Czy występuje czarny dog argentyński?

Dogo argentino, znany również pod nazwą dog argentyński lub owczarek argentyński, to rasa mało w Polsce znana i popularna. Dlatego też nie zawsze wiemy, jak wygląda ta rasa i czy występuje czarny dog argentyński. Otóż pies ten wygląda zupełnie inaczej niż czarny chow chow, a tym bardziej seter irlandzki i w ogóle nie jest czarny. Charakterystyczną cechą dogo argentino jest białe umaszczenie, dlatego też kolor czarny nie występuje.

Dog argentyński może być mylony z takimi rasami jak dogo canario czy też cane corso, u których występuje kolor czarny. Sylwetka i waga tych ras jest podobna, wszystkie mają podobne klapnięte uszy i uchodzą za rasy niebezpieczne. Polska lista niebezpiecznych psów obejmuje zarówno dogo argentino jak i dogo canario. Psy w typie mastifa są do siebie podobne, stąd pomyłki. Bardzo podobnym psem jest również buldog amerykański, którego również zawiera polska lista psów niebezpiecznych.

Dogo argentino - opis rasy i zdjęcia

Charakter dogo argentino - opinie o rasie

Dogo argentino, który występuje również pod nazwą dog argentyński lub owczarek argentyński, znajduje się w klasyfikacji FCI w grupie 2 i sekcji 2 psów molosowatych. Jest to jedyna rasa argentyńska uznana przez FCI. Nie jest to owczarek, lecz rasa myśliwska i do walki.

Przeważają opinie, że odpowiednio szkolony i wychowany dogo argentino, sprawdza się jako pies rodzinny. Ma on czuły, przyjacielski i wierny charakter. Jest to pies jednego pana, jednak przywiązuje się do całej rodziny. Pies ten uwielbia zabawę, szczególnie że ma dużą potrzebę ruchu. Wobec dzieci dogo argentino jest przyjazny, lecz z dystansem. Należy jednak pamiętać, że jest to pies bardzo duży i silny. Dlatego jeśli w domu są dzieci, należy zachować szczególną ostrożność. Nie można zostawiać dzieci sam na sam z psem. W żadnym wypadku dzieci nie mogą wyprowadzać go na spacer. Psa należy nauczyć, kiedy jest początek i koniec zabawy oraz kiedy powinien odejść na swoje posłanie. Natomiast dzieci muszą umieć szanować spokój psa oraz umieć rozpoznać sygnały dawane przez psa, kiedy nie należy do niego podchodzić.

Pamiętaj, że rasa ta nie nadaje się dla osób starszych. Nie może również mieszkać z innymi psami, kotami czy też z innymi zwierzętami.

Dog argentyński - opis rasy i zdjęcia

Dog argentyński to jeden z największych psów na świecie. Zdjęcia w pełni nie oddają wielkości tego psa. Przy dużym wzroście w kłębie jest to pies dość szczupły i zwinny. Przy tym wzroście waga do 45 kg wydaje się nieduża. Pies ten wygląda na nieco ociężałego, lecz gdy zobaczy intruza może wystrzelić z niebywałą szybkością.

Opis rasy dogo argentino:

  • kraj pochodzenia: Argentyna,
  • wzorzec rasy: 292,
  • wzrost: do 68 cm,
  • waga: do 45 kg,
  • długość życia: 10 - 12 lat,
  • umaszczenie: biały (czarny dog argentyński nie występuje),
  • cena: 1500 -2500 zł.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Dog argentyński to pies w typie mastifa, czyli wygląda zupełnie inaczej niż na przykład seter irlandzki czy też czarny chow chow. Pies ten ma gładką, krótką sierść przylegającą do ciała. Jego umaszczenie jest wyłącznie białe.

Hodowla tej rasy w Polsce jest mało popularna. Szczeniak z rodowodem kosztuje około 3000 - 6000 zł. Cena zależy od renomy danej hodowli. Cena najlepszych osobników może być znacznie wyższa. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat doga argentyńskiego?

Czy dogo argentino to rasa niebezpieczna

Polska lista ras niebezpiecznych obejmuje takie rasy jak:

  1. amerykański pit bull terrier,
  2. pies z Majorki,
  3. buldog amerykański,
  4. dog argentyński,
  5. pies kanaryjski,
  6. tosa inu,
  7. rottweiler,
  8. akbash dog,
  9. anatolian karabash,
  10. moskiewski pies stróżujący,
  11. owczarek kaukaski.

Hodowla i posiadanie tych ras wymaga specjalnego pozwolenia. Walka psów ma w Argentynie długą tradycję. Dlatego też hodowla psów w Argentynie nakierowana była na psy łowieckie i do walki. Dog argentyński wywodzi się od psa z Kordoby, którego zadaniem była walka psów. Niestety, wskutek błędów w hodowli, rasa była nadmiernie agresywna i zaciekła, co spowodowało jej wymarcie. Drogą krzyżówek postanowiono wyhodować rasę mniej agresywną, a bardziej użytkową.

Celem hodowców argentyńskich był pies myśliwski, lecz nie jak seter irlandzki, lecz pies na grubego zwierza. Mimo, że walka psów nie leży już w charakterze dogo argentino, warto wiedzieć, że ta rasa psa w niewłaściwych rękach może stać się agresywna. Ta rasa psa wymaga doświadczonego opiekuna, który będzie wiedział, jak prowadzić szkolenie, tak aby nie wzmacniać u psa agresji i chęci walki. Dlatego też, zanim szczeniak z rodowodem trafi do twojego domu, zdecyduj czy jest to rasa odpowiednia dla ciebie, szczególnie jeśli w rodzinie są dzieci.

ikona podziel się Przekaż dalej