Czarny chow chow – opis, charakter, pielęgnacja, zdjęcia, opinie
Czarny chow chow, który bywa też nazywany „czau czau”, to niesamowity pies. Miniaturka lwa, jak czasami mówi się na chow chow, charakteryzuje się jednak nie tylko niepowtarzalnym wyglądem. Psa wyróżnia też nietypowy charakter, który posiada wyłącznie rasa chow chow. Ile kosztuje pies z niebieskim językiem? Po czym poznać rasowe pieski? Sprawdź ważne informacje na temat rasy.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chow chow.
Czarny chow chow – informacje i opis rasy
Skąd pochodzi pies „czau czau”? Jaki ma charakter?
Szczeniak swoją historią sięga aż do Chin, gdzie przodkowie psa chow chow przybyli z Północy. Kiedyś psiak z fioletowym językiem pomagał swojemu opiekunowi pilnować np. bydła i owiec. Czasem też pieski służyły marynarzom brytyjskim na statkach handlowych. Rasą zachwyciła się również sama królowa Wiktoria. Dlaczego jednak o psach mówi się, że mają błękitny język? Otóż, wiąże się z tym pewna legenda, według której czarny chow chow miał kiedyś zlizać kolor nieba i sprawić, że zapanował wieczny dzień. Za karę, chińscy bogowie ukarali psa i zostawili mu już na zawsze błękitny czy też fioletowy kolor języka. Miał on przypominać psu, że postąpił źle.
Rasowe psy chow chow posiadają dość indywidualny charakter, który niektórzy określają kocim. To niezwykle silne psychicznie i niezależne pieski, potrzebujące jednak zrównoważonego właściciela – podobnie, jak potrzebuje go np. dog amerykański czy pomeranian. Aby pies z niebieskim językiem zaprzyjaźnił się ze swoim opiekunem, potrzebuje czasu i zaufania. Rasa jest niezwykle pamiętliwa, więc pies na pewno nie zapomni o tym, gdy źle go potraktujesz. Mimo, że jest to powściągliwy czworonóg, gdy odda swoje serce opiekunowi, zrobi to niemal w całości. Jeżeli więc uda się zbudować z psem relację, dbaj o nią nieustannie.
Czy krótkowłosy chow chow jest psem dla każdego?
Podobnie, jak pomeranian czy dog amerykański, czarny chow chow nie będzie psem dla każdego. Decydując się na rasę należy pamiętać o tym, że chow chow nie przepadają za nieznajomymi. Mogą więc pełnić rolę stróża i ostrzegać przed intruzami. Nie zostawiaj jednak psa na cały dzień poza domem, ponieważ – wbrew pozorom – potrzeba mu ciągłej socjalizacji z ludźmi. Jeżeli będziesz zostawiał psa długo samego sobie, na pewno skończy się to jego zdziczeniem bądź nawet agresją. Jeżeli jednak będziesz poświęcał czas swojemu psu, odwdzięczy się on miłością i szacunkiem. Weź jeszcze pod uwagę fakt, że suczkę będzie wychować nieco prościej, niż psa. Niezależnie jednak od płci, każdemu chow chow trzeba poświęcać tyle samo czasu.
Kremowy, biały czy czarny chow chow nie jest rasą dla każdego – tak samo, jak np. dog niemiecki. W przypadku rasy chow chow pożąda się, by przyszły właściciel był spokojny i zrównoważony, a także cierpliwy w stosunku do psa i jego wychowania. Chcesz, by niebieski psiak był w pełni oddany każdemu domownikowi? A więc, lepiej pomyśl nad inną rasą. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak opiekować się szczeniakiem chow chow.
Jaki jest czarny chow chow? Opis rasy z niebieskim językiem
Zdrowie, pielęgnacja i żywienie psa z fioletowym językiem
Chow chow, czyli miniaturka lwa zamknięta w psim ciele, może mieć wiele problemów ze skórą. Psy najbardziej narażone są na:
- uczulenia,
- egzemy,
- zapalenia skóry.
Czasem problemem mogą być również stawy psów, które są z natury słabe. Niektóre pieski chow chow podobnie, jak np. dog, mogą mieć kłopoty z przerostem stawów skokowych. Zazwyczaj jest to jednak problem, związany z niewłaściwie prowadzoną hodowlą. Pamiętaj więc, że nie zawsze cena gra główną rolę! Zanim kupisz szczeniaka, koniecznie sprawdź źródło pochodzenia chow chow.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Jako że skóra psa jest bardzo specyficzna, wymaga ona dokładnej i bardzo regularnej pielęgnacji. Kremowy, biały czy też czarny chow chow krótkowłosy oraz długowłosy powinien być codziennie szczotkowany. W okresie linienia zaś, powinieneś używać do pielęgnacji sierści psa specjalnego grzebienia. W ten sposób, będziesz mógł usunąć zbyt gęsty podszerstek chow chow. Bardzo istotne jest również kąpanie pieska i jego dokładne suszenie. Niestety, ale to proces bardzo żmudny i czasochłonny, bo futerko należy wysuszyć perfekcyjnie – inaczej skóra pod spodem może się odparzać. Należy też stale przecierać fałdy psa na głowie, najlepiej za pomocą nawilżonego ręczniczka.
Co do żywienia chow chow, powinieneś kupować im wysokiej jakości karmę. Może to być zarówno sucha, jak i mokra karma pod warunkiem, że będzie wysokojakościowa. W przypadku chow chow, świetnie sprawdzi się również dieta BARF. Odpowiednio ułożona, wyeliminuje dość częste kłopoty trawienne u rasy. Nie podawaj psu jedynie karmy suchej, bo chow chow ma tendencję do picia zbyt małej ilości wody. A to z kolei grozi pojawieniem się problemów z nerkami.
Ile kosztuje czarny chow chow?
Szczeniak, który posiada niebieski język, nie należy do najtańszych. Zazwyczaj trzeba za niego zapłacić ok. 4000 zł, choć ostateczna cena zawsze zależy od hodowli. Należy pamiętać, że rasowy chow chow powinien mierzyć ok. 46-51 cm w przypadku suczek i ok. 48-56 cm w przypadku psów. Chow chow muszą też ważyć ok. 20-30 kilogramów – w zależności od płci.
Wyceniając psa, hodowla zazwyczaj bierze pod uwagę również wiek, płeć, zbliżenie psa do wzorca rasy FCI, a także ilość szczeniąt w miocie. Na cenę psa wpływa również renoma hodowli – im bardziej znana i ceniona, tym droższy może być chow chow.