Czarny cocker spaniel – opis, zachowanie, praktyczne porady
Czarny cocker spaniel to bardzo popularny pies, którego umaszczenie jest dość osobliwe, jak na spaniela. Szczeniak cocker spaniela posiada bardzo łagodne usposobienie, a także potrafi być cudownym członkiem każdej rodziny. Jaki jest dokładnie charakter cocker spaniela, a także jak dokładnie wygląda opis tej niesamowitej rasy? Oto najważniejsze informacje na temat odmiany cocker spaniel angielski.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o spanielach.
Czarny cocker spaniel
Jak wygląda szczeniak cocker spaniela?
Już na samym wstępie warto zaznaczyć, że szczeniak myśliwski cocker spaniela to rasa psów jak najbardziej odpowiednia do hodowania w mieszkaniu – podobnie, jak np. sussex spaniel. Pies nie jest duży, ponieważ w kłębie liczy ok. 40 cm – oczywiście, samiec zawsze będzie przy tym mierzył i ważył nieco więcej, niż samica. Psy posiadają mocno zbitą sierść, a ich sylwetka jest zwarta. Waga piesków waha się między 12 a 15 kg, przy czym samce są cięższe. Głowa psów jest kształtna, a nosek czekoladowy bądź czarny, o szerokich nozdrzach i dobrym węchu. Zresztą, nie mogłoby być inaczej – wszak to rasa myśliwska.
Tułów cocker spaniela jest zwarty, mocny i krótki, zaś linia grzbietu pozioma. Warto wspomnieć, że w okolicach lędźwi opada ona w kierunku ogona, osadzonego poniżej linii grzbietu. Ogonek cocker spanieli niemal zawsze jest w ruchu, a psy tej odmiany noszą go poziomo. Pies ma mocny kościec w kończynach, które są skrócone – jednak nie na tyle, że w jakikolwiek sposób skracają krok psa. Zdecydowane, kończyny są bowiem jednym z najważniejszych atrybutów każdej polującej rasy. Bardzo ważną cechą charakterystyczną spanieli są też ich uszy, będące dość długie i obrośnięte błyszczącym futerkiem.
Jeżeli chodzi o kolor oczu cocker spaniela, to jest on „dopasowany” do koloru sierści psa. Warto jednak wspomnieć, że oczy cocker spaniela nigdy nie są jasne, a zazwyczaj ciemnej barwy. Jakie oczy ma cocker spaniel angielski? No cóż, najczęściej:
- rudy,
- czarny,
- orzechowy,
- ciemnobrązowy.
Umaszczenie psów jest bardzo piękne i wyróżniające rasę. Sierść cocker spanieli przylega mocno do ich ciała, będąc jedwabista w dotyku. Ciężko o spaniela, który byłby krótkowłosy – w zasadzie, długa sierść to wyróżnik cocker spaniela. Najbardziej popularny jest czarny cocker spaniel, a także cocker spaniel rudy, biało czarny, podpalany, biały czy złoty.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że nie istnieje odmiana taka, jak miniaturka spaniela. Nie istnieje także hodowla, która hodowałaby miniaturowe spaniele, gdyż taka odmiana psa zwyczajnie nie istnieje. Zobaczyłeś w Internecie ogłoszenie, że na sprzedaż wystawiona jest miniaturka cocker spaniela? Od razu uprzedzamy, że takie spaniele nie istnieją! Nie ma miniaturowej rasy cocker spaniela podobnie, jak nie istnieje cocker spaniel krótkowłosy. Jeżeli więc gdzieś zauważyłeś takie ogłoszenie, unikaj hodowcy! Niestety, ale to pseudo-hodowca i jego hodowla na pewno jest nielegalna.
Charakter psów rasy cocker spaniel – dokładny opis
Wiesz już, jakie jest umaszczenie cocker spanieli. Pora więc poznać najważniejsze informacje, związane z charakterem rasy. Generalnie, spaniele to psy bardzo towarzyskie, będące zwierzakami bardzo wesołymi i szybko wiążącymi się z ludźmi. Złoty, podpalany, biały czy biało czarny szczeniak interesuje się wszystkim, co go otacza – a już zwłaszcza innymi zwierzętami. Poznając świat wokół, jest przy tym bardzo przyjazny. Cocker spaniel jest wiernym i ufnym pieskiem, który ma łagodne usposobienie. Cocker spaniel lubi się bawić, więc powinieneś mu zapewnić możliwie jak najwięcej atrakcji i spędzać z nim wolny czas.
