Co zrobić, gdy psa użądli osa lub szerszeń? Wyjaśniamy
Nadchodzi wiosna i piękna pogoda. Czas, kiedy wszyscy mamy ochotę na spacery i większą aktywność na zewnątrz. Jeżeli myślisz o wycieczkach do lasu lub długich godzinach na łące ze swoim psem, miej na uwadze nie tylko kleszcze, ale także niektóre owady. W artykule sprawdzamy, które mogą użądlić psa oraz opisujemy podstawy pierwszej pomocy.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pytaniach o psy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co może użądlić Twojego psa?
Wiosna i lato, a także słoneczna jesień to czas, kiedy zarówno ludzie, jak i psy często „spotykają się” z owadami określanymi jako jadowite. Niestety, część takich przygód może skończyć się gwałtowną reakcją organizmu Twojego zwierzęcia. W tym artykule skupimy się głównie na osach, pszczołach oraz szerszeniach.
Wymienione gatunki zalicza się do tzw. owadów błonkoskrzydłych. Ich ciała wyposażone są w aparat żądłowy, który owady mogą wykorzystywać zarówno do obrony, jak zdobywania pożywienia. Ilość jadu, który wytwarzają różne gatunki jest mocno zróżnicowana i to nie od niej zależą objawy u użądlonego psa. Przykładowo porównać można szerszenia oraz osę. Ilość jadu szerszenia jest większa niż u os, ale wbrew opinii większości opiekunów to nie jego użądlenie jest najgroźniejsze. Już kilkudziesięciokrotnie mniejsza ilość jadu osy wywołuje u psów podobne objawy, co efekt „ataku” jednego szerszenia. Użądlenia szerszeni są jednak bardziej bolesne.
Kiedy Twój pies jest najbardziej narażony na użądlenia? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Duża liczba owadów najsilniejsze rodziny tworzy jednak w lipcu oraz w sierpniu i to właśnie w okresie wakacyjnym najwięcej os siada na owocach i pojawia się w bezpośredniej bliskości ludzi i zwierząt.
Najbardziej narażone są psy, które lubią łapać owady oraz węszyć w zaroślach. Psy żądlone są w głowy oraz w opuszki łap (gdy np. nadepną na owada). Użądlenia zdarzaj się sporadycznie także w obrębie błony śluzowej jamy ustnej, gdy pies złapie osę lub pszczołę do pyszczka.
Skład jadu owadów – co powoduje reakcje psów?
Użądlenie przez owada po pierwsze wywołuje ból. W miejscu „wkłucia” pojawia się także obrzęk oraz uczucie swędzenia. Przy wielokrotnych ukąszeniach u psa może dojść do wstrząsu. Dlaczego tak się dzieje? Wszystkiemu winien jest wspomniany już jad owadów, którego skład różni się u poszczególnych gatunków.
Wstrząs anafilaktyczny to stan zmniejszonego dopływu krwi do tkanek, który przekłada się na zbyt małą dostawę tlenu i zmniejszone wytwarzanie energii w komórkach organizmu. Istnieje kilka przyczyn rozwoju wstrząsu np. upośledzona dystrybucja krwi krążącej, czy hipowolemia.
Jad pszczół zawiera:
- peptyd 401,
- fosfolipazę A2,
- melitynę,
- hialuronidazę.
Każda z tych substancji ma swoje działanie i np. melityna jest główną przyczyną bólu miejscowego po użądleniu. Częściej niż użądlenia pszczół zdarzają się jednak użądlenia os lub szerszeni, które są bardziej „agresywne”. W jadzie tych ostatnich znajduje się acetylocholina, która powoduje, że ich użądlenia są znacznie bardziej bolesne niż te powodowane np. przez pszczoły. Dawka śmiertelna określana jest na poziomie 20 użądleń na kilogram masy ciała.
Objawy kliniczne u psów, u których rozwija się reakcja anafilaktyczna, mogą wystąpić ze strony:
- skóry,
- układu oddechowego,
- układu sercowo-naczyniowego,
- przewodu pokarmowego.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Objawy skórne obserwowane są najwcześniej i mogą zwiastować późniejsze poważniejszą reakcję organizmu. Zalicza się do nich:
- rumień,
- pokrzywkę,
- świąd,
- pęcherzyki,
- obrzęk naczyniowy.
Zdarza się jednak, że w przypadku poważnej i szybko rozwijającej się reakcji objawy skórne nie wystąpią. U użądlonego psa mogą wystąpić inne objawy jak:
- obrzęk krtani i gardła,
- skurcz oskrzeli,
- zwiększone wydzielanie śluzu w drogach oddechowych,
- duszności,
- zwiększona częstotliwości oddechów,
- kaszel,
- nudności i biegunka.
Leczenie użądlonych zwierząt jest uzależnione od prezentowanych objawów klinicznych oraz ogólnego stanu pacjenta. Lekarz weterynarii będzie starał się podtrzymać prawidłową funkcję istotnych narządów. Najważniejsze jest to, że im szybciej rozpocznie się leczenie, tym lepiej! Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak ocenić stan zdrowia psa.
Co robić, gdy psa użądli osa lub pszczoła?
Do miejsca użądlenia zwykle można przyłożyć zimny okład oraz pastę z sody oczyszczonej i wody. Pamiętaj, by w miarę możliwości zatrzymać psa przy sobie po ukąszeniu przez owada, by móc monitorować jego stan. Tak, jak wspomniano w poprzednim akapicie, u niektórych zwierząt może rozwinąć się poważna reakcja, która wymaga interwencji lekarza weterynarii.
Chcesz zminimalizować ryzyko użądlenia przez osy lub pszczoły? Możesz o to zadbać, gdy pies spaceruje blisko Ciebie, co pozwoli Ci zareagować np. gdy zwierzę będzie próbowało zaatakować owada. W takiej sytuacji szybko zaoferuj mu jakąś ciekawą zabawę lub użyj komendy, na którą reaguje.