Furminator dla psa i kota – dowiedz się, jak działa

Czym jest furminator dla psów? W jaki sposób działa to urządzenie?

Furminator to innowacyjne narzędzie do pielęgnowania psiej sierści. Coraz częściej zastępuje ono inne rodzaje tego typu urządzeń, jak szczotka dla psa, trymer czy rękawica do wyczesywania. Furminator przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy pies zaczyna linieć i pojawia się w związku z tym duży kłopot. Z długowłosego psa (np. owczarka niemieckiego lub labradora) w okresie linienia potrafi wypadać naprawdę ogromna ilość martwych włosów. Jeżeli pupil mieszka w domu, może być to uciążliwe dla właścicieli mieszkania – a już zwłaszcza alergików. Właśnie wtedy z pomocą przychodzi furminator – narzędzie, które błyskawicznie pozbywa się nadmiaru zbędnej sierści, będącej naturalnym efektem linienia. Oczywiście, jak z każdego innego urządzenia tego rodzaju, z furminatora należy korzystać przede wszystkim rozważnie. Zbyt częste używanie urządzenia może prowadzić bowiem np. do miejscowego wyłysienia u psów.

Dawniej urządzenie było naprawdę drogie i trudno dostępne. Dlatego też, właściciele psów nie decydowali się na nie zbyt ochoczo. Z biegiem czasu jednak, furminator zaczął spadać na cenie, co przyciągnęło rzeszę zainteresowanych urządzeniem, psich opiekunów. Furminator posiada w zasadzie dwa podstawowe elementy – grzebień ze stali nierdzewnej (ząbki powinny być gęsto rozstawione) i uchwyt, który będzie pasował do dłoni. Nowoczesne urządzenia posiadają również specjalne guziki, które po wciśnięciu pozbywają się nadmiernej ilości sierści. Oczywiście, dobrej jakości furminator nie skrzywdzi psa. Ostrze nie ma bowiem prawa naruszyć okrywowej warstwy sierści czworonoga. Zadaniem furminatora jest usuwanie martwej sierści, więc nie ma możliwości by skaleczyć swojego przyjaciela.

Jak dobrać furminator do swojego psa?

Wbrew pozorom bardzo dużą różnicę robi fakt, jakiej rasy posiadasz psa. Zupełnie inny furminator będzie przeznaczony dla mopsa i psa chihuahua, a jeszcze inny dla cocker spaniela, buldoga francuskiego czy doga argentyńskiego. Trzeba przy tym pamiętać, że furminator sprawdzi się wyłącznie do sierści z podszerstkiem. Jeżeli więc psiak posiada tylko okrywkowy włos, nie powinieneś korzystać z furminatora do wyczesywania go. Furminatory można wybrać zwracając uwagę na to, do jakiej konkretnie sierści są przeznaczone.

  • XS – chihuahua, szpice miniaturowe i psy o podobnej sierści
  • S – taki furminator będzie odpowiedni dla mopsa bądź angielskiego spaniela miniaturowego i innych psów o podobnej sierści
  • M – dla buldoga francuskiego, cocker spanielków i psów o podobnej sierści
  • L – dla husky syberyjskich, labradora bądź buldoga angielskiego i psów o podobnej sierści
  • XL – dla owczarka niemieckiego, doga argentyńskiego i psów o podobnej sierści

Polecane akcesoria dla psów - sprawdź je!

Trzeba też zwrócić uwagę na to, do jakiej sierści przeznaczony jest konkretny furminator – długiej czy krótkiej. Taka informacja podana jest zazwyczaj na opakowaniu produktu lub na stronie producenta. Warto skupić się na zakupie dobrej jakości furminatora, który dokładnie pozbędzie się zbędnej sierści czworonogów, nie powodując żadnych uszkodzeń ich ciała. Wysokiej jakości urządzenia tego typu znajdziesz w sklepie Fajny Zwierzak obok gadżetów w równie atrakcyjnej cenie takich, jak szczotka dla psa, kaganiec fizjologiczny, szampon dla psa czy rękawica do czesania kota – jeżeli go również posiadasz.

Czy furminator dla psów ma jakieś wady? Popularne modele furminatorów dla psów

Jak już wspominaliśmy, furminator to bardzo nowoczesne narzędzie do pielęgnacji zwierząt. Nie jest trudno wyczesać nim nadmierną sierść u psa, więc urządzenie cieszy się wieloma zaletami. Dzięki niemu, pupil będzie miał zawsze lśniącą i czystą sierść, a także lepiej będzie mu ją odnowić po linieniu. W dodatku, furminatory przyczyniają się do mniejszego kołtunienia sierści, a także ograniczają nadmierne wypadanie włosów, chroniąc przy tym psią sierść przez niebezpiecznymi alergenami z powietrza.

Niestety, jak każde inne urządzenie, furminator ma również swoje wady. A w zasadzie jedną wadę, którą jest cena. Mimo, że urządzenia na przestrzeni lat znacznie potaniały, nie dla każdego będą możliwe do zakupu. Oczywiście, zdarzają się też tańsze furminatory, ale ich jakość pozostawia z reguły wiele do życzenia. Dobrej jakości urządzenia to koszt rzędu 50-150 zł. Oto kilka modeli popularnych furminatorów, w które warto zainwestować, by cieszyć się ich użytecznością przez lata.

Pamiętaj o tym, że furminatora nie zastąpisz trymerem. Furminator ma za zadanie głównie usuwać martwy włos z podszerstka, zaś trymer jedynie skraca sierść. Furminatorem możesz pielęgnować psią sierść, a trymerem już niekoniecznie.

Furminator dla kota – jakie są opinie?

Trymer czy furminator dla kotów? Jakie są rodzaje kocich furminatorów?

Należy pamiętać, że usuwanie martwej sierści u kotów wygląda troszkę inaczej niż u psów. Przede wszystkim są rasy kotów, które nie będą wymagały żadnej pielęgnacji sierści – oczywiście, mówiąc dalej o szczotkowaniu. Nie każdy kot wymaga też trymowania. Najbardziej potrzebują czesania koty długowłose, ale i te z gęstym podszerstkiem, który czasami lubi się zaplątać. Furminator to doskonałe rozwiązanie, jeżeli chcesz pozbyć się nadmiernej ilości włosów u kota w okresie linienia.

Kot czesany furminatorem, a także informacje, co to jest furminator, zastosowanie, porady, wyjaśnienia, przygotowanie
Co to jest furminator krok po kroku, czyli wyjaśnienia, do czego służy, jak go używać oraz zakup furminatora dla psa lub kota

Jak już wspominaliśmy, głównym celem trymera jest skrócenie kocich włosów, zaś furminatora usunięcie martwych włosów bądź ich nadmiaru z kociego podszerstka. Tak więc, właśnie to drugie urządzenie przyda się bardziej w przypadku linienia kota. Dzięki dobrej jakości urządzeniu, nie będzie problemów z latającymi po domu kłaczkami, a kot wylizując futro nie będzie narażony na powstawanie tzw. kul włosowych, będących w nadmiernej ilości bardzo niebezpiecznymi dla czworonogów. Podobnie, jak w przypadku psów, furminatory dla kotów podzielone są na różne rozmiary. Zanim zdecydujesz się na konkretny z nich, powinieneś dobrze określić nie tylko wielkość swojego kota, ale i długość jego sierści.

  • S – koty do 4,5 kg. Furminator może być przeznaczony do kociej sierści długiej (włosy powyżej 5 cm) albo krótkiej (włosy poniżej 5 cm)
  • L – koty od 4,5 kg. Furminator może być przeznaczony do kociej sierści długiej (włosy powyżej 5 cm) albo krótkiej (włosy poniżej 5 cm)

Pamiętaj, że furminatorem można pielęgnować wyłącznie podszerstek, a nie włosy okrywkowe u kotów! Nie zaleca się zatem stosowania furminatorów do ras kocich takich, jak m.in.: kot balijski, devon rex, kot jawajski, sfinks, kot orientalny krótkowłosy, cornish rex czy inne koty, posiadające delikatną sierść i bardzo cienki podszerstek lub tylko włos okrywkowy.

O czym pamiętać, stosując furminator u kotów? Popularne modele kocich furminatorów

Przede wszystkim, furminator ma usuwać martwe włosy z kociego podszerstka. Tak samo, jak w przypadku psów, nie ma więc mowy o podrażnieniu skóry – ząbki urządzenia docierają bowiem wyłącznie do podszerstka. Przy okazji warto pamiętać o tym, że podczas pielęgnowania sierści furminatorem łój kota nie zostanie wyczesany, a rozprowadzony po jego włosach. Aby pozbyć się martwej sierści, warto wyposażyć się w furminator z guzikiem, który po wciśnięciu będzie taką sierść automatycznie usuwał. Unikaj też rozczesywania kołtunów za pomocą furminatora – nie jest to urządzenie przeznaczone do tego typu zabiegów.

Zanim od razu przejdziesz do czesania kociej sierści urządzeniem, koniecznie zapoznaj się z jego prawidłową obsługą, by nie wyrządzić krzywdy zwierzęciu. Nie chcesz przecież całkiem pozbawić podszerstka swojego zwierzęcia, a wyłącznie usunąć z niego martwe włosy. Aby korzystać z furminatora w odpowiedni sposób, nie można go przede wszystkim używać każdego dnia. Do codziennego wyczesywania kociej sierści używaj np. zgrzebła. Świetnie sprawdzi się też rękawica do czesania kota lub szczotka.

Przed rozpoczęciem pracy z furminatorem sprawdź, czy sierść kota nie jest skołtuniona. Warto będzie ją rozczesać lub wyciąć kołtuny trudne do rozczesania, by przypadkowo nie wyrwać ich furminatorem. Nie powinieneś także używać urządzenia od razu po wykąpaniu kota – zdecydowanie zaleca się stosowanie furminatora na suchą sierść. Furminatorem należy pracować delikatnie od góry do dołu, stosując ruchy płynne i długie, a nie mocno pociągać urządzeniem wiele razy w jednym miejscu (bo może to znacznie uszczuplić koci podszerstek).

Pamiętaj również, by dokładnie wyczesać ogon kota. Zrób to jednak ostrożnie i bardzo delikatnie, by nie pozbawić pupila w tym miejscu zbyt dużej ilości włosów. Niektóre rasy kotów szczycą się bowiem właśnie puszystymi ogonami. Szkoda byłoby zatem pozbawiać kota jego… największej ozdoby. Oto kilka modeli popularnych furminatorów, którymi warto pielęgnować sierść kotów. Wszystkie poniższe furminatory znajdziesz w sklepie Fajny Zwierzak obok innych wysokojakościowych gadżetów dla zwierząt takich, jak szampon dla psa, kocie legowisko, rękawice do czesania, zabawki czy kaganiec fizjologiczny.

ikona podziel się Przekaż dalej