Dlaczego pies niszczy przedmioty w domu

Zanim zaczniemy szukać odpowiedzi na to, co zrobić, gdy pies wszystko niszczy w domu, musimy poznać możliwe przyczyny takiego zachowania. Oto kilka przyczyn niszczenia przez czworonoga przedmiotów w domu:

Bo może

Czyli sytuacja, gdy pupil nie został przez nas nauczony co mu wolno, a czego nie. Pies samemu nie odróżni rzeczy, które może gryźć i się nimi bawić, a którymi nie. Jeżeli wcześniej nie uświadomimy mu tego, że nie wszystko, co widzi, może trafić w jego zęby, to może dojść do niebezpiecznych sytuacji oraz zniszczeń cennych przedmiotów.

Wychodzące zęby

Zamiana zębów u szczeniąt z mleczaków na stałe to czas, który może być bardzo nieprzyjemny zarówno dla nas, jak i dla naszego pupila. Młody piesek może zacząć intensywnie żuć i gryźć wszystko, co znajdzie się w jego zasięgu, w tym nasze ręce. Jest to spowodowane silnym dyskomfortem, jaki odczuwa zwierzak z powodu swędzących dziąseł.

Brak odpowiedniego wysiłku fizycznego i umysłowego

Pies, który nie dostaje odpowiedniej ilości ruchu, stymulacji umysłowej i zabawy, może wyładowywać swoją energię, niszcząc przedmioty, meble czy buty w domu. Szczególnie dzieje się to w przypadku, gdy zabieramy psa na krótki spacer przed naszą pracą i zostawiamy go samego na wiele godzin… Po całonocnym odpoczynku pies jest wypoczęty i „naładowany”, a po krótkim porannym spacerze nadal pozostaje z nadmiarem energii, z którym musi sobie radzić sam. Niestety, łatwym sposobem na spożytkowanie tego nadmiaru okazuje się właśnie demolowanie mieszkania.

Złe nawyki wychowawcze

Niektórzy właściciele psów tolerują niszczenie przedmiotów przez swojego pupila, co może prowadzić do ugruntowania u psa złych nawyków. To, co dla jednego właściciela jest niedopuszczalne, dla innego może być akceptowalne, co prowadzi do niejednoznacznych sygnałów dla psa.

Nuda, instynkt i frustracja

Gryzienie i żucie to naturalna tendencja występująca przez całe życie naszych czworonogów. Kiedy pies gryzie i żuje odstresowuje się, odreagowuje oraz zabija nudę. Gdy towarzyszą mu silne emocje, chwytanie przedmiotu w pysk i jego żucie pozwala psu na uspokojenie się i wyciszenie. Istnieją także rasy psów takie jak na przykład retrievery, które stale mają potrzeba, aby mieć coś w pysku.

Problemy zdrowotne

Pies może odczuć frustrację i dyskomfort gdy wystąpi u niego choroba i  bóle różnego rodzaju, co prowadzi do zmiany w zachowaniu. Gryzienie może być dla niego autoterapią.

Problemy behawioralne

Najczęściej spotykamy się z problemem separacyjnym. Pies, odczuwając silny lęk i stres, gdy pozostaje sam w domu działa destrukcyjnie. Niestety, ale przy tak silnych emocjach pies nie tylko gryzie i uszkadza meble oraz inne przedmioty, ale może również doprowadzić do samookaleczeń, co jest bardzo niebezpieczne dla jego zdrowia.

Co zrobić, gdy pies wszystko niszczy w domu

Jeśli już udało ci się ustalić przyczynę, dla której twój pies uszkadza i rozrywa przedmioty, teraz czas, aby dopasować rozwiązanie indywidualnie pod twojego psa. Oto kilka prostych i skutecznych sposobów, jakie pozwolą ci uniknąć takich sytuacji w przyszłości:

Jeśli masz szczeniaka lub młodego psa, zapewnij mu regularny dostęp do naturalnych gryzaków oraz stały dostęp do gumowych zabawek lub innych, stworzonych specjalnie do gryzienia i żucia. To świetny sposób, aby pokazać psu, co jest dozwolone lądować w jego paszczy, a co nie. Jeśli jednak twój psiak bierze coś do pyska, co nie powinno się w nim znaleźć, nie wpadaj w panikę i nie krzycz na niego. Zamiast tego, podstaw mu pod nos gryzaka i zainteresuj nim. Dzięki tzw. wymianie twój pupil bez wahania zajmie się żuciem odpowiedniej rzeczy.

Pies i zniszczona poduszka dla psa, a także co zrobić, jeśli pies niszczy wszystko w domu
Co zrobić, gdy pies niszczy wszystko w domu, porady i trening

Kolejną dobrą radą jest po prostu chowanie wszystkich cennych oraz zbędnych rzeczy przed pozostawieniem psa samego. Szczególnie w przypadku szczeniaków i młodziaków, którzy chętnie próbują wszystkiego. Gdy ograniczysz psu dostęp do wszystkich przedmiotów, unikniesz jego pokus. Równie dobrze możesz zostawić psa w ograniczonej przestrzeni, np. zamknąć wszystkie drzwi do pokojów i łazienek, a pozostawić jedynie salon i korytarz.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

To o czym warto pamiętać to zapewnienie psu każdego dnia wszystkich potrzeb behawioralnych. Dobrym rozwiązaniem na spokojnie pozostawianie psa samego w domu jest zabranie go na długi i urozmaicony spacer przed naszym wyjściem, czyli zazwyczaj rano. Dajmy mu szansę na wyładowanie nadmiaru energii.  Może wydawać się to dla większości z nas ciężkie do wykonania, ale nawet prawidłowy 30-minutowy spacer się sprawdzi. Dodatkowo po spacerze zostawmy psu przykładowo konga na wyciszenie się i udostępnijmy parę ulubionych zabawek. Dzięki temu będzie miał się czym zająć. 

Zabierz psa do weterynarza bądź behawiorysty. Czyli, “gdy robię wszystko, a nic nie pomaga”. Okazać się może i to bardzo często, że psu po prostu coś dolega, tym bardziej w sytuacji, gdy mamy dorosłego psa, a problem z niszczeniem przedmiotów pojawił się nagle. Behawiorysta z kolei sprawdzi się, aby odczuć, czy nasz psiak nie ma problemów behawioralnych takich jak różnego rodzaju lęki. Wprowadzony odpowiednio dobrany trening z pewnością przyniesie duże szanse na powodzenia. Czasem okazuje się, że lęki i stres związany z pozostawaniem przez psa samego jest tak silny, że farmakologia jest niezbędna. Oczywiście przed jej podaniem należy skonsultować się z lekarzem weterynarii oraz behawiorystą. Sprawdź także ten artykuł: Co zrobić, gdy pies niszczy ogród? Wyjaśniamy, jak oduczyć psa takiego zachowania.

Tego błędu nie popełniaj

Badania nad psią psychiką pozwalają nam dostrzegać wiele podobieństw do naszej psychiki, ale mimo to, jesteśmy dwoma odrębnymi gatunkami i w wielu kwestiach się różnimy. Jedną z tych różnic jest nasz sposób postrzegania czasu. Psy żyją tu i teraz. Warto zwrócić uwagę, że psy potrafią przewidywać, co się wydarzy za chwilę, ale wynika to z ich instynktu i inaczej rozwiniętych zmysłów.

Dlatego nie powinniśmy karać naszego pupila za coś, co zrobił podczas naszej nieobecności. Pies nie ma świadomości, że jest ukarany za to, co robił wcześniej. Nie jest w stanie połączyć sobie faktów, że jest właśnie karany za meble czy buty, które pogryzł kilka godzin temu. On już o tej sytuacji nie pamięta, tego nie było. Nie wie, za co mu się dostaje i z czego wynikają nasze krzyki. Jeśli po naszym powrocie będzie się chować, czy kulić nie oznacza to, że ma świadomość swojego niepożądanego zachowania. Może to wynikać z jego kojarzenia naszego powrotu z karą, krzykiem czy nawet klapsem. Pamiętajmy, że naszym celem jest zbudowanie zaufania między nami a naszym czworonożnym przyjacielem. Nie chcemy, aby nasz psi przyjaciel się nas bał.

Nie sposób ukryć, że sytuacja, w której pies niszczy mieszkanie i rozrywa przedmioty gdy zostaje sam, może nas denerwować i doprowadzać do złości. Jednak od naszej reakcji zależy, czy uda nam się zmienić to zachowanie. Często reagujemy na psa emocjami, krzykiem, biciem, szarpaniem, izolacją lub wyganianiem go na dwór. Niestety, taka reakcja nie uczy psa, że nie powinien niszczyć naszych przedmiotów. Z jego punktu widzenia, rzeczy pozostawione bez nadzoru są niczyje, a wzięcie ich nie jest przestępstwem. Właśnie dlatego nasza reakcja na jego zachowanie może wpłynąć negatywnie na nasze relacje z psem i zniechęcić go do nas.

ikona podziel się Przekaż dalej