Jak wygląda rasa curly coated retriever?


Rasa curly coated retriever jest uznana przez FCI, a jej wzorzec znajdziemy pod numerem 110. Pochodzące z Wielkiej Brytanii psy zostały zakwalifikowane do grupy aporterów, płochaczy i psów dowodnych. Rasa jest dobrze zbudowana, mocna i posiadająca pewną dozę elegancji. Ciekawostką jest dość charakterystyczna, kędzierzawa szata.

Tułów curly coated retrievera jest porośnięty małymi, gęstymi i mocno poskręcanymi lokami. Powinny one ciasno przylegać do skóry i rozciągać się od potylicy, aż do ogona. Rasowe pieski nie posiadają podszerstka ani przełysień. Na pozostałych fragmentach ciała psa występuje gęsta, gładka sierść właściwa.

Wzorzec rasy określa także dopuszczalne umaszczenie. Rasa curly coated retriever występuje jedynie w dwóch odcieniach szaty. Dopuszczalne jest wyłącznie umaszczenie czarne oraz umaszczenie wątrobiane. Sierść w innych barwach nie jest spotykana w hodowlach.

Dorosły, prawidłowo zbudowany pies osiąga wysokość w kłębie około 68,5 cm (27 cali). Idealna wysokość w kłębie dorosłych suczek to z kolei 63,5 cm (25 cali). Wzorcowa waga nie została opisana we wzorcu, jednak przyjmuje się, że powinna współgrać z rozmiarami i proporcjami pupila. Curly coated retriever przeważnie osiąga około 30 – 40 kg masy ciała.

Przy okazji warto też opisać aspekt prawidłowej pielęgnacji. Bujna, wyposażona w loki sierść nie łapie zanieczyszczeń, nie jest podatna na filcowanie i co ważne, nie wymaga szczotkowania. Aby sierść przybrała efektowne loki, możemy ją co pewien czas masować wilgotnym dłońmi. Utrwali to kształt kędziorków i zapewni efektowny wygląd pupila. Dokładny opis codziennej pielęgnacji oraz opis prawidłowego żywienia powinien zostać wskazany przez hodowcę. Okazuje się bowiem, że nieprawidłowe żywienie znacząco pogorszy wygląd szaty i wrażenie ogólne naszego czworonożnego pupila.

Charakter psa culry coated retrievera

Kędzierzawa sierść i umaszczenie to nie jedyne charakterystyczne cechy rasy. Curly coated retriever posiada także bardzo ciekawe usposobienie. Jest to rasa otwarta i lojalna w stosunku do swojego właściciela. Dobrze dogaduje się ze wszystkimi członkami rodziny i nigdy nie jest wobec nich agresywna.

Rasowe szczeniaki są nieustannie gotowe do zabawy, pełne energii i radosne. Czyni to z nich dobrych kandydatów do zabaw z nieco starszymi dziećmi. Dorosły curly coated retriever będzie wiernym towarzyszem, łagodnym przyjacielem oraz czujnym obrońcą młodych członków rodziny.

W hodowlach bierze się pod uwagę nie tylko wygląd, ale i usposobienie rasy. Rasowe psy o agresywnym charakterze nie mogą stać się reproduktorami czy sukami hodowlanymi. Dzięki temu uzyskuje się stabilne emocjonalnie szczeniaki, bez tendencji do negatywnych zachowań. Warto przy tym zaznaczyć, że rasa curly coated retriever posiada usposobienie indywidualisty. Nie jest to typ psa, który zawsze wykona zadaną komendę. Rasowe szczeniaki i dorosły curly coated retriever wykona zadanie, o ile uzna je za atrakcyjne lub konieczne.

Brązowy pies rasy curly coated retriever stojący na trawniku, a także jego hodowla i cena
Jaki charakter ma pies rasy curly coated retriever, czyli co warto wiedzieć
Nie jest Ci obojętne zdrowie psa i dobro planety? Postaw na karmę z insektami!

Poznaj 8 zupełnie nowych receptur Brit Care Sustainable, które zostały stworzone z udziałem hipoalergicznego i ekologicznego białka z owadów!

