Charakterystyka rasy – Coton de Tuléar

Opis, wygląd, pielęgnacja – co warto wiedzieć?


Psy te zamieszkiwały Madagaskar. Były zwinny, sprytne i miały silnie rozwinięty instynkt myśliwski, ponieważ musiały radzić sobie same. Później trafiły na salony, ponieważ zainteresowali się nimi zamożni mieszkańcy Madagaskaru. We Francji nadano im ostateczny wygląd.

W latach 70. ubiegłego wieku FCI zatwierdziło pierwszy wzorzec rasy. Nazwa rasy nawiązuje do struktury włosa psa (przypomina bawełnę) oraz do miejsca, w którym bardzo często można było spotkać te czworonogi.

Pies ten znajduje się w grupie 9 (psy ozdobne i do towarzystwa). Wysokość w kłębie u suczki wynosi 23-25 cm (dopuszczalna 22-27 cm), a psa jest to 26-28 cm (tolerowane 25-30 cm). Suka może ważyć od 3,5 do 5 kg, a samiec powinien mieścić się w granicy od 4 do 6 kg. Ten pies nie występuje w wersji miniaturowej (mini).

Najbardziej pożądany jest w całości biały pies, ale w rasie dopuszczalne są także znaczenia (pasemka) na uszach, które mogą być jasnoszare lub rudo przesiane. Coton de Tuléar ma miękki i delikatny włos (nigdy nie jest szorstki ani twardy). Jego sierść jest obfita i gęsta. Dobrze znosi zarówno mróz, jak i upały. W deszczowe dni możesz zakładać mu derkę lub inne ubranko wykonane z materiału wodoodpornego.

Zazwyczaj więcej włosów gubi tylko w okresie linienia. Choć szczeniak nie musi być często czesany, należy przyzwyczaić go do tego. Kiedy wymieni włos na właściwy (powinno mieć to miejsce przed skończeniem 1. roku życia), należy szczotkować go codziennie.

Warto kąpać tego psa raz na 10-14 dni, używając przy tym specjalny preparat (w rasie zdarzają się alergie skórne). Po spacerach można przemywać go suchym szamponem (w formie sprayu, pudru lub pianki) albo nawilżaną chusteczką. Regularnie należy sprawdzać uszy (infekcje), oczy (nadmierne łzawienie) i zęby (kamień nazębny). Pazurki należy przycinać mniej więcej co 3 tygodnie, jeśli pies sam ich nie spiłowuje podczas spacerów. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o ciekawych białych rasach psów.

Jaki charakter ma pies Coton de Tuléar?

Coton de Tuléar mocno przywiązuje się do swojej rodziny. Zazwyczaj wszystkich domowników traktuje tak samo. Nie powinien zostawać sam zbyt długo, ponieważ źle znosi samotność. Ten wesoły pies ma łagodny charakter i dobrze dogaduje się nie tylko z innymi psami, ale także z mniejszymi domowymi zwierzętami (np. kotami, królikami).

W ciągu dnia należy poświęcić mu bardzo dużo uwagi. Zaniedbany w tej kwestii coton będzie bardzo nieszczęśliwy. Ten pies ma duży temperament, a jednocześnie jest bardzo cierpliwy wobec dzieci. Ma bardzo duże pokłady energii i może bawić się z nimi przez długi czas, warto jednak nadzorować ich zabawy. Coton de Tuléar nie lubi być traktowany niedelikatnie, a małe dzieci nieświadomie mogą zrobić mu krzywdę.

Ta rasa psa znana jest z tego, że potrafi dużo szczekać. Choć coton jest łagodny, to jednak do obcych podchodzi z rezerwą i głośno informuje o każdym intruzie, który znajdzie się w pobliżu mieszkania lub domu. W przypadku nowych gości warto dać mu chwilę, aby się do nich przekonał. Jeśli zauważy, że właściciel ich nie przegania, to szybko powinien ich zaakceptować.

Tresura tego psa nie jest trudna, ale należy pamiętać, aby szkolenie zacząć już pierwszego dnia w nowym domu. Zazwyczaj szybko się uczy. Nie należy być wobec Coton de Tuléar pobłażliwym, bo ten bystry pies szybko straci szacunek wobec tak uległej osoby. Ważna jest konsekwencja i stanowczość, ale wobec tego psa nigdy nie można być agresywnym.

Postaw na zdrową skórę i sierść swojego psa!

Brit Care Hypoallergenic to aż 6 ulepszonych, hipoalergicznych receptur opartych na jagnięcinie, króliku lub rybach, które są szczególnie polecane psom o wrażliwym układzie pokarmowym.

Sprawdź!

Coton de Tuléar nadaje się zarówno do domku z ogródkiem, jak i do mieszkania. Przyzwyczaja się do trybu życia właściciela. Może wieść spokojnie życie kanapowca lub psa podróżnika. Nie można jednak zapominać o tym, że ten pies potrzebuje dużo ruchu. Spacery w ciągu dnia są obowiązkowe. Trzeba pamiętać również o ćwiczeniach umysłowych. Z tym psem można wybrać się na zawody np. agility, obedience.

Prawidłowe żywienie, opinie – co powinien jeść Coton de Tuléar?

