Czarne owczarki niemieckie – wygląd i charakter

Jak wygląda czarny owczarek niemiecki?

Owczarki niemieckie to psy o średniej wielkości. Dorosłe samce osiągają wagę 30-40 kg przy wysokości w kłębie do 65 cm. Samice są nieco mniejsze i lżejsze, ich wzorcowa waga waha się pomiędzy 22-32 kg, a wysokość w kłębie nie przekracza 60 cm.

Czarny owczarek niemiecki występuje w dwóch odmianach umaszczenia. Jest to pies długowłosy lub krótkowłosy. Czarna barwa wilczura nie jest zbyt często spotykana, jednak pojawia się w nielicznych miotach.

Warto także dodać, że wilczur o czarnym ubarwieniu nie różni się proporcjami budowy od swoich podpalanych towarzyszy. Jedyną istotną cechą różniącą owe psy jest barwa umaszczenia. Wszystkie owczarki niemieckie posiadają podobne predyspozycje fizyczne, a co więcej mogą być wyjątkowo inteligentne i żywiołowe.

Jaki charakter posiada długowłosy lub krótkowłosy, czarny owczarek niemiecki?

Szczeniak owczarka to pies o dużej ruchliwości. Zawsze gotowy do zabawy, czujny, a jednocześnie odważny. Owczarek niemiecki krótkowłosy może wydawać się nieco mniejszy niż jego długowłosy towarzysz. Jednak jest to jedynie złudzenie, wynikające z przylegającego do ciała futra.

Użytkowy owczarek niemiecki lubi być w ciągłym ruchu. Dobrze radzi sobie z zadaniami na inteligencje, a także z różnego rodzaju sprawnościami fizycznymi. Jest gotowy do nauki i wykazuje duże posłuszeństwo w stosunku do właściciela. Łagodne usposobienie sprawia, że wilczur dobrze dogaduje się również z dziećmi. Będzie dobrym towarzyszem dla całej rodziny, o ile zapewnimy mu odpowiednią socjalizację oraz dostateczną dawkę ruchu. Owczarki niemieckie to też psy, które mogą dogadać się z innymi gatunkami zwierząt. Odpowiednio szkolone nie przejawiają wobec nich zachowań agresywnych.

Warto także wspomnieć, że czarny owczarek niemiecki zazwyczaj stanowi odbicie oczekiwań swojego właściciela. Psy stróżujące często wykazują wysoki poziom nieufności w stosunku do obcych. Z kolei szczenięta trzymane w domach, będące pupilami rodzinnymi, przeważnie okazują się bardziej uległe i przyjazne w kontaktach z gośćmi. Szczeniak wilczura szybko się uczy i dobrze spełnia powierzone mu zadania.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Owczarek niemiecki krótkowłosy i długowłosy jest też chętnie wybierany do psich sportów. Jego odwaga oraz determinacja sprawiają, że może być świetnym ratownikiem, psem patrolującym lub tropiącym. Wilczur okaże się również dobrym towarzyszem dla osób niewidomych, jednak wymaga to długotrwałego, profesjonalnego szkolenia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o owczarku niemieckim długowłosym?

Jakiego wychowania wymaga czarny szczeniak wilczura i jakie posiada opinie?

Wychowane owczarki niemieckie

Jak już wiemy, czarny owczarek niemiecki to pies o dużej chęci do nauki. Można to wykorzystać i sprawić, że młody, niesforny szczeniak wyrośnie na idealnego towarzysza lub psa przeznaczonego do stróżowania czy sportu.

Każdy wilczur wymaga dużej dawki aktywności fizycznej. Jest to podstawa, bez której trudno przejść poprawnie etapy szkolenia. Szczeniak długowłosy czy krótkowłosy wymaga przynajmniej kilku intensywnych spacerów, podczas których będzie mógł rozładować napięcie. Ganianie patyków, pogoń za piłką czy wspólny bieg z właścicielem sprawią, że owczarek niemiecki krótkowłosy czy długowłosy będzie bardzo szczęśliwy. Po powrocie do domu z pewnością nie będzie miał już siły na niszczenie przedmiotów czy głośne szczekanie.

Szczenięta powinny być też odpowiednio socjalizowane z otoczeniem, dźwiękami ulicy oraz innymi zwierzętami. Umożliwi to bezproblemowe spacery i stabilność psychiczną w wieku dorosłym. Czarny owczarek niemiecki jest z natury dość odważny, a czasem także ciekawski. Dlatego warto zapewnić mu odpowiednie bodźce do prawidłowego rozwoju.

Wychowanie szczeniaka polega też na określeniu jego roli w stadzie. Warto zapoznać psy ze wszystkimi, panującymi w domu regułami i konsekwentnie się ich trzymać. Szczeniak powinien mieć swoje miejsce do spania, prywatną przestrzeń do wypoczynku, a także miejsce do jedzenia. Owczarki niemieckie uwielbiają kontakt z właścicielem i źle znoszą samotność. Warto wziąć to pod uwagę i poświęcić psu odpowiednią ilość czasu.