Dowiedz się więcej!

Pewny siebie charakter i radosne usposobienie łączą się z dużą potrzebą ruchu. Curly coated retriever jest równie aktywny co polski pies gończy. Co więcej, kocha aktywność na świeżym powietrzu i pływanie w zbiornikach wodnych. Niekiedy trudno jest powstrzymać go od tej przyjemności. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o flat coated retrieverze.

Rasa nie sprawia problemów w kontaktach z ludźmi jednak może być nieco nieufna. Dorosły, dobrze zbudowany curly coated retriever sprawdzi się w roli stróża i obrońcy swojej rodziny. Pewne siebie usposobienie przejawia się także w kontaktach z innymi zwierzętami. Rasowe curly coated retrievery dogadają się z innymi psami, a nawet kotami. Muszą się tego nauczyć w wieku szczenięcym. Dorosły pies może niekiedy prowokować konflikty z innymi czworonogami. Dotyczy to głównie osobników tej samej płci.

Curly coated retriever a aktywność fizyczna

Jak już wspomnieliśmy, curly coated retriever jest równie aktywny, co polski pies gończy. Jego żywiołowe usposobienie i duża wytrzymałość sprawiają, że rasa nie jest najłatwiejsza w prowadzeniu. Wymaga przewodnika, który będzie respektował nieco niezależne usposobienie pupila, a jednocześnie rozładuje jego potrzebę aktywności fizycznej.

Polski pies gończy i curly coated retriever nie wybiegają się same nawet na dużej posesji. Wymagają nowych bodźców, ciekawych wrażeń i eksplorowania nowych terytoriów. Jak każda rasa psa, kochają spacery u boku swojego właściciela. Polski pies gończy i curly coated retriever nie pogardzą także zabawami wykorzystującymi tropienie.

Aktywność fizyczna może być połączona ze szkoleniem. Polski pies gończy czy curly coated retriever wymagają wczesnej socjalizacji, w w późniejszym etapie przemyślanego szkolenia. Warto połączyć je z zabawami na świeżym powietrzu i aktywnością na łonie natury. Dzięki temu szczeniaki będą lepiej zmotywowane do współpracy, a ćwiczenia okażą się dla nich bardziej atrakcyjne. Warto przy tym pamiętać, że szczeniaki można puścić na luźnej smyczy dopiero wtedy, gdy będą już w pełni nauczone powracania na zawołanie.

Cena curly coated retrievera w hodowlach

Cena jest jednym z ważnych kryteriów wyboru danej rasy. Curly coated retriever jest mało znanym w naszym kraju pupilem, a przez to znajdziemy go jedynie w niewielu hodowlach. Z pewnością warto dołożyć starań do wyboru miejsca, które zapewnia gwarancję pochodzenia i zdrowia małego pupila.

Szczeniaki takich ras jak curly coated retriever czy polski pies gończy znajdują się w ofercie różnych stowarzyszeń i związków kynologicznych. W naszym kraju największą renomą cieszy się Związek Kynologiczny w Polsce. Cena za szczeniaki będzie wyższa w porównaniu do stawek za pieski w mało znanych związkach, jednak jest to opłacalny wydatek. Cena za szczeniaki z dobrym pochodzeniem przeważnie rozpoczyna się od kwoty 3000 zł.

Idealne umaszczenie, wybitny eksterier i uprawnienia wystawowe mogą sprawić, że cena za szczeniaki będzie nieco wyższa. Cena za rasowe pieski w znanych, posiadających dobre opinie hodowlach niejednokrotnie przekracza kwotę 3500 – 4500 zł. Górna granica jest trudna do ustalenia, a ostateczna cena za szczeniaki będzie uzależniona od wielu indywidualnych czynników.

Dobry hodowca udostępni wyniki badań suki hodowlanej i psa reproduktora, co więcej opisze wymagania rasy i warunki prawidłowego szkolenia. Warto dopytać o opis żywienia i pielęgnacji, bowiem sierść curly coated retrievera może niekiedy okazać się trudna do utrzymania w nienagannej kondycji.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny