Co warto wiedzieć o golden retrieverach?

Umaszczenie psa – biały, kremowy, złoty czy czarny golden retriever?

Nie istnieje czarny golden retriever. Nie bez powodu pierwszy człon nazwy rasy to „golden”. Umaszczenie tego psa to kolor złoty lub kremowy w dowolnym odcieniu. Biały odcień jest dopuszczalny tylko w postaci kilku włosów na piersi. Inne odmiany nie są dopuszczalne we wzorcu. Włos powinien być gładki lub falisty. Goldeny retrievery mają gęsty, wodoodporny podszertek.

Nie jest to pies mały, a średni. Powinien ważyć około 25-45 kg. Suczki są mniejsze. Mogą osiągnąć od 51 do 56 cm w kłębie, z kolei samiec może mieć od 56 do 61 cm wysokości. Golden retrievery mają ciemne oczy oraz wyraźny stop (miejsce, w którym czoło przechodzi w kufę). Psy te są muskularne i mają proporcjonalną budowę ciała.

Choć jest popularny w Stanach Zjednoczonych, to tak naprawdę nie jest to pies amerykański. Swoje początki rasa miała w Wielkiej Brytanii pod koniec XIX wieku. Oficjalnie została uznana w 1913 roku przeze brytyjski klub kynologiczny. Psy te często wykorzystywane są w reklamach i filmach.

Usposobienie golden retrivera

Te psy mają złoty charakter. Są ufne do wszystkich, nawet do obcych. Pragną kontaktu z człowiekiem i każdego traktują ją kompana do zabawy. Nie ma w nich cienia agresji. Niektórzy żartobliwie mówią, że ten pies prędzej pomógłby złodziejowi z wyniesieniem rzeczy, niż go przegonił. Zdecydowanie nie jest to pies stróżujący ani obronny. Ma wesołe usposobienie. Nie bez powodu określa się go psem rodzinnym. Jest bardzo przyjacielski i przywiązuje się do całej rodziny, dlatego nie powinno się go zamykać w klatce lub w żaden inny sposób izolować.

Uwielbia ruch, a także pływanie. Jest pełen energii i wytrzymały. Dawniej wykorzystywano te psy w łowach. Odnajdywały i przynosiły zastrzeloną zwierzynę, delikatnie ją chwytając. Psy te dalej mają tendencje do przenoszenia różnych przedmiotów czy jedzenia, dlatego trzeba bardzo uważać z tym, co jest w zasięgu ich pyska. Mogą połknąć zbyt małe elementy i konieczna będzie operacja w celu usunięcia ciała obcego. Przydatna jest komenda „zostaw” lub „oddaj” – jeżeli nauczysz psa, aby cię słuchał, będziesz miał większą kontrolę nad jego zachowaniem. Warto zacząć szkolenie psa od pierwszego dnia w nowym domu.

Nie ma problemów z innymi zwierzętami. Jeśli od małego będzie nauczony, aby żyć z kotem czy fretką, powinien bez problemu się dogadać. Trzeba jednak najpierw upewnić się, że nie zamierza wyrządzić im krzywdy. Jeśli planujesz zakup psa tej rasy, sprawdź także artykuł o najlepszych hodowlach golden retrieverów.

Szukasz holistycznej karmy dla psów o wysokiej zawartości mięsa?

Dowiedz się więcej na temat linii karm Brit Fresh dla psów! Każdy smak zawiera zarówno suche, jak i świeże mięso, dzięki czemu trafia w gusta wybrednych zwierząt. Brit Fresh to także bogactwo warzyw, owoców i ziół bez dodatku zbędnych składników.

Sprawdź!

Z racji tego, że jest to pies tak wysoce łagodny, cierpliwy, wyrozumiały i ufny, uważa się, że jest dobrym towarzyszem dla dzieci. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że jest to pies. Warto stale mieć pod kontrolą jego kontakt z dziećmi, zwłaszcza gdy te są małe. Pozwolenie na to, aby samotnie wyprowadzały psa na spacer, jest kiepskim pomysłem. Sam pies może nie będzie chciał uciec, ale jednak trochę waży. Może nieświadomi pociągnąć dziecko, które będzie trzymało smycz, przez co zrobi mu krzywdę. Może zdarzyć się też tak, że goldena zaatakuje inny pies, a dziecko nie będzie wiedziało, jak zareagować i samo zostanie pogryzione.

Czarny golden retriever - pielęgnacja i choroby rasy

Pielęgnacja tego psa nie jest skomplikowana, ale trzeba wziąć pod uwagę to, że golden retriever bardzo dużo linieje. Przynajmniej raz w tygodniu należy go porządnie wyczesać, jednak aby uniknąć znacznej ilości sierści na meblach, dywanach i innych miejscach, trzeba to robić częściej, zwłaszcza w okresie mocniejszego linienia.

Goldeny należy kąpać w miarę potrzeby, co jednak może okazać się dość częste. Pies ten lubi taplać się w błocie i nie przepuści żadnej okazji, aby wbiec do stawu czy jeziora. Podczas domowej kąpieli trzeba zadbać o to, aby szampon był dla psów długowłosych. Można stosować również odżywkę. Po spłukaniu wszystkiego należy go porządnie osuszyć ręcznikiem, a potem wysuszyć suszarką. W przeciwnym razie jego sierść będzie bardzo długo schła.