Cocker spaniel bardzo często oszczekuje intruzów. Nie oznacza to jednak, że ten myśliwski pies idealnie nadaje się na stróża domu. Niestety, ale podobnie jak sussex spaniel, cocker bardzo szybko przyzwyczaja się do ludzi. Oznacza to, że zamiast odgonić złodzieja, może on go nawet… polubić.
Kolejną sprawą jest fakt, że czarny cocker spaniel to nadal pies myśliwski. A więc, czasem może podczas spaceru zwęszyć jakiś trop i zapomnieć o pewnych zasadach. Uważaj, by podczas spaceru nie wyrwał się więc z szelek czy smyczy, w poszukiwaniu swojej potencjalnej zdobyczy. Uważaj również na apetyt cocker spanieli, który zazwyczaj bardzo im dopisuje. Psy tej odmiany nie znają umiaru w jedzeniu, mając tendencję do szybkiego przybierania na wadze. Kontroluj więc wydzielanie im dziennej porcji żywieniowej!
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Poza tym, że cocker spaniel to pies miły i łagodny, to czasem może być nieprzewidywalny. W jakim sensie? Otóż, pozostawiony sam sobie (np. na 8 godzin w domu) może przejawiać destrukcyjne zachowania. Tęskniąc za właścicielem nie będzie potrafił znaleźć sobie zajęcia i zainteresuje się np. poduszkami, kanapą czy meblami. Właśnie dlatego nie powinny decydować się na psa osoby, które są stale zabiegane i dużo pracują. Jeżeli mimo to chcesz, by piesek zamieszkał w domu, koniecznie wybierz się z nim na specjalne szkolenie i trenuj swojego zwierzaka, zapewniając mu dużo atrakcji. A może zainteresuje cię także ten artykuł o charakterze cavalier spaniela?
Informacje na temat czarnego cocker spaniela
Odżywianie i pielęgnacja rasy cocker spaniel
Żeby waga cocker spaniela nie odbiegała od ogólnie przyjętych norm, należy racjonalnie dzielić pożywienie psa. Najlepiej będzie zakupić dedykowaną karmę dla cocker spaniela i nie przesadzać z jej dawkowaniem. Cocker spaniel nie jest duży, więc nie potrzebuje karmy tak dużo, jak np. owczarek niemiecki! Ważne będzie zapewnienie odpowiedniej diety, jednak niezbyt obfitej w białko – wówczas cocker spaniel może się nabawić problemów ze skórą.
Ważna będzie także pielęgnacja futra cocker spaniela. Powinieneś każdego dnia regularnie je szczotkować, najlepiej minimum co dwa dni. Psy często mają skołtunioną sierść, którą należy czesać. Trzeba też po każdym wspólnym spacerze przeglądać futro cocker spaniela, żeby pozbyć się z niego wszelakich zanieczyszczeń. To bardzo ważne, by sierść cocker spaniela utrzymywana była w czystości. Należy kąpać pieska minimum 3 lub 4 razy w roku, a także sporadycznie oczyszczać mu futro i kończyny. By wykąpać cocker spaniela, możesz użyć specjalnych szamponów dla spanieli, ale też:
- szamponu dermatologicznego,
- szamponu hipoalergicznego,
- szarego mydła.
Istotnym elementem pielęgnacji będzie też wycieranie i suszenie uszu. Dzięki temu zmniejszysz poziom wilgotności w kanale słuchowym psa – a to ważne, bo zbyt duża ich wilgotność może sprzyjać rozwijaniu się wirusów czy bakterii, prowadząc do zapalenia ucha.
Choroby cocker spanieli i cena
Jak wszystkie odmiany psów, cocker spaniel także choruje. Do najczęstszych przypadłości rasy zalicza się:
- zapalenie przewodu słuchowego zewnętrznego
- produkcja przeciwciał przeciwko płytkom krwi lub erytrocytom (a to prowadzi do niedokrwistości)
- choroba Cuschinga (nadczynność kory nadnerczy)
- kardiomiopatia rozstrzeniowa (choroba serca)
- przetrwały przewód Boatala (to również choroba serca, choć rzadsza)
- idiopatyczne zapalenie wątroby
- przewlekłe zapalenie wątroby
Ostatnią kwestią jest cena psa. Hodowla zazwyczaj liczy sobie za cocker spaniela między 1500 a 3000 zł – zależnie od genów czy wyglądu względem ustalonego wzorca rasy FCI.