Możesz karmić psa na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest tzw. dieta BARF. W takiej diecie podaje się psu surowe mięso, które jest uzupełnione o odpowiednie suplementy (m.in. witaminy, minerały, glukozaminę). Ten model żywienia wymaga, aby wcześniej zdobyć wiedzę na temat odpowiedniego porcjowania mięsa i dodatków.

Drugą opcją jest zdecydowanie się na karmę suchą. Chrupki nie są polecane przez niektórych opiekunów psów, ponieważ zawierają mało wody, a dużo niepotrzebnych wypełniaczy takich jak zboże (w tym ryż i kukurydzę). Osad z suchej karmy może osiadać na zębach, dlatego należy często je sprawdzać. Trzeba pilnować, aby pies pił dużo wody.

Ostatnią opcją jest zdecydowanie się na karmę mokrą. Istnieje dużo gotowych karm, które są polecane przez właścicieli czworonogów. Najważniejsze, aby w składzie znajdowało się co najmniej 50% mięsa. Wszystko poza mięsem to wypełniacze, ale w karmie mogą znajdować się owoce i warzywa.

Szczenię rasy Coton de Tulear, a także informacje o rasie, opis, charakterystyka, ceny szczeniąt z hodowli i porady dotyczące treningu
Pies rasy Coton de Tulear krok po kroku, czyli informacje, zastosowanie, wymagania, usposobienie, pielęgnacja i ceny szczeniąt

Coton de Tuléar to łakomczuch, który lubi być motywowany przysmakami w czasie szkolenia. Jeśli w ciągu dnia zje ich dużo, należy pamiętać o wyrównaniu dziennego bilansu kalorycznego, np. nie podając pupilowi kolacji. Ten pies ma tendencje do nadwagi, więc należy tego pilnować.

Legalna hodowla psów – opinie, cena

Coton de Tuléar - czy pies bez rodowodu jest rasowy?

Nie. Tylko pies z rodowodem jest uznawany jako rasowy. W dniu odbioru szczeniaka z hodowli otrzymuje się metryczkę psa, na podstawie której można wyrobić ten dokument. Metryczka powinna zawierać m.in. imiona i przydomki rodziców, numer CHIP, rasę psa, datę urodzenia i umaszczenie. W innym przypadku piesek będzie jedynie w typie rasy, czyli będzie przypominać jakąś rasę, ale jego charakter i ostateczny wygląd mogą się różnić od tego ze wzorca.

Hodowla z Polski powinna być zapisana do Związku Kynologicznego w Polsce (ZKwP), ponieważ jest to jedyna organizacja w naszym kraju, która jest częścią Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI). Wiąże się to z koniecznością przestrzegania przez hodowcę pewnych zasad mających na celu dobro psów.

Szczeniak może zostać wydany do nowego domu, gdy ukończy 8 tygodni. Obowiązkowo musi mieć wszczepiony CHIP, a także być 2-3 razy odrobaczony i 1-2 razy zaszczepiony. Podczas wizyty w hodowli sprawdź, czy pieski żyją w czystych warunkach i nie wykazują żadnych oznak choroby (m.in. są wesołe, nie kichają, mają czystą sierść etc.).

Ile kosztuje rasowy szczeniak Coton de Tuléar?

Hodowcy informują o psach na sprzedaż na swoich stronach internetowych oraz portalach ogłoszeniowych (m.in. olx.pl). Zdjęcia szczeniąt i filmiki z ich udziałem często można znaleźć na fanpage na Facebooku.

Cena to kwestia indywidualna i każdy hodowca może inaczej wycenić swoje psy. Znaczenie ma to, w jakim stopniu szczeniak wpasowuje się w ramy wzorca rasy. Istotne jest przeznaczenie pieska, bo psy sprzedawane do hodowli są droższe. Ważny jest wiek, ale też płeć pupila. Na cenę wpływa linia genów, osiągnięcia rodziców oraz renoma hodowli. Pies sprowadzany zza granicy będzie kosztować więcej, ponieważ dochodzi m.in. transport i dłuższy pobyt psa w hodowli.

Pieski z pseudohodowli sprzedawane są różnie. Niekiedy jest to kwota z rzędu 500 – 1500 zł, a kiedy indziej trzeba zapłacić 5000 zł. Psy pochodzące z legalnych hodowli mogą być sprzedane taniej, ale warto dopytać, skąd wynika taka cena. W naszym kraju Coton de Tuléar kosztuje ok. 4000 – 6000 zł. Z kolei za psa rasy nova scotia duck tolling retriever trzeba zapłacić ok. 2500 – 4500 zł.

Coton de Tuléar jest psem rodzinnym. Dobrze dogaduje się z dziećmi i jest wobec nich cierpliwy. Nadaje się także dla osób starszych, ale należy pamiętać, że ten pies lubi się bawić i trzeba zapewnić mu sporo ruchu. Nie muszą to być kilkugodzinne wycieczki. Coton de Tuléar może wieść spokojne życie, o ile zapewni mu się odpowiednią dawkę ruchu w ciągu dnia. Ten pies mocno przywiązuje się do rodziny i nie znosi samotności. Nie powinien niszczyć rzeczy właściciela, jeśli będzie wybiegany i gdy będzie miał towarzystwo. Zaakceptuje zarówno innego psa, jak i kota czy królika.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny