Krótka charakterystyka psa rasy chow chow

Ten pies z niebieskim językiem (dokładnie: niebiesko-czarnym) wywodzi się z Chin. Przez wieki wykorzystywany był jako pies myśliwski i stróżujący. W innych krajach zaczął się pojawiać od 1800 roku, ale popularność zyskał dopiero parę lat po zakończeniu pierwszej wojny światowej.

Nie istnieje chow chow miniaturka. Wzorzec rasy nie określa jego wagi, ale podaje wysokość w kłębie. Samiec powinien mierzyć 48-56 cm, a suczka 46-51 cm. Chow chow krótkowłosy ma sierść gęstą i prostą. Krótkie włoski nie przylegają do ciała, a odstają. Sierść jest pluszowej struktury. Długowłosa odmiana również ma włos bujny, gęsty, obfity, odstający i prosty, ale na szyi tworzy się kryza lub grzywa, a na udach portki lub bryczesy. Podszerstek jest wełnisty i miękki, a włos wierzchni ma w miarę grubą strukturę. Chow chow może być jednolicie biały, czarny, kremowy, niebieski, rudy i cynamonowy. Tył ud i spód ogona mogą być jaśniejsze, ale maść tego psa nie może być w plamy.

Pies pomeranian to nie jest odmiana chow chow. Jego prawidłowa nazwa to szpic miniaturowy pomeranian. Jest to pies niezwykle drogi, ponieważ nie jest łatwy w hodowli. Można znaleźć oferty od 4000 do 6000 zł, ale często można natknąć się na ogłoszenia, w których te pieski kosztują od 8000 do nawet 12000 zł. Znany pies Boo był przedstawicielem tej rasy. Został przystrzyżony w specyficzny sposób, przez co wzbudził duże zainteresowanie.

Jaki charakter ma chow chow?

Chow chow nie należy do psów wylewnych. Choć przywiązuje się do swojego właściciela, nie zawsze będzie to jemu okazywać. Nie jest to rodzinny pies, ale zaakceptuje domowników. Nie nadaje się dla małych dzieci. Chow chow nie powinien być izolowany od człowieka, ponieważ możne stać się agresywny i nieposłuszny.

Jest to niezależny i uparty pies, przez co jego tresura nie należy do najłatwiejszych. Chow chow musi widzieć sens w wykonaniu danej komendy. W szkoleniu tego psa najważniejszą rolę odgrywa wzajemny szacunek pomiędzy psem i właścicielem. Chow chow nie będzie wykonywać poleceń od osoby, która jest agresywna i na niego krzyczy. Jest pamiętliwy, więc zapamięta, kto zachował się tak względem niego.

Pies rasy chow chow miniaturka leżący na trawie oraz charakter, opis i hodowla
Czy istnieje pies rasy chow chow miniaturka, czyli opis, charakter i cena
Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię pełnoporcjowych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Sprawdź!

Nie jest to towarzyski pies. Może mieć problem z zaakceptowaniem innych zwierząt i nie najlepiej reagować na obce psy. Zazwyczaj chow chow wykazuje obojętność lub niechęć wobec nieznajomych, przez co nadaje się na stróża. Nikomu nie pozwoli wejść na strzeżone terytorium. Nie potrzebuje zbyt wiele ruchu, ale należy pamiętać o codziennych spacerach. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o najciekawszych chińskich rasach psów.

Legalna hodowla chow chow a pseudohodowla – jak rozróżnić?

Rasowy szczeniak nie jest tani. Cena, jaką trzeba zapłacić za psa rasy chow chow, zwykle mieści się w granicach 3000 – 5000 zł, choć można natknąć się na oferty zarówno tańsze, jak i droższe. Z kolei cena leonbergera to przeważnie od 2000 do 4000 zł za szczeniaka. Ostateczna kwota za rasowe psy zależy od tego, czy dany piesek mocno wpasowuje się w ramy wzorca rasy i czyje geny przekazuje, ale istotna jest także renoma hodowli oraz dostępność rasy w kraju. Jednak nigdy cena za młodego psa nie powinna być mniejsza niż 1500 zł. W takiej kwocie zazwyczaj sprzedawane są tylko kilkuletnie pieski wyłączone z planu hodowlanego.

Przeglądając ogłoszenia, zwróć uwagę nie tylko na cenę i zdjęcia, ale przede wszystkim na nagłówek i opis. Jeśli znajdziesz tam informacje, że pies jest w typie rasy, przypomina chow chow lub jest to miniaturka chow chow, to wtedy masz pewność, że jest to pseudohodowla. Za to opis powinien zawierać informacje nie tylko o sprzedawanym szczeniaku, ale także o samej hodowli. W naszym kraju funkcjonuje tylko jedna organizacja, która jest uznana przez FCI (Międzynarodową Federację Kynologiczną). Legalna hodowla powinna przynależeć do ZKwP (Związku Kynologicznego w Polsce).

W dniu zakupu szczeniaka nowy właściciel powinien otrzymać rodowód lub metryczkę psa (na podstawie której może wyrobić rodowód w lokalnym oddziale ZKwP). Piesek nie może zostać wydany przed ukończeniem 8 tygodni. Musi mieć wszczepiony CHIP, a także zostać dwa razy odrobaczony i raz zaszczepiony.

Chow chow to nie jest zwierzak dla wszystkich. Jest to dumny pies, który nie podporządkuje się tak do końca, a wszelkie próby zmuszania go do wykonywania poleceń przyniosą odwrotny efekt. Decydując się na chow chow, należy także pamiętać o tym, że nie istnieje miniaturka tej rasy. Jest to jedynie chwyt marketingowy stosowany przez pseudohodowców, którzy w ten sposób udowodniają, że nie znają wzorca rasy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.2% czytelników artykuł okazał się być pomocny