, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na którąś linię lotniczą. Pies w samolocie może lecieć: w specjalnej przestrzeni przeznaczonej do transportu zwierząt (pod pokładem w tzw. luku bagażowym), osobnym samolotem (transportowym), w kabinie pasażerskiej schowany w transporterze pod siedzeniem (opcja na małe lub młode pieski), w kabinie pasażerskiej jako wsparcie emocjonalne lub pies przewodnik/asystent. Owczarek staroniemiecki może podróżować obok właściciela, ale potrzebne jest orzeczenie od psychologa, że opiekun potrzebuje takiego wsparcia.