Opinie o czarnych wilczurach

Ciemno umaszczony owczarek niemiecki krótkowłosy był chętnie wykorzystywany przez wojska niemieckie w czasie II wojny światowej. Wilczur okrył się wtedy złą sławą, a po wojnie zaczęto nadawać mu inne nazwy. Po dzień dzisiejszy, owczarek niemiecki krótkowłosy i długowłosy jest często określany mianem owczarka alzackiego.

Psy tej rasy były hodowane w celach użytkowych. Rozwinięto w nich instynkt terytorialny, skłonność do nieufności oraz sprawności psa stróżującego. Dorosłe psy tej rasy są nieustannie czujne, ale odpowiednio prowadzone nie przejawiają niepotrzebnej agresji. W dzisiejszych czasach szczenięta i dorosłe psy owczarka posiadają przychylne opinie. Są to pupile łatwe w prowadzeniu, co zawdzięczamy ich oddaniu i zaufaniu, którym obdarzają swojego właściciela.

Owczarek niemiecki krótkowłosy i długowłosy może być świetnym stróżem, przyjacielem rodziny czy psem ratowniczym. Wszystko zależy do specyfiki szkolenia i czasu, jaki poświęcimy dla młodego wilczura. Rasa posiada przychylne opinie wśród miłośników psów na całym świecie. Negatywne opinie dotyczą głównie ich problemów zdrowotnych, związanych z dysplazją stawów biodrowych i stawów łokciowych. Hodowla tej rasy i obniżenie linii grzbietu doprowadziły też do coraz częstszych chorób zwyrodnieniowych. Dlatego kupując psy owczarka, warto upewnić się, że hodowla dopuszcza do rozrodu tylko zdrowe osobniki.

Czarny owczarek niemiecki leżący na ławce w parku, a także opis rasy i cena za szczeniaka
Czarny owczarek niemiecki krok po kroku, czyli jego charakter i cena

Zaufana hodowla psów na sprzedaż – cena szczeniaka

W Internecie znajdziemy wiele ogłoszeń psów na sprzedaż. Owczarek niemiecki krótkowłosy i długowłosy cieszą się tak dużą popularnością, że w naszym kraju prosperuje wiele mniejszych i większych hodowli, specjalizujących się w owej rasie.

Hodowla prezentuje zazwyczaj szczenięta na sprzedaż o umaszczeniu podpalanym. Czarne szczenięta występują nieco rzadziej, dlatego ich cena może okazać się nieco wyższa. Szczenięta na sprzedaż z metryką Związku Kynologicznego w Polsce kupimy już od kwoty 3000 zł. Cena za szczenięta na sprzedaż o czarnym ubarwieniu sierści zazwyczaj rozpoczyna się od kwoty 4000 zł.

Znana hodowla, posiadająca przebadanych reproduktorów i zdrowe suki hodowlane zazwyczaj sprzedaje szczenięta w cenie 4000-6000 zł. Cena za czarne wilczury będzie średnio o 500 zł wyższa. Hodowla ciesząca się wieloma sukcesami może sprzedawać nieco droższe szczeniaki. Cena za szczenięta niejednokrotnie osiąga kwotę 8000 zł.

A może owczarek szwajcarski?

Czarne owczarki niemieckie prezentują się dość majestatycznie. Jednak wiele osób interesuje się również owczarkami szwajcarskimi. Jak się okazuje, rasa psów szwajcarskich wywodzi się właśnie od owczarka niemieckiego. W pewnym momencie hodowle szwajcarskie przeszły zaczęły rozmnażać psy o nieco innych predyspozycjach, czego wynikiem jest czysto biały owczarek szwajcarski.

Biały owczarek szwajcarski to pies lubiący aktywność fizyczną. W procesie hodowlanym wyeliminowano silny instynkt terytorialny i nieufność, zatem nie jest to rasa przeznaczona do stróżowania. Owczarek szwajcarski posiada natomiast wysoki stopień posłuszeństwa oraz bardziej radosny charakter. W przeciwieństwie do swoich niemieckich braci, owczarek szwajcarski będzie ufny w stosunku do obcych, otwarty na nowe relacje z nieznanymi psami i dobrze zniesie dłuższe przebywanie w domu. Należy mu zapewnić odpowiednią dawkę ruchu, jednak większość psów dobrze dopasuje się do rodzinnego trybu życia.

Warto także dodać, że linie hodowlane szwajcarów nie posiadają opadającej linii tułowia, jak ma to miejsce w przypadku wilczura. Stąd też rasa nie posiada predyspozycji do dysplazji stawów biodrowych i łokciowych. Owczarek szwajcarski nie jest zbyt popularny w naszym kraju, dlatego cena zakupu szczeniaka może być nieco wyższa. Średni koszt zakupu szczenięcia z dobrej hodowli to 2500-4000 zł.

ikona podziel się Przekaż dalej