W związku z ogromnym zainteresowaniem psami tej rasy niektórzy postanowili się na nich wzbogacić i zaczęli rozmnażać goldeny masowo. Łączono ze sobą osobniki chore i blisko spokrewnione, przez co rasa została obłożona różnymi chorobami. Odpowiedzialni hodowcy starają się dobierać osobniki tak, aby nie przekazywały chorych genów, jednak nie można wykluczyć, że w którymś momencie coś pójdzie nie tak. Do najczęstszych chorób golden zalicza się: dysplazja stawów biodrowych i łokciowych (ujawnia się to jeszcze, gdy jest szczeniakiem), schorzenia oczu (jaskra, katarakta, postępujący zanik siatkówki), zapalenie uszu, alergie.

Czasami zdarza się, że pies ten dostaje skrętu żołądka. Chcąc tego uniknąć, należy pilnować, aby golden nie biegał po wypiciu dużej ilości wody ani tym bardziej po jedzeniu. Trzeba również uważać, żeby nie pił zbyt łapczywie. Niewskazane jest, aby zostawiać mu suchą karmę przed wyjściem z domu, ponieważ nie można wtedy kontrolować jego zachowania po zjedzeniu posiłku.

Hodowla rasowych psów – opis, cena, opinie

Ile kosztują szczeniaki golden retrievera?

Cena za rasowego psa wynosi od 6000 do 7000 zł. Goldeny przeważnie kosztują 6000 zł. Nie jest to koszt mały, ale piesek ten ma przeżyć z tobą kilkanaście następnych lat. Owszem, zdarzają się tańsze oferty. Hodowca może oddać pieska za darmo, jeżeli poprzedni właściciel z jakiegoś powodu zwrócił mu go, ale są to przypadki bardzo rzadkie. Trafiając na ofertę, w której cena za rasowego psa to 500 zł, możesz mieć pewność, że trafiłeś na pseudohodowlę.

Pieski w pseudhohodowlach są trzymane w złych warunkach, a do tego są niedożywione i nie mają zapewnionej stałej opieki weterynaryjnej. To wszystko kosztuje. Dlatego cena za rasowego psa jest większa. Hodowca poświęca swój czas i pieniądze w rozwój tych zwierząt. Z kolei często zakup tańszego pieska oznacza, że później będzie trzeba zapłacić znacznie więcej za jego leczenie. Do tego dochodzi smutek i ból na widok cierpiącego przyjaciela. Kupowanie w psedohodowli nie sprawia, że ratuje się pieska, bo tak naprawdę dzięki temu zwierzęta są tam dalej rozmnażane.

Przeglądając ogłoszenia, musisz wziąć pod uwagę nie tylko cenę czy zdjęcia. Owszem, zdjęcia też są ważne, bo za ich sprawą wstępnie można ocenić, czy piesek jest trzymany w dobrych warunkach i jaki jest jego stan, jednak najważniejszy jest opis i zawarte w nim informacje. Bardzo istotne jest to, do jakiego klubu lub stowarzyszenia należy hodowla. W ten sposób można łatwo zweryfikować, czy jest to lub nie – pseudo.

Wychowanie i tresura psa – informacje

Golden retriever jest bardzo inteligentnym psem, szybko się uczy i jest posłuszny. Jest to rasa często wykorzystywana w dogoterapii. Pomagają niepełnosprawnym oraz są przewodnikami dla niewidomych. Wykrywają ładunki wybuchowe, narkotyki, wycieki gazu. Mogą posłużyć również jako psy ratownicze lub tropiące. Uwielbiają wszelkie aktywności fizyczne, dlatego te psy świetnie nadają się do psich sportów, takich jak flyball, agility czy dogtrekking.

Jest to pies, który lubi coś robić. Warto zajmować go czymś, aby się nie nudził. W początkowej fazie tresury warto zabrać go na parę spotkań do psiego przedszkola. Będzie miał tam możliwość kontaktu z innymi młodymi psami, a w razie jakichkolwiek pytań, będziesz mógł je zadać behawioryście prowadzącym zajęcia. Należy pamiętać, że podczas nauki komend nie wolno krzyczeć ani bić psa. Takie zachowanie będzie prowadziło tylko do wzbudzenia w nim strachu. Dobrze wykonane polecenia należy nagradzać, a złe ignorować. Kiedy uczysz psa komend, pamiętaj, że gdy wydasz jakieś polecenie, pies musi je zrobić. Może okazać się konieczne, że sam podejdziesz do psa i np. ściągniesz go z kanapy. Nie wolno jednak pokazać psu, że może się ciebie nie słuchać, bo będzie tak robił częściej.

Goldeny to piękne i kochane pieski. Decydując się na niego, powiększasz swoją rodzinę na około 15 lat. Możesz być pewien, że pies ten obdarzy cię szczerym zaufaniem oraz miłością. Warto jednak pamiętać, że każde zwierzę to także obowiązek i odpowiedzialność. Nie wolno zaniedbywać regularnych wizyt u weterynarza.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny